Terry Pratchett - sylwetka autora

Data i miejsce urodzenia:
28 Kwietnia 1948 w Beaconsfield, Wielka Brytania
Data i miejsce zgonu:
15 Marca 2015 w Broad Chalke, Wielka Brytania
Kraj pochodzenia:
Wielka Brytania
Język:
angielski
Ważne dzieła:
Nagrody:
Carnegie Medal, Nagroda Locusa, Goodreads Choice Award

Terry Pratchett to jedna z najjaśniej świecących gwiazd na firmamencie światowej literatury fantastycznej. Swoją ogromną popularność zawdzięcza przede wszystkim wyjątkowej serii "Świat Dysku", w której komediowe opowieści przeplatają się z filozoficznymi komentarzami na temat otaczającej nas rzeczywistości. Brytyjski pisarz napisał ponad 70 książek dla czytelników w każdym wieku. Szacuje się, że jego dzieła sprzedały się w ponad 80 milionach sztuk i zostały przetłumaczone na 37 języków.

Terence David John Pratchett przyszedł na świat 28 kwietnia 1948 roku w brytyjskim Beaconsfield. Był jedynakiem, którego zainteresowania obejmowała literatura i astronomia. Uczęszczał do Wyższej Szkoły Technicznej w Wycombe. W wieku 17 lat opuścił szkołę i podjął pracę dziennikarza. Cierpiał na rzadką odmianę choroby Alzheimera. Zmarł w 2015 roku.

Swoją literacką przygodę rozpoczął w wieku 13 lat, kiedy to zdążył już porzucić marzenie bycia astronomem, wydając opowiadanie "Piekielny Interes". Kilka lat później ukończył swoją pierwszą powieść pt. "Dywan". Pasmo sukcesów rozpoczęło się dla Pratchetta w latach 80. Choć "Kolor magii", debiut serii Świat Dysku w 1983 roku, nie okazał się hitem, to jednak opublikowany trzy lata później "Blask fantastyczny" zachwycił czytelników i szybko stał się bestsellerem. Składająca się z 41 książek seria dzieliła się na kilka cykli, które skupiały się na poszczególnych postaciach Świata Dysku, w tym m.in Śmierci, Straży Miejskiej i Czarownicach z Lancre.

Wśród innych ważnych pozycji w dorobku Terry'ego Pratchetta należy wymienić: "Trylogię Nomów", opisującą przygody małych istot żyjących pod sklepową podłogą, cykl o "Długiej Ziemi", napisany wraz ze Stephenem Baxterem, snujący wizję ekspansji nieskończonej liczby światów podobnych do Ziemi oraz "Dobry Omen", powieść stworzoną wraz z Neilem Gaimanem, w której autorzy bawią się konwencją końca świata. Bibliografia Terry’ego Pratchetta to również dużo innych, ciekawych książek, które mogą zapewnić czytelnikowi niesamowitą literacką przygodę, zwłaszcza osobom, które uwielbiają utwory z gatunku fantastyki.

Pratchett znany jest z unikalnego stylu pisania. Autor miał zamiłowanie do stosowania licznych przypisów, w których zawierał luźne obserwacje do narracji i objaśnienia zasad panujących w wykreowanym świecie. Najwcześniejsze powieści z serii "Świat Dysku" były pisane przede wszystkim w celu sparodiowania klasycznych powieści fantasy, a w późniejszym okresie cykl ewoluował w kierunku satyrycznego komentarza do rzeczywistości. Postacie, nazwy miejsc i tytuły w książkach Pratchetta często zawierały aluzje i odniesienia kulturowe, parodiując np. słynnego Conana Barbarzyńcę czy Leonarda da Vinci. Sam autor twierdził, że bycie pisarzem to ciężka praca, wymagająca uczynienia gramatyki, interpunkcji, ortografii i czytania szerokiego wachlarza gatunków literackich częścią swojego codziennego życia.

Dzieła Terry'ego Pratchetta stanowiły podstawę do stworzenia licznych adaptacji filmowych i teatralnych. Ponadto, wykreowany przez niego Świat Dysku był bazą, na której powstały komiksy, gry komputerowe i planszowe, słuchowiska oraz utwory muzyczne. Był laureatem wielu prestiżowych nagród, zarówno za pojedyncze dzieła, jak i całokształt twórczości. Za swoje literackie dokonania został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. W 2008 roku otrzymały tytuł honorowy "Sir".

Terry Pratchett - bestsellery
Miękka , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 16.03 zł 37.47 zł

Broszurowa , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 7.54 zł 29.90 zł

Broszurowa , W magazynie
Używana
Broszurowa , W magazynie
Używana
Miękka , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 0.65 zł 32.00 zł

Twarda , W magazynie
Używana
Miękka , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 12.34 zł 39.99 zł

Terry Pratchett - wszystkie książki

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2024!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner