Jarosław Iwaszkiewicz - sylwetka autora

Data i miejsce urodzenia:
20 Lutego 1894 w Obwód winnicki
Data i miejsce zgonu:
2 Marca 1980 w Warszawa
Kraj pochodzenia:
Polska
Język:
polski
Ważne dzieła:
Rozmowy o książkach, Brzezina i inne opowiadania, Książka moich wspomnień, Opowiadania - Jarosław Iwaszkiewicz, Książka o sycylii, Kocia książka
Nagrody:
Medal 10-lecia Polski Ludowej, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, Order Przyjaźni Narodów

Jarosław Iwaszkiewicz to polski pisarz i poeta, jeden z czołowych przedstawicieli rodzimej literatury, czego bardzo dobrym dowodem są kilkukrotne nominacje do Literackiej Nagrody Nobla. W czasie II wojny światowej pomagał w ratowaniu Żydów za co otrzymał tytuł „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata”. Mąż Anny Iwaszkiewicz (nazwisko panieńskie Lilpop). Książki Jarosława Iwaszkiewicza zdecydowanie zasługują na bliższe poznanie – pisarz, razem z innymi znanymi literatami, między innymi, Julianem Tuwimem stworzył słynny Skamander – grupę zafascynowaną poezją Leopolda Staffa.

Wiersze Jarosława Iwaszkiewicza to ważny element polskiej poezji. Autor ma na swoim koncie interesujące tomy poetyckie, trudno jednak jednoznacznie określić twórczość poety. Poezja Jarosława Iwaszkiewicza niewątpliwie odegrała jednak bardzo dużą rolę w polskiej kulturze. Pisarz nie ograniczał się wyłącznie do form poetyckich. W swoim dorobku ma bowiem także znakomite powieści oraz opowiadania. Jarosław Iwaszkiewicz był płodnym artystą, a chcąc lepiej poznać jego osobę, warto sięgnąć po dzienniki Iwaszkiewicza oraz jego korespondencję – fascynującą lekturą pozwalającą na zajrzenie w głąb świata pisarza.

Wśród utworów Jarosława Iwaszkiewicza na szczególną uwagę zasługuje, między innymi, powieść „Czerwone tarcze”, wydana jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, w której w przewodzącej roli pisarz umieścił księcia Henryka Sandomierskiego, syna Bolesława Krzywoustego. Inne dzieło Jarosława Iwaszkiewicza, po które zdecydowanie warto sięgnąć to powieść „Zmowa mężczyzn”, podejmującą ciekawą, ale skomplikowaną tematykę.

Twórczość Jarosława Iwaszkiewicza to jeden z najważniejszych elementów kategorii, jaką jest literatura piękna polska – książki autora stanowią absolutny literacki kanon. Obok wciągających i błyskotliwych powieści oraz wierszy, w dorobku pisarza na pierwszy plan wysuwają się także dramaty i komedie, między innymi: Lato w Nohant. Komedia w trzech aktach” czy „Kochankowie z Werony. Tragedia romantyczna w trzech aktach”.

Jarosław Iwaszkiewicz - bestsellery
Jarosław Iwaszki...
Twarda , W magazynie
Używana
Jarosław Iwaszki...
Miękka , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 21.37 zł 49.00 zł

Andrzej Wajda, J...
Broszurowa , W magazynie
Używana
Jarosław Iwaszki...
Miękka ze... , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 20.33 zł 25.41 zł

Jarosław Iwaszki...
Broszurowa , 72h wysyłka
Nowa Wyprzedaż

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2023!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner
Partner