Funkcja poznawcza języka: jak ją zdefiniować?
Analizując zastosowanie języka we współczesnych społeczeństwach należy zwrócić uwagę na to, że pełni on wiele różnych funkcji. Jedną z nich jest funkcja performatywna, inaczej nazywana sprawczą, która oznacza, że dzięki słowom możliwa jest zmiana dotychczasowego porządku. W praktyce odnosi się to, między innymi, do aktu małżeństwa czy umowy kupna mieszkania. Inną ważną funkcją językową jest funkcja poznawcza. Właśnie dlatego, w tym artykule spróbujemy wyjaśnić co to właściwie znaczy i jak działa funkcja poznawcza języka oraz w jaki sposób jest realizowana.
Co to jest funkcja poznawcza?
Funkcja poznawcza języka (kognitywna) to funkcja, która pozwala przede wszystkim na lepsze poznanie otaczającej odbiorcę rzeczywistości. Podobnie działa funkcja poznawcza sztuki. Dzięki dziełom malarstwa, rzeźby itp. odbiorca może sobie lepiej wyobrazić przedstawiony świat, wydarzenia, osoby etc. i zdobyć na ten temat nowe informacje. Innymi słowy – dogłębniej poznać dane zagadnienie. Zwróć uwagę na to, że świetnym źródłem wiedzy na temat funkcji językowych są podręczniki do szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, które znajdziesz w naszej ofercie. Sprawdź, co możemy Ci zaproponować.
Funkcja poznawcza – przykłady
Jako przykłady funkcji poznawczej języka świetnie sprawdzają się mity. Dlaczego? Człowiek starożytności nie umiał naukowo wytłumaczyć zjawisk pogodowych, fizycznych czy zrozumieć początków istnienia świata. Mity z kolei miały być próbą ich zracjonalizowania i znalezienia odpowiedniego wyjaśnienia. Omawiając przykłady funkcji poznawczej mitu warto więc odwołać się, na przykład, do tego, jak grecka mitologia wyjaśnia co się dzieje po śmierci człowieka: zmarły trafia do zaświatów Hadesu, ale wcześniej musi być przewieziony przez rzekę Styks. Inny przykład? Zgodnie z grecką mitologią, wytłumaczeniem dla piorunów i grzmotów miał być Zeus, czołowe bóstwo greckiego panteonu, którego atrybutem był właśnie piorun. Funkcja poznawcza w literaturze może się odnosić również do tych dzieł, które, na przykład, opowiadają o ważnych wydarzeniach historycznych, dzięki czemu czytelnik będzie miał szansę na zdobycie nowych informacji.
Podobnie do funkcji poznawczej dzieła literackiego, działają sztandarowe przykłady funkcji poznawczej w sztuce. Załóżmy, że patrzysz na obraz, który przedstawia ważne historyczne wydarzenie. Dzięki wizji autora możesz sobie wyobrazić, jak ono faktycznie wyglądało, oczywiście z zastrzeżeniem, że malarz niekoniecznie musiał być wierny prawdzie historycznej.
Podsumowując: poznawcza funkcja języka odnosi się do poznawania przez odbiorcę otaczającego go świata, na przykład, za pośrednictwem literatury. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, sprawdź, jakie lektury i pomoce szkolne oferujemy. Zapraszamy!
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 882 798 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
28 kwietnia 2022
28 kwietnia 2022
27 kwietnia 2022
28 kwietnia 2022
28 kwietnia 2022
28 kwietnia 2022
28 kwietnia 2022
28 kwietnia 2022
28 kwietnia 2022
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.