Julian Tuwim - sylwetka autora

Data i miejsce urodzenia:
13 Września 1894 w Łódź
Data i miejsce zgonu:
27 Grudnia 1953 w Zakopane
Kraj pochodzenia:
Polska
Język:
polski
Ważne dzieła:
Julian Tuwim. Wiersze dla dzieci, Lokomotywa i inne wiersze, Pan Maluśkiewicz i wieloryb

Julian Tuwim to jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiej sceny literackiej. Poeta i pisarz urodził się w 1894 roku w rodzinie żydowskiej. Życie Tuwima przypadło jednak na czas skomplikowanych kolei XX wieku, dlatego po wybuchu II wojny światowej, Tuwim przedostał się do Francji, a w późniejszych latach, z obawy o własne bezpieczeństwo, udał się na emigrację do Portugalii, Brazylii oraz Stanów Zjednoczonych. Podczas niemieckiej okupacji w Polsce, Tuwim nadal uprawiał działalność literacką. Po zakończeniu działań wojennych poeta wrócił do Polski, gdzie zmarł w latach 50. Julian Tuwim był jednym z członków i założycieli znanej grupy poetyckiej Skamander, która zrzeszała uznanych dzisiaj twórców, wzorujących się na poezji Leopolda Stuffa.

Wiersze dla dzieci i dorosłych autorstwa Juliana Tuwima to poetycki majstersztyk. Wśród wierszyków dla dzieci należy wymienić chociażby takie popularne tytuły, jak: „Lokomotywa”, „Rzepka”, „Słoń Trąbalski”, „Zosia Samosia”, „Dwa Michały” czy „Okulary”. Te utwory na stałe zapisały się już w kanonie literatury dziecięcej. Książki Juliana Tuwima są przykładem literatury najwyższych lotów, na której wychowywały się kolejne pokolenia młodych czytelników. Co więcej, książki dla dzieci z wierszykami Juliana Tuwima to świetny sposób na to, żeby wprowadzić pociechy w świat poezji, rozwinąć ich słownictwo oraz skuteczniej zainteresowanie czytaniem, dlatego zastanawiając się, jakie książki wybierać dla 5-latka, warto bliżej zapoznać się w literackim dorobkiem Tuwima.

Twórczość Juliana Tuwima niekwestionowanie wywarła bardzo duży wpływ na polską kulturę. Warto jednak zaznaczyć, że poeta nie pisał wyłącznie wierszyków dla dzieci. Wiele utworów Juliana Tuwima, takich jak, na przykład, wiersze o miłości, to formy literackie przeznaczone dla osób dorosłych. Chcąc bliżej zapoznać się z dorobkiem literackim poety, warto sięgnąć także po „Kwiaty polskie”, czyli poemat, w którym autor, pośrednio, przedstawiając skomplikowane i tragiczne losy bohaterów, staje twarzą w twarz z problemem polskiej historii oraz poemat „Bal w operze”, oparty w dużej mierze na elementach satyrycznych.

Julian Tuwim - bestsellery
Twarda , W magazynie
Używana
Twarda , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 2.28 zł 7.21 zł

Twarda , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 0.13 zł 8.97 zł

Twarda , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 2.07 zł 7.78 zł

Twarda , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 0.98 zł 7.78 zł

Twarda , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 5.16 zł 10.00 zł

48 , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 1.87 zł 6.95 zł

Całokarton... , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 2.90 zł 7.95 zł

Oprawa twa... , W magazynie
Używana
Twarda , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 2.84 zł 18.90 zł

Twarda , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 0.19 zł 9.12 zł

Broszurowa , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 2.60 zł 7.64 zł

Twarda , W magazynie
Używana
Kartonowa... , W magazynie
Używana

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2023!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner
Partner