Ignacy Krasicki - sylwetka autora

Data i miejsce urodzenia:
3 Lutego 1795 w Dubiecko
Data i miejsce zgonu:
14 Marca 1801 w Berlin
Kraj pochodzenia:
Polska
Język:
polski
Ważne dzieła:
Klasycy dzieciom, Bajki i przypowieści audiobook, Bajki, Satyry, Najpiękniejsze bajki dla dzieci Krasicki - Ignacy Krasicki - , Powiastki wschodnie, Jaś - Ignacy Krasicki

Ignacy Krasicki to jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich poetów epoki oświecenia. Urodził się w XVIII wieku, w rodzinie magnackiej, dzięki czemu odebrał doskonałe wykształcenie. W późniejszych latach swojego życia wstąpił do stanu duchownego, w którym zrobił bardzo dużą karierę, zostając biskupem i arcybiskupem, co jednak nie przeszkodziło mu w realizowaniu pasji literackiej, dlatego szukając lektury, jaką są książki dla dzieci do 2 lat, warto zwrócić uwagę na utwory Krasickiego. Krasicki już w swoich czasach był niezwykle zasłużonym dla polskiej kultury literatem, czego najlepszym dowodem był udział w słynnych obiadach czwartkowych organizowanych przez ówczesnego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz wiele otrzymanych przez poetę odznaczeń.

Ignacy Krasicki stworzył wiele ważnych dzieł, które na stałe zapisały się w kanonie polskiej literatury. Do grona najbardziej znanych utworów zdecydowanie należą najważniejsze bajki dla dzieci Ignacego Krasickiego, wydane w formie książkowej pod tytułem „Bajki nowe”. Na szczególną uwagę zasługuje również pozycja „Bajki i przypowieści” Ignacego Krasickiego – zbiór obejmuje ponad sto opowieści, w których w roli bohaterów bardzo często występują zwierzęta będące personifikacją określonych przymiotów człowieka. Wiersze Ignacego Krasickiego pisane dla dzieci bardzo często zawierały wyraźny morał, dzięki czemu czytelnik mógł czerpać z nich konkretną naukę.

Utwory Ignacego Krasickiego to jednak nie tylko bajki. Autor ma na swoim koncie również poematy („Wojna chocimska”, „Myszeida”) czy powieści, których był pionierem w polskiej literaturze – „Pan Podstoli” oraz „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki”, historię opowiadającą o polskim szlachcicu, którego edukacja niestety nie idzie tak, jak powinna, a sam Mikołaj zaczyna prowadzić rozrzutne życie, wikłając się w kolejne przygody. Ignacy Krasicki pisał także zabawne i humorystyczne satyry, w których w błyskotliwy sposób krytykował cechy polskiego społeczeństwa. Dzieła Ignacego Krasickiego cieszyły się dużym uznaniem już w czasie życia poety i do dzisiaj stanowią klasykę rodzimej literatury pięknej.

Ignacy Krasicki - bestsellery
Twarda , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 2.07 zł 7.78 zł

Twarda , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 6.53 zł 10.00 zł

Twarda , W magazynie
Używana Wyprzedaż Okazja

Taniej o 7.16 zł 11.60 zł

Twarda , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 0.51 zł 7.48 zł

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2023!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner
Partner