Jan Sztaudynger - sylwetka autora

Data i miejsce urodzenia:
28 Kwietnia 1904 w Kraków
Data i miejsce zgonu:
12 Listopada 1970 w Kraków
Kraj pochodzenia:
Polska
Język:
polski
Ważne dzieła:
Nagrody:
Nagroda Związku Zawodowego Literatów Polskich, Nagroda miesięcznika Odra

Jan Sztaudynger to polski poeta, który urodził się na początku XX wieku w Krakowie, dlatego jego życie było nierozerwalnie związane z trudną historią polski. Student prestiżowego krakowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W dorosłym życiu pracował, między innymi, jako nauczyciel języka polskiego. W czasie II wojny światowej, aresztowany przez Niemców. Zawodowo przez wiele lat związany był z tematyką teatrów lalek. Członek Związku Zawodowego Literatów Polskich. Redaktor czasopisma „Teatr lalek”. Zmarł w 1970 roku w Krakowie. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Salwatorskim.

Utwory Jana Izydora Sztaudyngera to przede wszystkim zabawne fraszki, w których autor obrazowo pokazywał swoją wirtuozerię językową. Krótka forma fraszek nie przeszkodziła pisarzowi przemycić bardzo dużego ładunku treści. Fraszki Jana Izydora Sztaudyngera są jednym z najważniejszych elementów twórczości poety. Zabawne, refleksyjne utwory na stałe weszły do kanonu, jakim jest literatura piękna polska – książki Jana Sztaudyngera gwarantują fascynującą podróż literacką najwyższych lotów.

Chcąc lepiej zapoznać się z twórczością artysty, warto sięgnąć po takie tytuły fraszek Jana Sztaudyngera jak: „Rada”, „Po zjedzeniu jabłka”, „Dokuczliwość małości”, „Warunek”, „Uprzykrzony sublokator” czy „Cierpliwość”. Krótkie wiersze Jana Sztaudyngera, czyli fraszki, znajdziesz, między innymi, w zbiorze „Piórka” oraz „Puch ostu”, „Raptularz zakochanych” czy „Piórka z gór”. Warto sięgnąć również po zbiór wierszy poety „Dom mój”, „Poezja wybrane” czy „Strofy wrocławskie”.

W dorobku literackim poety na szczególną uwagę zasługują także takie tomy poetyckie jak: „Rzeź na Parnasie”, „Krakowskie piórka”, „Łatki na szachownicy”, „Rymy” oraz „Kasztanki”. Czytelnicy, którzy zamierzają lepiej poznać postać Jana Izydora Sztaudyngera powinni mieć na względzie również takie dzieła artysty jak: „U źródeł Polski” oraz „Szczęście z datą wczorajszą”. Twórczość Jana Izydora Sztaudyngera to klasyka rodzimej literatury, którą zdecydowanie warto znać.
 

Jan Sztaudynger - bestsellery
Twarda , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 19.70 zł 64.90 zł

Twarda , W magazynie
Używana

Jan Sztaudynger - wszystkie książki

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2024!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner