Bolesław Prus - sylwetka autora

Data i miejsce urodzenia:
20 Sierpnia 1847 w Hrubieszów
Data i miejsce zgonu:
19 Maja 1912 w Warszawa
Kraj pochodzenia:
Polska
Język:
polski

Bolesław Prus jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej literatury. Jego prawdziwe nazwisko to Aleksander Głowacki. Prus urodził się w 1847 roku, we wczesnym dzieciństwie został sierotą i przeszedł pod opiekę innych krewnych. Walczył w powstaniu styczniowym, w którym został ranny. W czasie studiów wyższych w warszawskiej Szkole Głównej Handlowej pracował jako guwerner. Niestety, z uwagi na kłopoty finansowe, nauki nie dokończył, w związku z czym, imał się różnych zajęć.

Pierwsze literackie próby Bolesława Prusa obejmowały artykuły prasowe. Bolesław Prus pisywał cieszące się popularnością felietony. W dorobku pisarza znajduje się wiele istotnych utworów, w których poruszał ważne problemy społeczne. Książki Bolesława Prusa są zresztą do dzisiaj obecne w kanonie lektur szkolnych.

Wśród powieści Bolesława Prusa na szczególną uwagę zasługuje „Placówka”, utwór opisujący życie mieszkańców polskiej wsi w XIX wieku. Autor położył bardzo duży nacisk na realizm, przedstawiając losy Ślimaka – chłopa, który nie zdecydował się na sprzedaż należącej do niego ziemi osadnikom z Niemiec. Jednym z najważniejszych dzieł w dorobku Bolesława Prusa jest także powieść „Emancypantki”, w którym, jak wskazuje tytuł, Prus mierzy się z kwestią emancypacji kobiet w ówczesnych polskim społeczeństwie.

Do najbardziej znanych książek Prusa należy także powieść historyczna „Faraon”, której głównym bohaterem jest faraon Egiptu – Ramzes XIII. Młody faraon chce uzdrowić kraj z kryzysu, w którym się znalazł się Egipt, jednocześnie próbując uniezależnić się od wpływu kapłanów, co okazuje się trudniejsze, niż myślał. Powieść została przeniesiona na srebrny ekran z Jerzym Zelnikiem w roli głównej. Poza powieściami, Bolesław Prus ma na swoim koncie także nowele (między innymi: „Kamizelka”, „Katarynka”, „Antek”, „Omyłka”). Wiele z utworów napisanych przez Bolesława Prusa na stałe wycisnęło piętno na polskiej literaturze i należy do kategorii: lektury i pomoce szkolne. Bolesław Prus zmarł w 1912 roku, a pochowano go na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Bolesław Prus - bestsellery
Twarda , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 18.94 zł 29.90 zł

Twarda , W magazynie
Nowa Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 1.32 zł 29.90 zł

Miękka , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 12.37 zł 21.99 zł

Twarda , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 12.70 zł 27.99 zł

Broszurowa , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 2.72 zł 4.98 zł

Broszurowa , W magazynie
Nowa Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 1.31 zł 8.90 zł

Broszurowa , W magazynie
Używana
Broszurowa , W magazynie
Używana
Broszurowa , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 1.70 zł 5.80 zł

Broszurowa , W magazynie
Nowa Używana Wyprzedaż
Twarda , 72h wysyłka
Nowa Wyprzedaż
Broszurowa , 72h wysyłka
Nowa Wyprzedaż

Bolesław Prus - wszystkie książki

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2024!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner