24 lipca 2022
Jak napisać felieton, aby podbić serca czytelników?

Jak napisać felieton, aby podbić serca czytelników?

4 min

Prezentujemy zasady pisania felietonu, jednego z najpopularniejszych gatunków publicystycznych. Jak pisać ciekawe felietony? Jakie tematy należy w nich poruszać? Czy istnieją jakieś zasady dotyczące kompozycji? Zapraszamy do lektury!

Felieton – co to za forma literacka?

Felieton to zwięzły tekst o tematyce społecznej, politycznej, kulturalnej lub zbliżonej, prezentujący subiektywne odczucia i przemyślenia autora na określony, aktualny w danym momencie temat. Jest jednym z najpopularniejszych gatunków publicystycznych, a w szerszym ujęciu – dziennikarskich. W felietonie rzadko realizowana jest funkcja informatywna języka, ponieważ nie służy on treściwemu prezentowaniu informacji, a ma za zadanie wzbudzić w odbiorcy zaciekawienie konkretnym zagadnieniem i skłonić go do refleksji na ten temat. Gatunek ten najczęściej spotykany jest w czasopismach, chociaż ostatnio zyskuje także popularność w różnego typu mediach elektronicznych.

Autorami felietonów są często dziennikarze i publicyści, warto jednak pamiętać, że formę tę chętnie uprawiali i uprawiają także uznani pisarze i naukowcy. Swego czasu sporą popularnością w prasie cieszyły się felietony Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza. Wśród współczesnych twórców felietonów można wymienić m.in. Michała Rusinka, Jerzego Pilcha, Manuelę Gretkowską czy Sylwię Chutnik.

Najważniejsze cechy felietonu

Jakie są najważniejsze cechy gatunkowe felietonu? Przede wszystkim będzie to zwięzła forma, ponieważ jego długość często jest z góry określona przez redakcję przez podanie liczby znaków. Pożądane jest także sięganie po różnorodne środki i zabiegi stylistyczne, jak na przykład hiperbola, pytanie retoryczne czy ironia. Tekst powinien oddziaływać na emocje odbiorcy, może więc ocierać się o kontrowersję. Warto jednak zadbać, aby był przystępny dla możliwie szerokiego grona odbiorców. 

Styl wypowiedzi powinien być lekki i błyskotliwy. W felietonach niewskazane jest gromadzenie dużej liczby skomplikowanych terminów naukowych, archaizmów czy długich cytatów. Zaburzają one wartki bieg wypowiedzi i rozpraszają uwagę czytelników. Wyrafinowany i osobisty ton wypowiedzi zapraszają odbiorców do naszego świata i angażują ich uwagę. Warto także zauważyć, że wiele felietonów ma charakter cykliczny i mogą znaleźć się w nich odwołania do wcześniejszych tekstów.

Jak napisać dobry felieton?

Na początku należy wybrać temat. Zastanów się, o czym warto napisać felieton. Czy będzie to wypowiedź poruszająca najświeższe wydarzenia polityczne, refleksja na temat nowo wydanej książki (nie mylić z recenzją książki), czy tekst opisujący palący problem społeczny? Wybór należy do ciebie! Pamiętaj, że temat powinien być interesujący nie tylko dla czytelników, ale przede wszystkim dla ciebie. Dobrze napisany felieton prezentuje poglądy i przemyślenia autora, a jednocześnie wywołuje w odbiorcach emocje, niekoniecznie zresztą pozytywne; może być to przecież na przykłąd gniew, irytacja, oburzenie czy poczucie niezgody.

Następnie zastanów się, do jakiej grupy społecznej adresujesz swój felieton. Z reguły będzie ona określona przez krąg czytelników czasopisma lub portalu, w którym opublikujesz swój tekst. Inne są zasady pisania felietonu dla gazety przeznaczonej dla panów, a jeszcze inne dla portalu o tematyce parentingowej. Zadbaj o to, aby twój artykuł był napisany żywą i poprawną polszczyzną – nic tak nie zniechęca do lektury jak obecność błędów językowych w tekście.

Budowa felietonu krok po kroku

Większość felietonów zaczyna się od tytułu, ale nie oznacza to, że ten element tekstu powstaje zawsze jako pierwszy. Czasem warto przygotować najpierw właściwą treść, a dopiero potem nadać jej odpowiedni tytuł. Powinien on być jednocześnie zwięzły i budzący zaciekawienie; jego celem jest przykuć uwagę czytelnika i zachęcić go do dalszej lektury.

Felieton, jak większość form literackich, powinien składać się z rozpoczęcia, rozwinięcia i zakończenia. Jak zacząć pisać felieton? Możesz przywołać na przykład krótki cytat lub zwięzłą anegdotę ze swojego życia. Środkowa część felietonu może być skonstruowana według twojego pomysłu. NIe ma ścisłych zasad, których powinieneś przestrzegać, może poza jedną – utrzymaj uwagę odbiorcy, oczaruj go słowami. Dobrym pomysłem na zakończenie felietonu może okazać się nieoczekiwana, przewrotna konkluzja, którą zaskoczysz czytelników.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania