15 marca 2023
Książki klasyki, które trzeba przeczytać

Książki klasyki, które trzeba przeczytać

Klasyka literatury nie wszystkim kojarzy się dobrze. W dzieciństwie wiele osób zmuszało się do czytania kolejnych pozycji z listy szkolnych lektur; w przeciwnym razie mogły one jedynie pogodzić się z niesatysfakcjonującą oceną z języka polskiego. Jeśli jednak przezwyciężymy tę niechęć w dorosłym życiu, odkryjemy, że arcydzieła literatury mają nam bardzo wiele do zaoferowania. Dowiemy się także, że tzw. książki klasyki to nie tylko dzieła sprzed wieków, napisane trudnym do zrozumienia językiem. Klasykę literatury tworzą również książki dla dzieci, fantastyka i wiele innych, współczesnych powieści.

Klasyka literatury, którą trzeba przeczytać

Czy istnieje książka, którą musi przeczytać każdy? To trudne pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim warto znaleźć taki rodzaj literatury, który nas interesuje. Kiedy polubimy czytanie i poznamy fragment kanonu literatury światowej, sami zorientujemy się, po jakie tytuły warto sięgać. Klasyki literatury mogą nam w tym pomóc. Książki, które określamy tym mianem, zostały bowiem wyróżnione nie bez powodu. Łączą one w sobie uniwersalne wartości, wielowymiarowych bohaterów oraz interesującą fabułę.

Klasyka literatury światowej

Mówiąc o kanonie literatury światowej, czasami wymienia się nie tylko poszczególne tytuły książek, ale przede wszystkim nazwiska uznanych autorów. Dorobek niektórych z nich jest bowiem tak imponujący, że wybór tylko jednego dzieła, z którym warto się zapoznać, jest niezwykle trudny. Do tego grona należą m.in.:

  • Lew Tołstoj (“Anna Karenina”, “Wojna i pokój”),

  • Fiodor Dostojewski (“Idiota”, “Bracia Karamazow”),

  • Charles Dickens (“Opowieść Wigilijna”, “Przygody Olivera Twista”),

  • William Shakespeare (“Romeo i Julia”, “Makbet”, “Hamlet”),

  • Kazuo Ishiguro (“Okruchy dnia”, “Malarz świata ułudy”),

  • George Orwell (“Folwark zwierzęcy”)

  • Ernest Hemingway (“Komu bije dzwon”).

To tylko część spośród nazwisk i tytułów książek klasyków, które czytelnicy mogą dostrzec na listach bestsellerów wszech czasów. Warto jednak pamiętać o tym, że ogromny wpływ na klasykę literatury światowej wywarł również “Hobbit” J.R.R. Tolkiena, “Harry Potter” J.K. Rowling, cykl “Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa, powieści Astrid Lindgren czy “Kubuś Puchatek” A.A. Milne. Literatura dziecięca nie jest ani lepsza, ani gorsza od książek dla dorosłych, przypisywanych do klasyki literatury; podobnie jak fantastyka. Popularność, którą wymienione tytuły przyniosły swoim autorom, pozwoliła im na tworzenie kolejnych książek, które trzeba znać i zainspirowała innych pisarzy do powtórzenia ich sukcesu.

Klasyka literatury polskiej

Na całym świecie znane są zarówno dzieła Adama Mickiewicza (“Dziady”, “Pan Tadeusz”) i Henryka Sienkiewicza (“Quo vadis”), jak i wiersze Wisławy Szymborskiej oraz powieści Olgi Tokarczuk (“Księgi Jakubowe”, “Bieguni”). Obie współczesne pisarki otrzymały za swoją twórczość literacką Nagrodę Nobla, dlatego w Skupszopie nie brakuje klasyki literatury polskiej ich autorstwa.

Dzieci na całym świecie pokochały natomiast polską serię komiksów “Kajko i Kokosz”, “Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego oraz “Akademię Pana Kleksa” Jana Brzechwy. Dlatego klasyki literatury polskiej językoznawcy bez wahania zaliczają do arcydzieł literatury światowej. W niczym nie ustępują one bowiem zagranicznym klasykom.

Klasyka literatury pięknej

Definicja literatury pięknej wskazuje nam, że są to takie teksty kultury, w których użyte formy językowe mają niekiedy większe znaczenie, niż sama fabuła. Klasyki literatury tej kategorii obfitują zatem w środki artystyczne i poetykę. Do tego zbioru należy jednak nie tylko liryka, ale także epika i dramat. Wśród najbardziej znanych klasyków literatury pięknej znajdziemy z pewnością prozę Jane Austen. 

Ze względu na specyfikę tego gatunku, propozycje każdego literaturoznawcy mogą nieco się różnić. Klasyka literatury pięknej dla wielu z nich nie mogłaby istnieć bez twórczości Williama Shakespeare'a. Składają się na nią także dzieła współczesnych autorów i autorek. Do klasyków literatury pięknej należą z pewnością powieści Olgi Tokarczuk; zastosowane w nich zabiegi stylistyczne i środki artystyczne od wielu lat zachwycają językoznawców.

Arcydzieła literatury

Klasyka literatury łączy w sobie arcydzieła spośród każdego z jej gatunków. Dotychczas powstało wiele list, które miały na celu zebranie tych tytułów w jednym miejscu. Każda z nich jest nieco inna, ponieważ zarówno czytelnicy, jak i literaturoznawcy, kierują się subiektywnymi opiniami. Jedno jest jednak pewne. Arcydziełem literatury można nazwać książkę, która pomimo upływu czasu wciąż interesuje odbiorców i wyróżnia się na tle innych tytułów. Książki klasyki to zatem dzieła wyjątkowe, pozostające w naszej pamięci na długo. 

Nie każdy czytelnik polubił wybrane arcydzieła literatury. Jednak nawet jeśli nie przypadły nam one do gustu, zazwyczaj przyznajemy, że nie znalazły się na liście książek klasyków bez powodu. Tworzą ją m.in.:

  • wybitne powieści, które cechuje przemyślana fabuła, wyrazisty bohater, poprawność językowa, a najczęściej również wartość psychologiczna, np. “Zbrodnia i kara”, “Mistrz i Małgorzata”, “Lalka”, “Proces”, “Rok 1984”;

  • klasyki literatury gatunkowej, np. podróżniczej (“W pustyni i w puszczy”), przygodowej (“Wyspa skarbów”), fantastycznej (“Władca Pierścieni”) czy dziecięcej (“Mały Książę”);

  • dzieła poetyckie, a wśród nich klasyki literatury polskiej i światowej.

Jak widzisz, klasyka literatury jest pojęciem bardzo pojemnym. Dlatego spróbuj przeczytać choć jedno wybrane arcydzieło. Być może dzięki niemu pokochasz literaturę na nowo?

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 26 634 336 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji