Oscar Wilde - sylwetka autora

Data i miejsce urodzenia:
16 Października 1854 w Westland Row, Dublin
Data i miejsce zgonu:
30 Listopada 1900 w Paryż
Kraj pochodzenia:
Wielka Brytania
Język:
angielski
Ważne dzieła:
Nagrody:
Retrospektywna nagroda Hugo

Oscar Wilde to syn lekarza i poetki. Urodził się w drugiej połowie dziewiętnastego wieku, w Irlandii. Rodzice zadbali o jego staranną edukację, a młody Wilde wyróżniał się doskonałymi wynikami w nauce oraz niebanalną osobowością. Razem z żoną Oscar Wilde miał dwóch synów. Na kilka lat przed swoją śmiercią, Oscar Wilde został zamknięty w więzieniu, co w negatywny sposób odbiło się na jego zdrowiu. Zmarł niedługo po wyjściu na wolność. Pobyt w więzieniu zaowocował natomiast napisaniem poematu „Ballada o więzieniu w Reading”.

Książki Oscara Wilde’a to klasyka światowej literatury. Jednym z najbardziej znanych dzieł poety jest słynny „Portret Doriana Graya” – powieść, której głównym bohaterem jest tytułowy Dorian Gray – młody mężczyzna obdarzony klasyczną urodą. Portret Doriana zostaje namalowany przez malarza Basila Hallwarda. Z czasem początkowo niewinny Dorian zaczyna się zmieniać, a namalowany przez artystę portret okazuje się mieć niesamowite właściwości. Utwór może przypaść do gustu czytelnikom lubiącym książki: fantastyka, horror. Powieść została dwukrotnie zekranizowana – w filmie „Dorian Gray” z 2009 w postać młodzieńca wcielił się Ben Barnes. Wcześniej, w 1945 roku swoją premierę miał film „Portret Doriana Graya” z Hurdem Hatfieldem w roli głównej.

Utwory literackie Oscara Wildea to dzieła zdecydowanie zasługujące na bliższe poznanie. Twórczość Oscara Wilde’a to również wiersze oraz zręcznie napisane komedie, jak na przykład, „Wachlarz lady Windermere” – bardzo zabawna komedia pomyłek. Lady Windermere zaczyna podejrzewać swojego męża o romans, w związku z czym jest gotowa na podjęcie naprawdę poważnych kroków. Prawda okazuje się jednak bardzo zaskakująca, a cała historia ma nieprzewidziane zakończenie. Poza „Portretem Doriana Graya” na srebrny ekran przeniesiono również inne dzieła pisarza. „Bądźmy poważni na serio” to utwór, na podstawie którego nakręcono film komediowy pod tym samym tytułem. Inne utwory Wilde’a, które zaadaptowano to, między innymi, „Duch z Cartenville” oraz „Salome” (na podstawie sztuki nakręcono film „Ostatni taniec Salome”).

Oscar Wilde - bestsellery
Miękka ze... , W magazynie
Używana
Miękka , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 24.54 zł 49.00 zł

Twarda , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 4.18 zł 27.93 zł

Broszurowa , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 17.61 zł 49.90 zł

Twarda , 72h wysyłka
Nowa Wyprzedaż Okazja

Taniej o 6.84 zł 39.90 zł

Twarda z o... , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 4.23 zł 29.90 zł

Oscar Wilde - wszystkie książki

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2024!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner