Tove Jansson - sylwetka autora

Data i miejsce urodzenia:
9 Sierpnia 1914 w Helsinki
Data i miejsce zgonu:
21 Czerwca 2001 w Helsinki
Kraj pochodzenia:
Finlandia
Język:
fiński
Ważne dzieła:
Mądrości Muminka, Muminki - Tatuś Muminka i morze, Zima Muminków, Opowiadania z Doliny Muminków, W Dolinie Muminków, Lato muminków, Muminki. Księga 1, Muminki. Księga 2
Nagrody:
Order Uśmiechu, Hans Christian Andersen Award for Writing

Tove Jansson to fińska pisarka, jedna z najbardziej popularnych autorek książek dla dzieci. Pisarka już od najmłodszych lat wykazywała duży talent plastyczny (w późniejszych latach ilustrowała także napisane przez siebie książki). W wieku nastoletnim przeniosła się z Finlandii do Szwecji. Do najsłynniejszych książek Tove Jansson popularnych także poza granicami Szwecji i Finlandii, należy składająca się z dziewięciu tomów książkowa seria o Muminkach – trollach, żyjących w ciekawym świecie pełnym nietypowych istot. Do głównych bohaterów serii należą: Muminek, Mama Muminka, Tata Muminka, Włóczykij, Ryjek, Mała Mi, Bobek, Migotek, Paszczak i Panna Migotka. Pierwsza książka dla dzieci Tove Jansson z tej serii została wydana w latach 40. XX wieku. Poza książkami, autorka tworzyła również komiksy opowiadające o przygodach Muminków. Tove Jansson ma na swoim koncie także inne książki dla dzieci – „Niebezpieczna podróż” oraz „Kto pocieszy maciupka”.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że obok swojej twórczości dla dzieci, Tove Jansson pisała także książki dla dorosłych. W dorobku literackim autorki można znaleźć takie utwory przeznaczone dla dorosłych czytelników jak: „Uczciwa oszustka” czy „Córka rzeźbiarza”. W bibliografii pisarki na uwagę zasługuje również książka „Lato”, w której czytelnik poznaje dwie postacie: babcię i wnuczkę, które spędzają wspólnie wakacje. „Lato” to ciepła opowieść o tym, co w życiu jest w rzeczywistości najważniejsze. Chcąc bliżej zapoznać się z twórczością autorki warto sięgnąć również po opowiadania Tove Jansson – „Kamienne pole” oraz „Słoneczne miasto”.

Twórczość pisarki zdecydowanie wymyka się klasycznym schematom. Jej opowieści są oryginalne, ale jednocześnie traktują o sprawach ważnych dla wielu osób. Planując lepsze poznanie postaci Tove Jansson, warto przeczytać książkowe wydania jej listów, z których pisarka przedstawia swoją bardziej prywatną stronę. Twórczość Tove Jansson ma ogromny wpływ na kulturę, a sama pisarka została laureatką wielu prestiżowych wyróżnień. Pisarka zmarła w 2001 roku.

Tove Jansson - bestsellery
Tove Jansson
Twarda , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 24.90 zł 59.90 zł

Tove Jansson
Twarda , W magazynie
Nowa Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 8.65 zł 29.90 zł

Tove Jansson
Twarda , 72h wysyłka
Nowa Wyprzedaż Okazja

Taniej o 20.98 zł 79.91 zł

Tove Jansson
Twarda , 72h wysyłka
Nowa Wyprzedaż Okazja

Taniej o 20.98 zł 79.91 zł

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2023!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner
Partner