Najsłynniejsze polskie pisarki obyczajowe
Książki obyczajowe to gatunek, po który sięgamy bardzo chętnie. Możliwość zmierzenia się z różnorodnymi sytuacjami w sposób kontrolowany na łamach powieści umożliwia nam przemyślenie pewnych kwestii. Wśród kobiet ten trend jest bardziej wyraźny, a któż, jak nie polskie autorki, może stworzyć dobre książki obyczajowe? Przyjrzyjmy się polskim pisarkom XX wieku, których dzieła wciąż pozostają niezwykle aktualne.
W czasach, gdy walka o niepodległość była sprawą kluczową, nie wszystkie kobiety skupiały się na zachęcaniu do walki (a przynajmniej nie zbrojnej!). Wiele z nich w swojej twórczości skupiło się na wartościach, których należy bronić, stając się niejako moralnym sumieniem narodu. Inne zaś prezentowały codzienność tamtego okresu, dzięki czemu dziś możemy tak dokładnie odtworzyć sytuację społeczną tamtych lat. Niewątpliwie ogromny wpływ na literaturę swoich czasów miała Zofia Nałkowska. Nie tylko była doskonałą pisarką, ale także aktywistką i osobą zaangażowaną w życie kulturalne stolicy. Salon literacki, który prowadziła, pomógł odkryć wiele początkujących talentów w dziedzinie literatury. Większość z nas kojarzy ze szkoły powieść „Granica”, jednak warto przeczytać także choćby „Medaliony” czy „Romans Teresy Hennert”.
Maria Kuncewiczowa to inna znana polska pisarka, tworząca w kraju i na emigracji.Jej książki to doskonały przykład wykorzystania psychologizmu w literaturze, a bohaterowie, których stworzyła, to postaci wielowymiarowe i autentyczne w swoich działaniach. Autorka w swoich pracach chętnie podejmowała temat kobiecości oraz walki z narzuconymi rolami społecznymi i wymaganiami społeczeństwa.
Kolejną znaną polską autorką książek była Maria Dąbrowska, nominowanej do literackiej Nagrody Nobla. Jej powieść „Noce i dnie” była uznawana za jedną z najlepszych książek powstałych w dwudziestoleciu międzywojennym. Czteroczęściowa saga rodziny Niechciców opowiada o losach jej członków na tle istotnych wydarzeń historycznych. Jej książki i opowiadania były mocno zaangażowane społecznie i dowodziły ogromnego talentu autorki.
Warto zwrócić także uwagę na książkę, która sama w sobie jest syntezą dokonań pisarek w czasach sprzed I wojny światowej. „Pisarki polskie epok dawnych” pod redakcją Krystyny Stasiewicz to pozycja naukowa przybliżająca czytelnikowi najważniejsze autorki, a przy okazji panorama kobiecej twórczości. Jeśli lubisz pozycje naukowe, z pozoru mniej przystępne dla czytelnika, ale niosące więcej wiedzy – to będzie świetna pozycja dla ciebie!