James Joyce - sylwetka autora

Data i miejsce urodzenia:
2 Lutego 1882 w Rathgar
Data i miejsce zgonu:
13 Stycznia 1941 w Zurych
Kraj pochodzenia:
Irlandia
Język:
irlandzki
Ważne dzieła:
Ulisses, Hotel Finna, Dublińczycy

James Joyce to irlandzki pisarz, jeden z najbardziej znanych i cenionych literatów. Jego utwory na stałe zapisały się w kanonie, jakim jest literatura piękna obca – książki Jamesa Joyce’a również dzisiaj cieszą się ogromną popularnością i należą do literackiej klasyki. James Joyce urodził się w Dublinie, pod koniec XIX wieku, w rodzinie katolików. Pod koniec życia pisarz walczył z poważnymi problemami ze wzrokiem. Zmarł w latach 40. XX wieku w Szwajcarii.

Autor, poza prozą, ma na swoim koncie również utwory poetyckie. James Joyce był mistrzem opowiadań. Do najsłynniejszych należą te zawarte w zbiorze „Dublińczycy”, w którym czytelnik może znaleźć aż 15 utworów poświęconych, jak wskazuje sam tytuł, losom mieszkańców Dublina – stolicy Irlandii, w której przyszedł na świat i przez lata mieszkał autor. W twórczości Jamesa Joyce’a najważniejsze miejsce zajmuje jednak jego najbardziej znana powieść – „Ulisses”. Tytuł jest skorelowany z „Odyseją” (Ulisses to łacińskie imię Odyseusza). Fabuła powieści obejmuje jeden dzień z życia Leopolda Blooma. Ta powieść, którą napisał James Joyce to jedna z najważniejszych książek ubiegłego stulecia. Autor zastosował w niej nowatorską technikę strumienia świadomości.

W bibliografii Jamesa Joyce’a, poza wierszami i powieścią Ulisses, na szczególną uwagę zasługuje również książka „Finnegans Wake” – opowieść, która jest bardzo ciekawa nie tylko w kontekście treści, ale również na płaszczyźnie językowej. Trudno o jednoznaczną interpretację tego dzieła, co sprawia, że jest ono jeszcze bardziej fascynujące, również współcześnie. Chcąc lepiej poznać dorobek literacki Jamesa Joyce’a, warto sięgnąć także po inną jego znaną powieść „Portret artysty z czasów młodości”, w której główny bohater szuka własnej tożsamości.

Poezja Jamesa Joyce’a, podobnie jak jego utwory prozatorskie, miała i nadal ma ogromny wpływ na światową literaturę. Książki pisarza to niesamowite doświadczenie czytelnicze, dlatego twórczość Jamesa Joyce’a zdecydowanie zasługuje na uwagę, bez względu na indywidualne preferencje czytelnicze. Oryginalny styl oraz ciekawa fabuła sprawiają, że książki autora są wciągające i zmuszają do refleksji.

James Joyce - bestsellery
Twarda , W magazynie
Używana Okazja

Taniej o 18.06 zł 34.99 zł

James Joyce - wszystkie książki

Opinie naszych klientów

opinia

Bardzo szybko otrzymałam zamawiany towar. Książki zgodne z opisem, bez śladów użytkowania. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :)

opinia

joanna_st

ZOBACZ WSZYSTKIE

Blog Skupszop

Artykuły, które mogą Cię zainspirować. Aktualne rabaty i zniżki

blog

Nagrodzono Złotą Pieczęcią Uznania eKomi 2024!

nagroda ekomi

Newsletter

opineo
OK

Zniżki i rabaty

OK

Nowości i promocje

OK

Powiadomienia

NAPISALI O NAS:

Partner
Partner
Partner
Partner