28 kwietnia 2022
Na czym polega impresywna funkcja języka?

Na czym polega impresywna funkcja języka?

3 min

Warto pamiętać o tym, że język ma wiele różnych funkcji. Funkcja informacyjna, polegająca, jak sama nazwa wskazuje, na przekazywaniu konkretnych informacji czy funkcja ekspresywna, prezentująca uczucia autora wypowiedzi/tekstu to tylko przykłady. W tym artykule spróbujemy natomiast wyjaśnić co to jest funkcja impresywna języka, omówimy jej cechy i podamy przykłady.

Co to jest funkcja impresywna?

Językowa funkcja impresywna polega przede wszystkim na tym, by za pomocą wypowiedzi lub tekstu pisanego przekonać drugą stronę do wykonania określonych czynności. Poza tym, funkcji impresywnej języka używa się również w sytuacji, kiedy chce się skłonić kogoś do przejęcia tych samych poglądów, wartości itp. innymi słowy – środki językowe funkcji językowej mają za zadanie zachęcić odbiorcę, żeby zachowywał się i myślał tak, jak chce tego autor wypowiedzi.

Funkcja impresywna – przykłady

Funkcja impresywna języka pojawia się w tekstach kultury, codziennych wypowiedziach, sytuacjach zawodowych, ale również w literaturze. Funkcja impresywna jest bowiem jedną z podstawowych funkcji językowych – w końcu bardzo często, z różnych powodów, chcemy przekonać naszego odbiorcę do własnych racji. Jakie są przykłady funkcji impresywnej?

 

  • Nie dotykaj!
  • Musisz wynieść śmieci.
  • Na jutro trzeba przygotować ten raport dla klienta.
  • Nie bierz tego.
  • Powinieneś więcej czytać.
  • Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby.

 

Reasumując: przykłady zdań funkcji impresywnej wyraźnie wskazują na to, że celem komunikatu oddziaływanie na rozmówcę lub czytelnika. Takie przykłady funkcji impresywnej widoczne są w literaturze, ale również w różnego rodzaju poradnikach czy artykułach mających skłonić do wyrobienia sobie konkretnej opinii lub przekonać do racji piszącego.

Cechy funkcji impresywnej

Podstawowe cechy funkcji impresywnej to przede wszystkim zastosowanie tych środków stylistycznych, które mogłyby faktycznie mieć wpływ na zachowanie i sposób myślenia adresata wypowiedzi. Oznacza to przede wszystkim zastosowanie tych czasowników, które mają charakter nakłaniający do określonych czynności itp. Typowe dla funkcji impresywnej jest także zastosowanie trybu rozkazującego, który jest używany nie tylko do formułowania rozkazów, ale również poleceń i życzeń.

Podsumowując: funkcja impresyjna języka ma konkretne zadanie – wywrzeć określony wpływ na adresacie wypowiedzi lub tekstu pisanego.

 

Wiedza na temat języka jest przekazywana przez podręczniki do szkoły podstawowej i podręczniki dla innych szczebli edukacji oraz lektury i pomoce szkolne. Ich szeroki wybór znajdziesz w naszej ofercie. Sprawdź!

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 882 798 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji