28 kwietnia 2022
Funkcja komunikatywna języka: co to jest, przykłady, sposób zastosowania

Funkcja komunikatywna języka: co to jest, przykłady, sposób zastosowania

3 min

We współczesnych społeczeństwach język pełni wiele różnych funkcji. Funkcja ekspresyjna, informatywna czy poetycka to tylko przykłady. Należy wymienić również funkcje komunikatywną, która stanowi rdzeń codziennego użytkowania jakiegokolwiek języka. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie na czym polega i co to jest komunikatywna funkcja języka oraz podamy przykłady jej zastosowania.

Na czym polega funkcja komunikatywna?

Komunikatywna funkcja języka oznacza komunikację polegającą na obiegu informacji pomiędzy dwoma lub więcej osobami. Jest to jedna z najważniejszych funkcji językowych, która pozwala na skuteczne kontaktowanie się z odbiorcami. Korzystając z funkcji komunikatywnej można przekazać adresatowi wypowiedzi lub tekstu pisanego konkretne dane i informacje oraz opisać mu własne emocje (umożliwiając w ten sposób osiągnięcie porozumienia).

Funkcja komunikatywna: przykłady

Przykłady zastosowania funkcji komunikatywnej można znaleźć przede wszystkim w sytuacjach codziennych, zarówno w życiu zawodowym, jak również w sytuacjach prywatnych. Poza tym, funkcja komunikatywna widoczna jest też w literaturze oraz tekstach kultury. Dla lepszego zrozumienia na czym polega ta funkcja językowa, spróbujmy podać przykład jej zastosowania:

 

Przykład numer 1

 

Rozmówca A: Skończyło się mleko. Czy możesz je kupić wracając z pracy?

Rozmówca B: Oczywiście, nie ma problemu.

 

Przykład numer 2

 

Rozmówca A: Mój szef mnie dzisiaj strasznie zdenerwował.

Rozmówca B: Dlaczego? Co się stało?

Rozmówca A: Niesprawiedliwie skrytykował mój raport.

Funkcja komunikatywna – cechy

Jeżeli zastanawiasz się, co musi spełniać język, aby była funkcja komunikatywna, pamiętaj, że kluczowe znaczenie ma przekaz konkretnych informacji. Ich tematyka nie ma znaczenia, ważne, żeby znalazły się w Twojej wypowiedzi i tym samym umożliwiły komunikację z drugą osobą. Zasady funkcji komunikatywnej nie wskazują czy dana wypowiedź musi być nacechowana emocjonalnie – może, ale nie ma takiej konieczności. Cechy funkcji komunikatywnej wskazują natomiast na to, że przekazywane informacje mogą dotyczyć zarówno danej osoby (wydarzeń z jej życia, przeżyć wewnętrznych itp.), jak również otoczenia zewnętrznego.

Rodzaje funkcji komunikatywnej tekstu

Funkcja komunikatywna ma kluczowe znaczenie w kontekście użytkowania języka. W ramach funkcji komunikatywnej wyróżnia się kilka innych funkcji językowych. Jakich?

 

  • Informatywna: przekazywanie informacji o konkretnych wydarzeniach, zjawiskach, osobach itp.
  • Ekspresyjna: wyrażanie uczuć i przeżyć wewnętrznych jednostki.
  • Impresywna: przekonywanie adresata wypowiedzi do konkretnych działań, zachowania, wartości, sposobu myślenia itp.
  • Poetycka: kładzenie nacisku na formę wypowiedzi lub tekstu pisanego, która ma robić na odbiorcy wrażenie.
  • Fatyczna: możliwość podtrzymywania kontaktu pomiędzy rozmówcami.
  • Metajezykowa: wypowiedzi lub teksty pisane na temat języka.

 

Podsumowując: funkcja komunikatywna to jedna z najważniejszych funkcji języka, która pozwala na porozumiewanie się dwóch lub większej liczby osób.

 

Więcej informacji o języku przekazują podręczniki do szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Ich szeroki wybór znajdziesz właśnie w naszej ofercie! Ponadto, proponujemy Ci również lektury i pomoce szkolne oraz bardzo duży wachlarz książek różnych gatunków literackich. Zapraszamy!

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 955 814 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji