28 kwietnia 2022
Performatywna funkcja języka – co musisz o niej wiedzieć?

Performatywna funkcja języka – co musisz o niej wiedzieć?

3 min

Współcześnie wyróżnia się szeroki wachlarz funkcji językowych. Funkcja poznawcza, dzięki której odbiorca zdobywa wiedzę o otaczającym go świecie, funkcja informatywna, oznaczająca przekazywanie konkretnych danych i informacji czy funkcja ekspresyjna, pozwalająca na zademonstrowanie wewnętrznych uczuć autora wypowiedzi to tylko niektóre z nich. Do grupy funkcji językowych zalicza się również funkcję performatywną, czyli sprawczą. Co to jest funkcja performatywna wypowiedzi? Jakie są najbardziej rozpoznawalne przykłady jej zastosowania? Podpowiadamy!

Czym jest funkcja performatywna?

Performatywna funkcja języka odnosi się do wszystkich sytuacji, w których przy pomocy wypowiedzi ustnej lub pisemnej dochodzi do modyfikacji zastanego porządku. Innymi słowy, w ramach funkcji performatywnej, język przekształca rzeczywistość. Takie wyjaśnienie tego pojęcia sugeruje już sam fakt, że inną nazwą funkcji performatycznej jest funkcja sprawcza. Oznacza to, że wypowiedź ma moc sprawdzą wprowadzania konkretnych zmian. Więcej informacji na temat podstawowych funkcji języka oraz jego budowy przekazują podręczniki do szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych

Funkcja performatywna – przykłady

Do najbardziej sztandarowych przykładów funkcji performatywnej języka można zaliczyć zawarcie aktu małżeństwa. Oczywiście, duże znaczenie ma w tym przypadku cała ceremonia, ale kluczową kwestią, niezależnie od tego, czy decyduje się na ślub cywilny, czy konkordatowy, jest podpisanie odpowiednich dokumentów, które mają moc prawną. Bez nich, nawet jeżeli zaplanujecie niesamowite przyjęcie weselne, nie będziecie małżeństwem w świetle prawa. Dokumenty te spełniają funkcję performatywną języka: umiejętnie skonstruowana wypowiedź pisemna zmienia dwoje wolnych ludzi w małżeństwo, nakładając na nich związane z tym prawa i obowiązki.

 

To samo dotyczy transakcji kupna – sprzedaży mieszkania. To właśnie prawidłowo sformułowana umowa pozwala na jej zawarcie zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym. Umowa z kolei zmienia zastany porządek, co polega na tym, że mieszkanie zmienia właściciela. Funkcją performatywną będzie również przysięga wojskowa, dzięki której żołnierz przypieczętowuje swoje obowiązki wobec kraju i jego obywateli. Przykłady zastosowania funkcji performatywnej można mnożyć, ale warto zauważyć, że bardzo często dotyczą one zmiany pewnego porządku prawnego.

 

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pozwoliły Ci lepiej zrozumieć znaczenie funkcji performatywnej języka. Sprawdź, jakie lektury i pomoce szkolne znajdziesz w naszej ofercie. Zapraszamy!

 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji