George Orwell - sylwetka autora

Data i miejsce urodzenia:
25 Czerwca 1903 w Motihari
Data i miejsce zgonu:
21 Stycznia 1950 w University College Hospital, Londyn
Kraj pochodzenia:
Wielka Brytania
Język:
angielski
Ważne dzieła:
Gandhi w brzuchu wieloryba, Folwark Zwierzęcy - George Orwell, Rok 1984, Folwark Zwierzęcy BR, W hołdzie Katalonii
Nagrody:
Retrospektywna nagroda Hugo: Najlepsze opowiadanie, Locus Award for Best Art Book

George Otwell to jeden z najwybitniejszych pisarzy światowej literatury, który na stałe wszedł do jej kanonu. Urodził się na początku dwudziestego wieku. Warto zaznaczyć, że George Orwell to pseudonim literacki. Właściwe nazwisko pisarza to Eric Arthur Blair. Uczestnik wojny domowej w Hiszpanii. Przeciwnik totalitaryzmu. Jego doświadczenia oraz poglądy społeczne i polityczne są bardzo widoczne w książkach autorstwa Orwella.

Twórczość Georga Orwella to książki, które zdecydowanie zasługują na uwagę, mające wpływ na współczesną literaturę i kulturę. Niektóre ich fragmenty na stałe przeniknęły do obecnego języka. Do najlepszych książek Georga Orwella zalicza się przede wszystkim „Folwark zwierzęcy” – jedno ze zwierząt, knur, namawia pozostałe zwierzęta na farmie do pozbycia się ludzi i samodzielnego gospodarowania. Zwierzęta chcą stworzyć utopijną społeczność, w której wszyscy mają takie same prawa. Niestety, to okazuje się bardziej skomplikowane niż sądziły. Książka stanowi krytykę, ale również doskonałą analizę ustroju totalitarnego.

W grupie najbardziej znanych utworów Georga Orwella należy wymienić również „Rok 1984”. Fabuła powieści została umieszczona w Londynie. Życie człowieka jest natomiast na każdej płaszczyźnie kontrolowane przez władzę. Społeczeństwo składa się z trzech grup, każda z nich ma inne zadania i obowiązki. W świecie wykreowanym przez Orwella niechętnie patrzy się na jakikolwiek indywidualizm, ludzie muszą mieć się na baczności, najdrobniejsze przewinienie jest srogo karane. „Folwark zwierzęcy” oraz „Rok 1984” nie są to książki fantasy, a analiza i alegoria pewnych zjawisk oraz nurtów społecznych. Warto zwrócić uwagę na to, że książki Orwella należą do lektur szkolnych.

Jego twórczość cechuje niesamowita konstrukcja, alegoryczność oraz wyraźne zaakcentowanie własnych poglądów. Pierwszą powieścią Orwella jest „Na dnie w Paryżu i w Londynie”. Książka zawiera wątki autobiograficzne. Warto pamiętać, że w dorobku literackim pisarza, obok „Folwarku zwierzęcego” oraz „Roku 1984”, znajduje się wiele ciekawych pozycji, które zdecydowanie należy poznać, między innymi, „Brak tchu”, „Birmańskie dni” czy „Droga na molo w Wigan”.

George Orwell - bestsellery
George Orwell
Broszurowa , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 3.22 zł 9.90 zł

George Orwell, T...
Broszurowa , 72h wysyłka
Nowa Wyprzedaż Okazja

Taniej o 5.64 zł 32.90 zł

George Orwell
Broszurowa , 72h wysyłka
Nowa Wyprzedaż Okazja

Taniej o 6.84 zł 39.90 zł

Dariusz Rekosz,...
Twarda , 72h wysyłka
Nowa Wyprzedaż
George Orwell
Twarda , 72h wysyłka
Nowa Wyprzedaż
George Orwell
Oprawa bro... , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 2.09 zł 8.33 zł

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2023!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner
Partner