Agatha Christie - sylwetka autora

Data i miejsce urodzenia:
15 Września 1890 w Torquay
Data i miejsce zgonu:
12 Stycznia 1976 w Winterbrook
Kraj pochodzenia:
Anglia
Język:
angielski
Gatunek literacki:
Nagrody:
Anthony Award for Best Series Of The Century, Nagroda im. Edgara Allana Poe, Anthony Award for Best Writer Of The Century

Agatha Christie jest najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów z ponad 4 miliardami sprzedanych egzemplarzy swoich książek. Napisała 66 powieści kryminalnych oraz 14 zbiorów opowiadań. Świat spod pióra Agathy Christie ujrzał również kilka powieści obyczajowych, które napisała pod pseudonimem Mary Westmacott oraz sztuki teatralne. Zgodnie z Index Translationum Christie jest najczęściej tłumaczonym pisarzem w historii, którego dzieła przetłumaczono na 103 języki.

Agatha Mary Clarissa Miller urodziła się 15 września 1890 roku w Torquay w Wielkiej Brytanii jako najmłodsza z trójki dzieci. Swoje nauczanie odbywała w domu. Była dwukrotnie żonata, a podczas pierwszego małżeństwa urodziła córkę. Podczas obu wojen pracowała w aptece, gdzie miała szansę zdobyć wiedzę na temat trucizn, które pojawiają się w wielu jej powieściach. Zmarła 12 stycznia 1976 roku w wieku 86 lat. 

Jej pierwsze dzieło, "Tajemnicza historia w Styles" ukazało się w 1920 roku. Była to pierwsza książka o charakterze detektywistycznym, która przedstawiła światu belgijskiego detektywa Herkulesa Poirota, który pojawia się w ponad 30 powieściach autorki. Do najbardziej znanych powieści pierwszej damy zbrodni należą przede wszystkim "Morderstwo w Orient Expressie", "I nie było już nikogo" oraz "Zabójstwo Rogera Ackroyda". Wiele jej dzieł doczekało się ekranizacji (nawet kilkukrotnych) m.in. "Śmierć na Nilu", "Dom Zbrodni" i "4.50 z Paddington".

Jej historie wyróżniali bohaterowie. Stworzyła zapadające w pamięć i pełne moralnych wątpliwości postacie, z którymi mogli identyfikować się czytelnicy z każdej klasy społecznej. Jej najbardziej popularnymi bohaterami byli Herkules Poirot oraz panna Marple, którzy do dziś zachwycają swoimi zdolnościami detektywistycznymi. Agatha Christie z wnikliwością obserwowała świat i poddawała go analizie. Jej kryminalne zagadki oparte była na prostych formułach, które jednak okraszone napięciem, humorem i zwrotami akcji, okazywały się niebywale skuteczne.

W 1930 roku Agatha Christie dołączyła do słynnego Klubu Detektywów zrzeszającego najlepszych wówczas autorów powieści kryminalnych. Każdy z członków składał przysięgę przestrzegania dziesięciu zasada, które obejmowały m.in. wykluczenie ingerencji sił nadprzyrodzonych czy logiczność wydarzeń.

Pisarka podzieliła się kiedyś refleksją, że na pomysły swoich powieści wpadała podczas zmywania naczyń, które wydawało jej się zajęciem tak głupim, że w jej głowie natychmiast kiełkowały myśli o zabójstwie.

Rozpalająca wyobraźnie autorka wciąż pozostaje na szczycie popularności będąc ikoną literatury. Skromna i elegancka Agatha Christie wyznaczyła kanony powieści kryminalnej i detektywistycznej, bez których gatunek ten obecnie nie byłby taki sam.

 

Agatha Christie - bestsellery
Broszurowa , W magazynie
Używana
Broszurowa , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 1.39 zł 8.62 zł

Broszurowa , W magazynie
Używana
Broszurowa , W magazynie
Używana
Twarda , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 0.44 zł 19.99 zł

Miękka , W magazynie
Używana
Miękka , W magazynie
Używana
Miękka , W magazynie
Używana
Broszurowa , W magazynie
Używana

Agatha Christie - wszystkie książki

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2024!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner