15 marca 2023
Najlepsze książki szpiegowskie. Poznaj tajemnice wywiadu!

Najlepsze książki szpiegowskie. Poznaj tajemnice wywiadu!

8 min

Istnieje powód, dla którego nie ustają spekulacje na temat kolejnego aktora, który wcieli się w rolę Jamesa Bonda, a każda premiera filmu z udziałem agenta 007 przynosi wytwórniom ogromne zyski. Publiczność uwielbia zagadki, kryminały i thrillery, a także najlepsze powieści szpiegowskie. Niektóre z nich pozwalają nam zgłębić działanie rzeczywistych struktur wywiadowczych i agentów, inne opierają się na wymyślonym przez autora świecie i misjach fikcyjnych bohaterów. Jednak niezależnie od tego, czy bazują one na prawdziwych wydarzeniach, najlepsze książki szpiegowskie zaskakują czytelników i sprawiają, że nie możemy oderwać się od lektury. Które z nich są polecane przez krytyków i dlaczego właśnie one cieszą się uznaniem?

Co charakteryzuje dobre książki szpiegowskie?

Historia dobrych książek szpiegowskich splata się z klasyką literatury grozy, kryminałem i powieściami przygodowymi. Tym, co wyróżnia je spośród innych historii sensacyjnych, jest zazwyczaj uwikłanie bohaterów w misję wagi państwowej. Szpieg jest bowiem z definicji kimś nieco innym, niż zwykły detektyw czy funkcjonariusz śledczy. Szpiegostwo dotyczy przede wszystkim zdobywania informacji o działaniach wrogich i sąsiednich krajów, a także o planach konkurencyjnych firm; takie praktyki mają miejsce najczęściej w największych światowych koncernach.

Autorzy najlepszych książek szpiegowskich doskonale wiedzą, że działania opisywanych przez nich specjalistów w rzeczywistości są bardzo niebezpieczne i ryzykowne. Często sami mają bowiem za sobą karierę w strukturach wywiadowczych. Zdemaskowanym szpiegom grożą wysokie kary, najczęściej w postaci wieloletniego pobytu w więzieniu. Oczywiście, mimo to konwencja książek o tematyce szpiegowskiej pozwala na uczynienie z historii zabawnej komedii. Dzieje się tak za sprawą barwnie wykreowanych bohaterów, celnej ironii, serii fabularnych pomyłek lub nieszczęśliwych zbiegów okoliczności. Szczególnie popularne są jednak książki o szpiegach na faktach, w których nie brakuje wyczuwalnego napięcia i wysokiego ryzyka. Kiedy czytelnicy wiedzą, że historia, o której czytają, wydarzyła się naprawdę, stają się bardziej zaangażowani w lekturę. Dlatego popularnością cieszą się również biografie byłych członków wywiadu.

Najlepszym powieściom szpiegowskim towarzyszą najczęściej poniższe elementy fabularne i motywy:

  • nielegalny handel, w tym przemytnictwo,

  • ucieczka,

  • śledztwo,

  • przestępstwa; od drobnych kradzieży, przez wyłudzanie danych, po zabójstwo,

  • schwytanie i uwięzienie szpiega,

  • zdrada (w tym zdrada stanu),

  • polityka i szemrane interesy,

  • zaskakujące zwroty akcji,

  • podział na dobrych i złych bohaterów,

  • wykorzystanie nowoczesnych technologii i gadżetów szpiegowskich, które urozmaicają starcia agentów z ich przeciwnikami.

Ponadto, nawet jeśli dobra książka szpiegowska nie opowiada historii prawdziwych postaci, autorzy bardzo często szukają inspiracji w udokumentowanych wydarzeniach z przeszłości. Bazę stanowią dla nich najczęściej czasy II wojny światowej, zimnej wojny lub polskiego stanu wojennego. Te historyczne momenty obfitowały bowiem w zagadki, niewyjaśnione dotąd przestępstwa i ciekawe postacie. W działalność szpiegowską bywały nawet zamieszane osoby duchowne; nie inaczej jest w najlepszych książkach szpiegowskich.

Książki o szpiegach na faktach. Czego możesz się z nich dowiedzieć?

Dla osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o zawodzie szpiega, idealną propozycją jest książka szpiegowska Wiktora Suworowa pt.: “Szpieg, czyli podstawy szpiegowskiego fachu”. Jako były członek Głównego Zarządu Wywiadowczego, autor przybliża czytelnikom proces stawania się szpiegiem od chwili zgłoszenia swojej kandydatury na to stanowisko, po wyczerpujące szkolenia, przydział placówki i dobór zadań specjalnych. Wiele spośród przytaczanych przez Suworowa wydarzeń miało miejsce w świecie rzeczywistym, a jak już ustaliliśmy, autentyczność znacznie zwiększa wartość najlepszych książek szpiegowskich. 

O szkoleniach polskich agentów specjalnych opowiedział natomiast Piotr Pytlakowski w książce pt.: “Szkoła szpiegów”. W trakcie jej pisania, autor spotkał się między innymi z Aleksandrem Makowskim i Marianem Zacharskim, czyli największymi autorytetami polskiego wywiadu. A skoro o nich mowa, nie sposób nie wspomnieć o jednej z najlepszych książek szpiegowskich w formie wywiadu-rzeki z ich udziałem. “Zawód: szpieg” funduje czytelnikom ponad 300 stron informacji na temat szpiegostwa z pierwszej ręki; polska książka szpiegowska jest bowiem zapisem rozmowy z Pułkownikiem Makowskim. Funkcjonariusz podjął się także spisania własnych wspomnień, a efekty swojej pracy opublikował w książce pt.: “Tropiąc Bin Ladena. W afgańskiej matni 1997-2007”. Dzięki niej dowiemy się, co dokładnie wydarzyło się w Afganistanie i o czym milczały media.

Książki szpiegowskie ranking

Sprawdźmy, którym pisarzom udało się stworzyć najbardziej interesujące, dobre książki szpiegowskie i wiarygodne postacie.

  1. “Nielegalni”, Vincent Severski. Ta polska książka szpiegowska została doceniona przez krytyków do tego stopnia, że Wydawnictwo Czarna Owca zdecydowało się wydać ją jako część swojej “Czarnej serii”, przeznaczonej dla najlepszych kryminałów skandynawskich. Fabuła powieści dotyczy zresztą zarówno polskiego, jak i szwedzkiego wywiadu. Książki szpiegowskie Severskiego zdobyły uznanie czytelników na całym świecie, między innymi ze względu na reputację autora, który służył w polskiej Agencji Wywiadu. 26 lat doświadczenia i liczne zasługi umożliwiły mu uzyskanie odznaczenia z rąk byłego prezydenta USA, Baracka Obamy. Na podstawie jego książek zrealizowany został serial z udziałem Agnieszki Grochowskiej.

  2. “Szpieg” (ang. Tinker, Tailor, Soldier, Spy) i pozostałe powieści Davida Cornwella (wydawane pod pseudonimem John le Carré), których bohaterem jest George Smiley. Najlepsze książki szpiegowskie brytyjskiego pisarza zawdzięczają swoją popularność konstrukcji głównego bohatera, który z założenia miał stać się przeciwieństwem Jamesa Bonda. Wycofany, małomówny, a przy tym pracowity i piekielnie zdolny fikcyjny agent zyskał rzeszę fanów na całym świecie. Najbardziej znaną adaptacją powieści szpiegowskich z jego udziałem jest film “Szpieg”, w którym wystąpił Gary Oldman.

  3. “Wołanie kukułki”, J.K. Rowling (seria wydana pod pseudonimem Robert Galbraith). Cykl o przygodach detektywa Cormorana Strike’a i jego asystentki przypisywany jest do kategorii powieści kryminalnych, ma jednak w sobie wiele elementów zaczerpniętych z najlepszych powieści szpiegowskich. Główny bohater jest weteranem wojennym, a zlecenia, których podejmuje się jako detektyw, okazują się zakrawać o wydarzenia wagi państwowej. Podobnie jak George Smiley, Strike ma wiele wad. Wbrew pozorom zyskał jednak dzięki temu sympatię czytelników, znudzonych idealnym i nienagannym wizerunkiem agenta 007.

  4. “Zawód: szpieg. Rozmowy z Aleksandrem Makowskim”. Przytoczona już przez nas wcześniej książka szpiegowska to kompendium wiedzy dla osób, które są zainteresowane nie tylko działaniem polskiego wywiadu, ale także życiem codziennym szpiega w trakcie i po zakończeniu służby. Aleksander Makowski udzielił już kilku wywiadów, jednak niewiele z nich jest tak obszernych i szczegółowych. Jakich informacji nie wolno mu ujawnić nawet po upływie wielu lat? O tym przekonają się czytelnicy książki Michała Majewskiego i Pawła Reszki.

  5. “Tajny agent”, Joseph Conrad. To najlepsza książka szpiegowska znanego pisarza, oparta na ironii, politycznych zawirowaniach oraz autentycznych wydarzeniach z 1894 roku. W Greenwich doszło wówczas do eksplozji bomby. Jakie konsekwencje przyniesie ona dla brytyjskiego wywiadu, śledczych i polityków najwyższego szczebla? Joseph Conrad udowadnia, że kreatywność, wiedza i talent pozwalają na stworzenie najlepszej powieści szpiegowskiej w komediowej konwencji.

  6. “Tożsamość Bourne’a”, Robert Ludlum. Amerykański pisarz stworzył postać kolejnego rozpoznawalnego na całym świecie agenta, w którego rolę w filmowych adaptacjach wcielił się Matt Damon. Tytułowy bohater cierpi na amnezję, a podczas lektury czytelnik odkrywa wraz z nim kolejne fakty, dotyczące jego przeszłości. Jaką rolę w jego historii odegrała agencja CIA? Przekonaj się, sięgając po jedną z najlepszych książek szpiegowskich.

  7. “Powieść szpiegowska”, Boris Akunin. Tytuł nie pozostawia żadnych złudzeń; rosyjski pisarz stworzył bardzo dobrą książkę szpiegowską, bazując na napaści Niemiec na ZSRR podczas II wojny światowej. Dzięki powieści Akunina, czytelnik ma jednak szansę poznać tę historię z perspektywy innej niż ta, która została opisana w szkolnych podręcznikach. Jakie działania musiał podjąć niemiecki wywiad, aby cała operacja miała szansę powodzenia? Tego możesz dowiedzieć się z rosyjskiego thrillera szpiegowskiego.

Siódemka jest symboliczną cyfrą dla agentów specjalnych i ich fanów. Dlatego wierzymy, że wybór jednej z powyższych pozycji sprawi, że zakochasz się w najlepszych książkach szpiegowskich!

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 549 411 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji