Jan Kochanowski - sylwetka autora

Data i miejsce urodzenia:
4 Listopada 1530 w Sycyna Północna
Data i miejsce zgonu:
22 Sierpnia 1584 w Lublin
Kraj pochodzenia:
Polska
Język:
polski
Ważne dzieła:
Poematy okolicznościowe - Jan Kochanowski , Fraszki,Pieśni,Treny Kochanowskiego z oprac. GREG , Fraszki, Pieśni, Treny , Odprawa posłów greckich

Jan Kochanowski to zdecydowanie jedna z najważniejszych postaci polskiej literatury. Urodzony w XVI wieku poeta, na stałe zapisał się na kartach epoki renesansu jako jeden z najwybitniejszych twórców tego okresu historycznego. Biografia Jana Kochanowskiego jest niestety związana ze śmiercią trójki z jego dzieci, co odcisnęło na nim trwałe piętno. „Treny” Jana Kochanowskiego zostały zresztą poświęcone zmarłej córce poety – Urszuli i obecnie stanowią jedno z jego najbardziej znanych dzieł literackich.

Życie i twórczość Jana Kochanowskiego to jednak nie tylko pełne refleksji treny, ale również zabawne, humorystyczne fraszki. Jana Kochanowskiego można śmiało uznać za ojca tego rodzaju utworów w literaturze polskiej. Zbiór fraszek stworzonych przez autora (tytuł: „Fraszki”) składa się jednak nie tylko z dowcipnych wierszy. Jan Kochanowski w swoich fraszkach porusza również poważniejsze tematy, skłaniające do refleksji oraz analizy.

Najbardziej znane utwory Jana Kochanowskiego to nie tylko fraszki i treny, ale również pieśni. Jan Kochanowski ma na swoim koncie wiele pieśni poświęconych, między innymi, tematyce religijnej. Poza tym, pisywał również elegie, a część jego twórczości była tworzona w języku łacińskim. Jedną z najsłynniejszych książek Jana Kochanowskiego jest „Odprawa posłów greckich” – tragedia opisująca przybycie posłów do Troi, którzy żądali powrotu Heleny – żony Menelaosa, porwanej przez Parysa, co było powodem wybuchu wojny trojańskiej. Premiera przedstawienia miała natomiast miejsce z okazji wesela Jana Zamoyskiego oraz Krystyna Radziwiłłówny. Twórczość Kochanowskiego zalicza się do kategorii: literatura piękna polska – książki autora to absolutna klasyka.

Wśród utworów Jana Kochanowskiego znajdują się również poematy. Na szczególną uwagę zasługuje „Zuzanna”, poemat nawiązujący do Zuzanny, jednej z postaci księgi Daniela oraz poemat „Satyr albo Dziki Mąż” – humorystyczny utwór, w którym Kochanowski nie oszczędza polskiego społeczeństwa. Szukając psalmów Jana Kochanowskiego koniecznie trzeba sięgnąć po „Psałterz Dawidów”. Zbiór powstał na bazie Księgi Psalmów, jednej z części Biblii.

Jan Kochanowski - wszystkie książki

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2024!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner