28 kwietnia 2022
Na czym polega ekspresywna funkcja języka?

Na czym polega ekspresywna funkcja języka?

3 min

Używanie języka nie służy wyłącznie przekazywaniu konkretnych informacji. Ta funkcja, określana, jako informacyjna, to tylko jedna z wielu z funkcji językowych używanych przez współczesne społeczeństwa. Do tej grupy zaliczana jest także m.in. funkcja impresywna, której zadaniem jest oddziaływanie na zachowanie, postawy i sposób myślenia odbiorcy. Dzisiaj zajmiemy się natomiast funkcją ekspresywną. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie co to jest funkcja ekspresywna i podać przykłady jej zastosowania.

Co to jest funkcja ekspresywna?

Funkcje językowe, w tym funkcja ekspresywna, pozwalają na osiągnięcie określonych celów wypowiedzi ustnych i pisemnych. W przypadku funkcji ekspresywnej, jak sama nazwa wskazuje, kluczowe znaczenie ma ekspresja wewnętrznych uczuć i przeżyć osoby mówiącej lub piszącej. Typową cechą tej funkcji językowej jest wykorzystanie słów, które podkreślają emocjonalny charakter wypowiedzi. Przykład? Stosowanie zdrobnień to szansa na pokazanie pozytywnego stosunku do danej osoby, zjawiska, rzeczy itp.

 

Podstawowe środki językowe funkcji ekspresywnej to m.in. epitety. Za ich pomocą jesteśmy w stanie szybko zaakcentować swoją opinię na dany temat. Przykład? Załóżmy, że podziwiasz architekturę danego miasta. Użycie w stosunku do niej określenia „niesamowita”, wyraźnie wskazuje na Twój pozytywny stosunek. Dla funkcji ekspresywnej typowe jest także użycie wykrzyknień, które mają podkreślić emocjonalne nacechowanie wypowiedzi.

Jakie znaczenie ma funkcja ekspresywna w tekstach kultury i literaturze?

Przykłady funkcji ekspresywnej w literaturze są widoczne zwłaszcza w poezji. Dlaczego? Utwory poetyckie w dużej mierze koncentrują się na uczuciowości podmiotu lirycznego. Ekspresja uczuć jest jednak powszechnie spotykana także w tekstach prozatorskich. Język nacechowany emocjonalnie to codzienność w życiu każdego człowieka, dlatego oczywistym jest, że funkcja ekspresywna w tekstach kultury i literaturze ma kluczowe znaczenie i jest bardzo mocno akcentowana.

Funkcja ekspresywna – przykłady

Spróbujmy wymienić typowe przykłady funkcji ekspresywnej, które pozwolą na lepsze zrozumienie jej charakteru. Ekspresja uczuć jest wyraźnie widoczna w poniższych wypowiedziach:

 

  • Nienawidzę tej zupy!
  • Ten prezent jest przepiękny!
  • Irytuje mnie Twoje zachowanie.
  • Uwielbiam tę książkę.

 

PODSUMOWUJĄC: funkcja ekspresywna języka, jak można się domyślić, polega przede wszystkim na ekspresji odczuć i emocji autora wypowiedzi ustnej lub pisemnej. Jest stosowana zarówno w codziennych rozmowach, jak również w literaturze i tekstach kultury.

 

Funkcję i budowę języka omawiają podręczniki do szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, które znajdziesz w naszej ofercie. Proponujemy Ci również różnego rodzaju używane oraz nowe lektury i pomoce szkolne. Sprawdź, dlaczego warto u nas kupować!

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji