Józef Ignacy Kraszewski - sylwetka autora

Data i miejsce urodzenia:
28 Lipca 1812 w Warszawa
Data i miejsce zgonu:
19 Marca 1887 w Genewa
Kraj pochodzenia:
Polska
Język:
polski
Nagrody:
Honorowe obywatelstwa miasta Lwowa

Józef Ignacy Kraszewski to polski pisarz, urodzony na początku XIX wieku. Wychowywał się w rodzinie posiadaczy ziemskich. Pierwsze próby publikowania swoich utworów literackich podjął w czasie studiów wyższych na Uniwersytecie Wileńskim. W dorosłym życiu zawodowo był związany, między innymi, ze szkolnictwem i dziennikarstwem. Zmarł w 1887 roku, zostawiając po sobie ogromny dorobek literacki, który na stałe wszedł do kanonu kategorii, jaką jest literatura piękna polska – książki Józefa Ignacego Kraszewskiego zdecydowanie zasługują na bliższe poznanie. Dodatkowo, pisarz zajmował się również z powodzeniem malarstwem.

Wśród najważniejszych i najpopularniejszych dzieł Józefa Ignacego Kraszewskiego należy zdecydowanie wyróżnić „Starą baśń”. Fabuła opowieści została umieszczona w czasach przed powstaniem polskiej państwowości. Treść jest podzielona na dwa główne wątki: polityczny i miłosny. Co więcej, ta powieść Józefa Ignacego Kraszewskiego została zekranizowana. W filmie w reżyserii Jerzego Hoffmana w jedną z głównych ról wcielił się Michał Żebrowski.

Wiele powieści Józefa Ignacego Krasickiego to powieści historyczne, których tematyka jest nierozerwalnie związana z historią Polski. Do tej grupy należą takie książki jak, między innymi: „Lubonie”, „Bracia Zmartwychwstańcy”, „Król chłopów”, „Biały książę”, „Matka królów”, „Infantka” czy „Boży gniew”. Utwory Ignacego Kraszewskiego o podobnej tematyce wchodzą do cyklu literackiego autora „Dzieje polski”, składającego się z aż 29 tomów.

Twórczość Ignacego Kraszewskiego to również opowiadania oraz wiersze. Wśród najsłynniejszych utworów pisarza na szczególną uwagę zasługuje powieść „Mistrz Twardowski. Powieść z podań gminnych”, opierającej się na motywie postaci szlachcica – Twardowskiego, który sprzedał swoją duszę diabłu. Józef Ignacy Kraszewski to zdecydowanie jeden z najważniejszych twórców w rodzimej literaturze. Jako niezwykle płodny pisarz, pozostawił po sobie wiele dzieł, które do dzisiaj stanowią literacką inspirację i ciekawą lekturę.

Józef Ignacy Kraszewski - bestsellery
Miękka , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 3.30 zł 5.69 zł

Broszurowa , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 7.30 zł 9.92 zł

Twarda , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 29.15 zł 44.90 zł

Twarda , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 1.11 zł 36.90 zł

Miękka , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 3.02 zł 8.13 zł

Józef Ignacy Kraszewski - wszystkie książki

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2024!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner