Innowacje językowe w literaturze. Wyjaśnienie pojęcia i przykłady
Język to twór, który stale się zmienia. Przykładów nie trzeba szukać daleko: wystarczy porównać sobie język przedwojennej Polski ze współczesnym słownikiem Polaków. Różnice są widoczne gołym okiem, a żeby je dostrzec nie trzeba być językoznawcą czy ekspertem w dziedzinie, jaką jest filologia polska. Książki, filmowe dialogi, artykuły w ówczesnej prasie – wszystko pokazuje jak bardzo język się zmienił na przestrzeni ostatnich stu lat. Właśnie dlatego, w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym są innowacje językowe w tekstach kultury, języku literackim i mowie potocznej oraz wyjaśnimy, jakie są ich podstawowe funkcje.
Innowacje językowe: co to jest?
Innowacje językowe w języku polskim to nowe słowa lub konstrukty gramatyczne pojawiające się w strukturze języka. Wyróżnia się kilka typów innowacji językowych, w zależności od tego, jaką funkcję pełnią i powodów, dla których się wykształciły. Bardzo popularne są m.in. innowacje, których podstawowym celem jest znalezienie nazwy dla zjawisk, przedmiotów itp., które dotychczas nie znajdowały określenia w danym języku. Przykład? Anglicyzm „bestseller” używany dla nazwania najlepiej sprzedającego się produktu. Innowacjami często są także przyjęte z innego języka określenia na przedmioty/osoby/zjawiska, które już funkcjonują w języku polskim, ale pożyczone wyrazy są łatwiejsze do zapamiętania lub lepiej oddają charakter opisywanej rzeczy.
Na czym polega wartość innowacji językowych?
Jeżeli zastanawiasz się, jaką wartość pełnią innowacje językowe, odpowiedź jest prosta: mają znaczenie przede wszystkim stricte praktyczne. Rozwijająca się technologia sprawia, że w języku polskim często brakuje odpowiednich słów, dlatego wprowadzanie nowych wyrazów to konieczność, żeby język się rozwijał i pomagał w łatwiejszym opisywaniu rzeczywistości. Zwróć uwagę na to, że niewiele osób dzisiaj użyje określenia „kij do selfie”, raczej stosując nazwę „selfie stick”. Do funkcji innowacji językowych zalicza się także poszukiwanie nowych środków wyrazu, lepiej spełniających zadanie nazewnictwa. Warto zaznaczyć, że innowacje językowe określa się również mianem neologizmów.
Innowacje językowe – przykłady w literaturze
Wiesz już, czemu służą innowacje językowe, ale czy potrafisz omówić je na konkretnym przykładzie? Jakie są najbardziej sztandarowe przykłady innowacji językowych w literaturze? Wcześniej już wspomnieliśmy, że innowacje mogą się pojawiać zarówno w mowie potocznej, w której zwykle pełnią bardzo praktyczne funkcje, jak i w tekstach literackich. Neologizmy w literaturze są bardzo dobrze widoczne chociażby w jednym z najbardziej znanych wierszy Bolesława Leśmiana „W malinowym chruśniaku”. Znajdziesz je również w „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Innowacje językowe w wierszach oraz prozie często mają służyć, jako nowy, pełniejszy środek wyrazu. Ich zadaniem jest także podniesienie wartości artystycznej dzieła.
Innowacje językowe w języku polskim: podsumowanie
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
-
7.54 zł
dobry
-
6.24 zł
jak nowa
-
7.54 zł
dobry
-
4.41 zł
widoczne ślady używania
Taniej o 32.45 zł 39.99 zł
-
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
28 kwietnia 2022
28 kwietnia 2022
28 kwietnia 2022
28 kwietnia 2022
28 kwietnia 2022
28 kwietnia 2022
2 listopada 2021
28 kwietnia 2022
28 kwietnia 2022
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.