28 kwietnia 2022
Funkcja informatywna języka. Jak ją właściwie zdefiniować?

Funkcja informatywna języka. Jak ją właściwie zdefiniować?

2 min

Język ma kilka podstawowych funkcji, które bardzo dobrze pokazują jak wielkie jest jego znaczenie dla rozwoju ludzkości. Funkcja ludyczna, poetycka czy fatyczna – to tylko niektóre z nich. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się natomiast funkcją informatywną, inaczej określaną mianem informacyjnej. Wyjaśnimy Ci co to jest funkcja informatywna tekstu pisanego lub wypowiedzi ustnej, wymienimy jakie są jej najważniejsze cechy oraz przykłady zastosowania. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, sprawdź, jakie lektury i pomoce szkolne znajdziesz w naszej ofercie.

Co to jest funkcja informatywna?

Informatywna funkcja języka oznacza, jak sama nazwa wskazuję, informowanie odbiorców o konkretnych wydarzeniach, danych, zjawiskach, wydarzeniach itp. Innymi słowy, zgodnie z funkcją informatywną, użytkowany przez twórcę język ma służyć przede wszystkim kompetentnemu informowaniu i edukowaniu adresata treści mówionych i pisanych. Jakie są przykłady zdań funkcji informatywnej? Do tej grupy można zaliczyć takie wypowiedzi/treści jak: „Dzisiaj temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza”, „Marszałek Piłsudski urodził się w 1867 roku”, czy „Warszawa to największe miasto Polski”.

Podstawowe cechy funkcji informatywnej języka

Nie da się ukryć, że funkcja informacyjna jest jedną z najważniejszych funkcji językowych, umożliwiających skuteczną komunikację. Wymieniając podstawowe cechy funkcji informatywnej należy wskazać przede wszystkim stosunkowo dużą oszczędność językową. Treść, jak wspomnieliśmy wcześniej, ma na celu przekazać konkretną informację, dlatego powinna być prosta i zrozumiała w odbiorze. Nie liczą się różnego rodzaju ozdobniki, często stosowane, na przykład, w literaturze. W związku z tym, środki językowe w funkcji informatywnej są ograniczane do absolutnego minimum. Tutaj nie ma miejsca na skomplikowane przenośnie czy pomysłowe epitety. Język ma być przede wszystkim użytkowy.

Funkcja informatywna – przykłady jej zastosowania

Jako przykład językowej funkcji normatywnej można podać podręczniki do szkoły podstawowej, średniej i podręczniki akademickie. Tę funkcję będą spełniały również wszelkiego rodzaju komunikaty prasowe, radiowe czy telewizyjne, ograniczające się wyłącznie do zaprezentowania faktów i najważniejszych informacji, wiadomości emitowane przez różne środki przekazu itp. Funkcja informatywna jest oczywiście stosowana również w języku potocznym, w momencie, w którym naszego rozmówcę lub odbiorcę tekstu wyłącznie informujemy, na przykład, o zaistniałej sytuacji i jej szczegółach.

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 864 728 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji