18 września 2021
Naturalizm w literaturze. Co warto wiedzieć na ten temat?

Naturalizm w literaturze. Co warto wiedzieć na ten temat?

Naturalizm to ciekawy kierunek w literaturze, który zdecydowanie zasługuje na bliższe poznanie. Warto pamiętać, że naturalizm wyrósł z realizmu i pojawił się w XIX wieku, we Francji, ale prąd szybko zaczął być popularny również w innych krajach Europy. Jaka jest definicja naturalizmu w literaturze? Co go wyróżnia? Podpowiadamy!

Co to jest naturalizm w literaturze?

Wiedza na temat literatury pozwala na zdecydowanie lepszą interpretację dzieł. Mając świadomość tego, czym jest realizm w polskiej literaturze lub jakie były podstawowe cechy literatury romantycznej, można pełniej odebrać czytaną książkę. Naturalizm to, jak wcześniej wspomnieliśmy, prąd, który ma wiele wspólnego z realizmem. Podobnie jak realizm, naturalizm bardzo duży nacisk kładł na możliwie jak najbardziej wierne odwzorowanie rzeczywistości, jednocześnie zachowując bezstronność. Naturalizm bardzo często podejmował trudne tematy – biedy i problematycznej sytuacji ekonomicznej określonych grup społecznych, na przykład chłopów czy klasy pracującej. Ponadto, dla naturalizmu charakterystyczne było patrzenie na człowieka, jako na istotę podlegającą naturze, walczącą o przetrwanie, która kieruje się w dużej mierze popędami. 

 

Zobacz także: Jakie są podstawowe funkcje neologizmów w literaturze?

Jakie są najważniejsze cechy naturalizmu w literaturze?

Naturalizm w literaturze miał przede wszystkim przedstawiać rzeczywistość, bazując na wnikliwych obserwacjach. W naturalizmie nie było miejsca na konfabulacje oraz ocenę ze strony narratora. Jakie jeszcze są podstawowe cechy naturalizmu w literaturze?

 

  • Pozbawione tabu, bardzo realistyczne, dosadne opisy trudnych doświadczeń. Dla naturalistów człowiek całkowicie podlegał prawom rządzącym w przyrodzie. W związku z tym, w dziełach z nurtu naturalistycznego nikogo nie dziwiło podejmowanie tematyki wywołującej u czytelnika skrajne emocje.
  • Obrazowe, sugestywne, miejscami obsceniczne słownictwo, którego celem było możliwie jak najpełniejsze opisanie danego zjawiska.
  • Literatura miała być powiązana z naukowym poszukiwaniem. Oznaczało to, że autor nie powinien przedstawiać własnej opinii, osobistego zdania na temat opisywanej fabuły. Podstawowe znaczenie miała neutralność i bezstronność.

Naturalizm w literaturze: przykłady

Motyw naturalizmu w literaturze często pojawiał się w książkach II połowy XIX wieku. Jednym ze sztandarowych przykładów naturalizmu w powieści jest książka francuskiego pisarza Emila Zoli – „Germinal”, czyli jedno z jego najwybitniejszych dzieł. Powieść opowiada, między innymi, o trudnym, pełnym wyrzeczeń życiu górniczej społeczności. Zola porusza w książce temat ubóstwa, prostytucji i pracy ponad siły, w trudnych, często niebezpiecznych warunkach. Dosadne słownictwo i studium ludzkiej bezradności zmuszają czytelnika do refleksji. Zola zresztą ma na swoim koncie również inne powieści z elementami naturalistycznymi, takie jak: „Wszystko dla pań” czy „W matni”. Te przykłady naturalizmu w literaturze to świetny sposób na to, żeby zrozumieć istotę tego prądu literackiego.

 

Zobacz także: Surrealizm w literaturze polskiej: kto jest przedstawicielem tego prądu?

Naturalizm: przedstawiciele w literaturze

Wśród czołowych przedstawicieli naturalizmu w literaturze, poza Emilem Zolą, wyróżnia się także Gustawa Flauberta – wybitnego francuskiego twórcę powieści. Elementy naturalistyczne można znaleźć również, między innymi, w twórczości Steinbecka. Warto bowiem dodać, że generalnie koncepcja naturalizmu cieszyła się dużą popularnością nie tylko w Europie, ale też w Stanach Zjednoczonych. 

Naturalizm w literaturze polskiej

A co z przykładami naturalizmu w literaturze polskiej? Okazuje się, że wielu rodzimych pisarzy tworzyło w tym nurcie literackim, a książki z elementami naturalistycznymi należą do kanonu lektur szkolnych. Wśród naturalistów na szczególne wyróżnienie zasługuje Gabriela Zapolska oraz Władysław Reymont, który w swojej epopei „Chłopi”, zawarł wiele naturalistycznych, bardzo dosadnych opisów. Poza tym, w nurcie naturalistycznym pracował także inny wybitny pisarz – Stefan Żeromski. 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 26 609 902 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji