24 marca 2023
Polskie autorki książek

Polskie autorki książek

Na polskim rynku wydawniczym możemy spotkać wiele znanych autorek książek każdego gatunku literatury. Wszechstronne, utalentowane, kreatywne – tworzą niezapomniane powieści, które warto znać. Ich kreatywność oraz umiejętność czujnej obserwacji społeczeństwa pozwalają tworzyć opowieści niezapomniane, pomagające nam mierzyć się z problemami, przynoszące pocieszenie w trudnych chwilach. Które polskie autorki warto znać? Oto kilka propozycji, które na pewno pozwolą ci lepiej orientować się na bieżąco w trendach na rynku wydawniczym.

Najsłynniejsze polskie pisarki obyczajowe

Książki obyczajowe to gatunek, po który sięgamy bardzo chętnie. Możliwość zmierzenia się z różnorodnymi sytuacjami w sposób kontrolowany na łamach powieści umożliwia nam przemyślenie pewnych kwestii. Wśród kobiet ten trend jest bardziej wyraźny, a któż, jak nie polskie autorki, może stworzyć dobre książki obyczajowe? Przyjrzyjmy się polskim pisarkom XX wieku, których dzieła wciąż pozostają niezwykle aktualne. 

 

W czasach, gdy walka o niepodległość była sprawą kluczową, nie wszystkie kobiety skupiały się na zachęcaniu do walki (a przynajmniej nie zbrojnej!). Wiele z nich w swojej twórczości skupiło się na wartościach, których należy bronić, stając się niejako moralnym sumieniem narodu. Inne zaś prezentowały codzienność tamtego okresu, dzięki czemu dziś możemy tak dokładnie odtworzyć sytuację społeczną tamtych lat. Niewątpliwie ogromny wpływ na literaturę swoich czasów miała Zofia Nałkowska. Nie tylko była doskonałą pisarką, ale także aktywistką i osobą zaangażowaną w życie kulturalne stolicy. Salon literacki, który prowadziła, pomógł odkryć wiele początkujących talentów w dziedzinie literatury. Większość z nas kojarzy ze szkoły powieść „Granica”, jednak warto przeczytać także choćby „Medaliony” czy „Romans Teresy Hennert”.

 

Maria Kuncewiczowa to inna znana polska pisarka, tworząca w kraju i na emigracji.Jej książki  to doskonały przykład wykorzystania psychologizmu w literaturze, a bohaterowie, których stworzyła, to postaci wielowymiarowe i autentyczne w swoich działaniach. Autorka w swoich pracach chętnie podejmowała temat kobiecości oraz walki z narzuconymi rolami społecznymi i wymaganiami społeczeństwa. 

 

Kolejną znaną polską autorką książek była Maria Dąbrowska, nominowanej do literackiej Nagrody Nobla. Jej powieść „Noce i dnie” była uznawana za jedną z najlepszych książek powstałych w dwudziestoleciu międzywojennym. Czteroczęściowa saga rodziny Niechciców opowiada o losach jej członków na tle istotnych wydarzeń historycznych. Jej książki i opowiadania były mocno zaangażowane społecznie i dowodziły ogromnego talentu autorki.

 

Warto zwrócić także uwagę na książkę, która sama w sobie jest syntezą dokonań pisarek w czasach sprzed I wojny światowej. „Pisarki polskie epok dawnych” pod redakcją Krystyny Stasiewicz to pozycja naukowa przybliżająca czytelnikowi najważniejsze autorki, a przy okazji panorama kobiecej twórczości. Jeśli lubisz pozycje naukowe, z pozoru mniej przystępne dla czytelnika, ale niosące więcej wiedzy – to będzie świetna pozycja dla ciebie!

Najsłynniejsze polskie pisarki współczesne

Masz ochotę sięgnąć po twórczość znanych polskich pisarek współczesnych? To doskonały sposób, aby poszerzyć swoje spojrzenie na to, co ważne i co wpływa na nasze życie. Jedną z najbardziej znanych polskich autorek jest niewątpliwie Olga Tokarczuk. Jej książki od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem, jednak to literacka Nagroda Nobla przyniosła jej międzynarodową sławę. Olga Tokarczuk chętnie tworzy książki z elementami fantastyki, a jej powieści to głębokie studium ludzkiej psychiki oraz kondycji naszego człowieczeństwa. Sama autorka dała się poznać jako feministka i aktywistka, co doskonale widać w jej zaangażowanych społecznie powieściach. Jeśli jeszcze nie miałaś okazji sięgnąć po jej książki, warto zacząć od „Dom dzienny, dom nocny” czy „Biegunów”.

 

Znaną polską pisarką jest także Elżbieta Cherezińska. Tworzy przede wszystkim powieści historyczne, przybliżające współczesnym czytelnikom losy społeczeństwa za czasów monarchii, chętnie czyniąc głównymi bohaterami znane postaci historyczne. Do innych znanych jej książek należy także „Byłam sekretarką Rumkowskiego: dzienniki Etki Daum”, opisująca codzienność życia w łódzkim getcie.

 

Nie można nie wspomnieć tu także oczywiście o Katarzynie Grocholi. Od lat jest uznawana za jedną z najsławniejszych polskich autorek powieści romantycznych. Ta znana pisarka kobieca współpracuje również przy tworzeniu takich seriali jak choćby „M jak miłość” czy „Na dobre i na złe”. 

 

Blanka Lipińska to osoba, która szturmem wspięła się na listy najbardziej poczytnych książek erotycznych i stała się jedną z najbardziej znanych polskich pisarek romansów. I to nie byle jakich romansów, ponieważ erotyki Blanki Lipińskiej to literatura śmiała i oddziałująca na zmysły, którą pokochały czytelniczki szukają właśnie takich wrażeń. Jej seria „365 dni” oraz jej kontynuacja (i filmowa adaptacja) odbiły się szerokim echem w środowisku literackim.

Polskie pisarki kryminałów, które warto znać

Niekwestionowaną królową polskiego kryminału jest Katarzyna Bonda. Jako pierwsza autorka wprowadziła do kryminałów postać profilera śledczego, Huberta Meyera. Ponadto cykl książek o Saszy Załuskiej tylko utwierdził czytelników, jak dobrą i kreatywną pisarką jest Katarzyna Bonda! Sprawy przemyślane w najdrobniejszych szczegółach, tajemnicza atmosfera i nieoczekiwane zwroty akcji to tylko niektóre z zalet jej książek. 

 

Katarzyna Puzyńska to jedna z bardziej znanych polskich pisarek XXI wieku w kategorii kryminał. Lipowo, czyli wieś którą stworzyła na potrzeby serii, to chyba jedna z najbardziej kryminogennych miejscowości, jakie w literaturze powstały! Dochodzi tu do prawie tylu przestępstw, co w Sandomierzu, u ojca Mateusza. Różnorodne sprawy kryminalne, skomplikowane morderstwa, często pozorowane na przyczyny naturalne – to wszystko sprawia, że trzymające w napięciu książki z cyklu o Lipowie czyta się bardzo szybko. Razem z aspirantem Danielem Podgórskim staramy się rozwiązać kolejne sprawy i obserwujemy życie społeczne oraz relacje mieszkańców wsi. Seria doczekała się już kilkunastu części, więc przyjemności starczy na długo! Ponadto autorka stworzyła bardzo ciekawe książki z serii „Policjanci”. Na podstawie wywiadów z prawdziwymi policjantami różnych szczebli w tej formacji, autorka starała się znaleźć odpowiedzi na pytania związane z ich motywacją do podjęcia tego zawodu oraz ceną, jaką płaci się za tę służbę.

Znane polskie pisarki dla dzieci

Bardzo często zdarza się, że polskie autorki książek obyczajowych nie ograniczają się tylko do jednego gatunku i tworzą różnorodne historie. Wiele z nich jest pedagogami lub po prostu matkami, dzięki czemu tworzenie przez nie książki dla dzieci to świetny sposób na wykorzystanie swojej kreatywności i doświadczenia literackiego. Inne autorki natomiast po prostu świetnie czują się w takim obszarze literatury i to jemu poświęcają całą swoją twórczość. Po które polskie pisarki dla dzieci warto sięgnąć? 

 

Na pewno warto należy zwrócić uwagę na książki Katarzyny Ryrych. Jej bardzo mądre i promujące akceptację odmienności powieści to świetna lektura ucząca akceptacji i zrozumienia już od najmłodszych lat. Barwna wyobraźnia autorki, zabawna akcja i przemili bohaterowie sprawiają, że na pewno będzie to wartościowa i przyjemna lektura.

 

Justyna Bednarek to kolejna polska autorka bardzo popularnych wśród dzieci książek, Jej „Przygody dziesięciu skarpetek” to cykl, który zachwyca swoim nowatorskim pomysłem. Kolejne książki z serii to świetny sposób na spędzanie czasu ze swoimi dziećmi. Na pewno będziecie wielokrotnie do nich wracać! Natomiast „Dusia i Psinek-Świnek” to seria dla młodszych dzieci, która również zapewnia najmłodszym świetną rozrywkę.

 

Krystyna Siesicka to jedna z popularniejszych polskich autorek książek dla młodzieży. Ta nieodżałowana autorka pozostawiła po sobie wiele mądrych powieści, a jej książki  pomagają kolejnym pokoleniom nastolatków zmierzyć się z trudnym czasem dojrzewannia.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 24 771 786 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji