Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Literatura obyczajowa. Co to jest i co warto przeczytać z tego gatunku?

Literatura obyczajowa od wielu lat należy do najbardziej popularnych rodzajów literackich. Nic dziwnego – ze względu na swoją specyfikę, każdy może w niej odnaleźć cząstkę siebie. Co to znaczy – książka obyczajowa? Jakie są jej cechy charakterystyczne? Czym wyróżnia się definicja powieści obyczajowej? Spróbujmy rzucić na tę kwestię nieco więcej światła!

Literatura obyczajowa: definicja

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowej kwestii – co to znaczy: książki obyczajowe? Ich podstawowym zadaniem jest osadzony w realistycznym tle opis perypetii pojedynczych osób lub większej liczby bohaterów. Odpowiadając na pytanie: co to jest książka obyczajowa? – nie można zapominać, że jej cechę charakterystyczną stanowi umieszczenie akcji w skonkretyzowanych ramach czasowych. 

Cechy powieści obyczajowej

W odróżnieniu od tego, jakie są cechy literatury faktu, powieść obyczajowa nie opisuje rzeczywistych losów prawdziwej osoby. Definicja książek obyczajowych zakłada, że stanowią one przedstawienie historii bohaterów, którzy są wykreowani przez autora, ale jednocześnie, ich perypetie są odzwierciedleniem tego, co rzeczywiście może się przytrafić każdemu człowiekowi. Co to oznacza w praktyce? Bohaterowie powieści obyczajowych zakochują się, rozwodzą, mają problemy w pracy i kłopoty zdrowotne tak jak zwyczajni ludzie. Czym jeszcze charakteryzuje się powieść obyczajowa? Przede wszystkim: w powieści obyczajowej nie występują zjawiska, wydarzenia itp., które nie mogłyby mieć miejsca w prawdziwym życiu. Bohaterowie są „odmalowani” z zachowaniem autentyczności. Owa autentyczność i wierne opisanie losów, które mogą stać się udziałem zwyczajnego Kowalskiego to główne cechy książki obyczajowej. 

Książki obyczajowe, które warto przeczytać

Odpowiedzieliśmy już sobie na pytanie: co to są książki obyczajowe. Zgodna z indywidualnymi zainteresowaniami dobra książka obyczajowa to znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu i oderwanie się od codziennych problemów. Dobra powieść obyczajowa może być również doskonałym pomysłem na prezent dla osób, które są wielbicielami tego rodzaju literatury. Jakie najlepsze książki obyczajowe warto znać? Które ciekawe książki obyczajowe koniecznie powinnaś(eś) przeczytać? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi!
Numer 1. „Ja Wam pokażę!” Katarzyna Grochola. Judyta to bohaterka, w której wiele kobiet odnajdzie całkiem sporą cząstkę siebie. Jej kolejne przygody są czasami zabawne, czasami wzruszające, a czasami po prostu smutne – tak jak to bywa w prawdziwym życiu.
Numer 2. „Historia złych uczynków” Katarzyna Zyskowska. Mroczna i tajemnicza książka dla wielbicieli lektur skłaniających do myślenia. Okazuje się, że historia miłości Niny i Miłosza, mimo że sama w sobie jest niestandardowa, skrywa jeszcze więcej tajemnic, niż tym dwojgu się wydaje. Dlaczego? Wszystko ma swoje korzenie w przeszłości, a zaczęło się od jednego złego uczynku…
Numer 3. „Bracia Karamazow” Fiodor Dostojewski. Dostojewskiego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, prawda? „Bracia Karamazow” to kolejne arcydzieło rosyjskiego pisarza, które opisuje zawiłe losy rodziny Karamazow, będące pretekstem do zastanawiania się nad ludzką naturą.
Numer 4. „Powrót do starego domu” Ilona Gołębiewska. Razem z Alicją – główną bohaterką znajdującą się na życiowym zakręcie – wróć do jej rodzinnego domu. Alicja pozna rodzinne sekrety, ale w książce nie zabraknie miejsca również na nową miłość.
Numer 5. „Pamiętasz tamto lato” Bogna Ziembicka. Książka przeniesie Cię do ostatniego lata przed wybuchem II wojny światowej. Losy żony Teofila, jego matki, służącej Lorci i tajemniczej Klementyny staną przed Tobą otworem.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia

Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie

Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki

Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie

Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki

Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac

Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac

Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu

Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac

Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie

Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer

Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter

Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA