18 lipca 2022
Kreacjonizm w literaturze. To musisz wiedzieć!

Kreacjonizm w literaturze. To musisz wiedzieć!

3 min

Na przestrzeni wieków w literaturze mniejszą lub większą popularnością cieszyły się różne tendencje. Jedną z nich jest kreacjonizm. Pojęcie wywodzi się z języka łacińskiego – creatio na polski można przetłumaczyć jako tworzenie. W tym artykule spróbujemy wyjaśnić, co to jest kreacjonizm w literaturze, w jakich utworach można znaleźć echo tej postawy oraz wymienimy jej najbardziej znanych przedstawicieli.

Co to jest kreacjonizm?

Kreacjonizm nierozerwalnie wiąże się z twórcą – zgodnie z tendencją kreacjonistyczną dzieło literackie (a także obrazy, rzeźby itp.) nie musiało być zgodne z otaczającą autora rzeczywistością. Wręcz przeciwnie, kreacjonizm zakładał, że utwór w całości będzie się opierał na wyobrażeniach twórcy. Innymi słowy, ta tendencja nie wymuszała na pisarzach lub poetach stosowania zasady prawdopodobieństwa i realizmu. Treść dzieła była w całości uzależniona od wyobrażeń twórcy, co dawało mu bardzo dużą swobodę działania.

Kreacjonizm: cechy

Wiesz już, jaka jest definicja kreacjonizmu. Na jej podstawie łatwo wymienić sztandarowe cechy tej tendencji. Po pierwsze: jak wyżej wspomnieliśmy, autor ma dość dużą swobodę działania. Nie musi się zastanawiać, czy wykreowane przez niego wydarzenia, postacie itp. są realistyczne. Wręcz przeciwnie – w kreacjonizmie rządzi jego wyobraźnia, dlatego w fabułę utworu można wpleść najbardziej nieprawdopodobne wątki. W kreacjonizmie bardzo chętnie wykorzystywana jest groteska, kontrast w literaturze, uwypuklający cechy konkretnej osoby/zjawiska, oraz neologizmy. Poza tym twórcy kreacjonistyczni często posługują się również oniryzmem, czyli konwencją zgodnie z którą treść utworu przypomina marzenia senne: przypadkowe sceny, nieprawdopodobne wątki, brak schematu fabularnego itp. 


Zobacz także: jaka książka o religiach świata zasługuje na Twoją uwagę?

Kreacjonizm: przykłady w literaturze

Przykłady kreacjonizmu w literaturze pojawiły się na początku dwudziestego wieku. Do najbardziej znanych dzieł realizujących tendencję kreacjonizmu zalicza się: „Proces” Franza Kafki – fabuła przypomina duszny sen, a oskarżony Józef K. mimo aresztowania nie wie, co właściwie zarzuca mu władza. Kreacjonizm jest widoczny również w „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Za przykład poetyckiego kreacjonizmu może posłużyć na przykład wiersz Bolesława Leśmiana „Śnigrobek”.

Kreacjonizm – najważniejsi przedstawiciele

Poza Gombrowiczem, Leśmianem oraz Kafką, do przedstawicieli kreacjonizmu należy również Brunon Schulz i Michaił Bułhakow, który tendencję kreacjonistyczną zrealizował w „Mistrzu i Małgorzacie”, wplatając w fabułę powieści elementy fantastyczne: mówiącego kota, wampira Warionuchę, wiedźmę Helę itp. Cała świta Wolanda to postacie nierzeczywiste, podobnie jak zdarzenia, które wiązały się z ich przyjazdem do Moskwy.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 864 728 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji