Jan Brzechwa

Jan Brzechwa urodził się pod koniec XIX wieku. Poeta miał pochodzenie żydowskie, a jego rodowe nazwisko to Lesman. Z zawodu prawnik, świetnie odnalazł się w świecie literackim i zasłynął głównie z dzieł tworzonych dla dzieci oraz młodzieży. Wiersze i bajki Jana Brzechwy dla dzieci to prawdziwy majstersztyk, na którym do dzisiaj wychowują się kolejne pokolenia młodych czytelników.

Szukając książek Jana Brzechwy koniecznie warto zwrócić uwagę na tomik wierszy „Tańcowała igła z nitką”, w którym można znaleźć tytułowy wierszyk oraz inne znane utwory Brzechwy: „Na straganie”, „Indyk” czy „Żuraw i czapla”. Kolejną książką dla dzieci Jana Brzechwy, która na stałe zapisała się w klasyce literatury dziecięcej jest „Akademia Pana Kleksa”, opowiadająca o nauce w nietypowej szkole, prowadzonej przez ekscentryczną osobowość – Ambrożego Kleksa. W akademii uczą się tylko chłopcy, których imiona zaczynają się na literę A, w tym jeden z głównych bohaterów – Adaś Niezgódka. Postać pana Kleksa występuję jeszcze w dwóch innych książkach Brzechwy: „Podróże pana Kleksa” oraz „Tryumf pana Kleksa”. Popularne wierszyki dla dzieci Jana Brzechwy to również „Kaczka Dziwaczka”, „Na wyspach Bergamutach”, „Samochwała”, „Leń” czy „Przygody pchły Szachrajki”, które wiele osób pamięta ze swojego dzieciństwa. Książki dla dzieci Brzechwy to wspaniały początek przygody z literaturą.

Mimo, że jednym z trzonów twórczości Jana Brzechwy były przede wszystkim błyskotliwe wiersze dla najmłodszych czytelników i to ta część działalności literackiej poety cieszy się bardzo dużą popularnością, w jego bibliografii znajdziesz również utwory przeznaczone dla osób dorosłych. Jeżeli chcesz lepiej poznać postać Brzechwy, koniecznie sięgnij po powieść opartą na wątkach autobiograficznych – „Gdy owoc dojrzewa” – opisującą dzieciństwo głównego bohatera, które przypadło na burzliwe czasy. Ponadto, na uwagę czytelników zdecydowanie zasługuje także zbiór opowiadań „Opowiadania drastyczne”, „Miejsce dla kpiarza” – humorystyczny zbiór dzieł wykorzystujących elementy satyry oraz książka „Liryka mego życia”.

Pokaż na stronie

30

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2020!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner
Partner