Na czym polega narracja personalna?
Czytając książki na pewno zauważyłaś(eś), że różnią się one typami narracji. Inaczej wygląda narracja behawioralna, a jeszcze inaczej narracja personalna, którą reprezentują często lektury szkolne. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tym ostatnim przypadkiem i wyjaśnimy co to jest narracja personalna, jakie są jej podstawowe cechy oraz podamy przykłady utworów, w których występuje.
Co to jest narracja personalna?
Narracja to ogólnie wyjaśniając sposób, w jaki przedstawione są wydarzenia rozgrywające się w danym utworze. Z narracją mamy do czynienia w przypadku dzieł prozatorskich i wyróżnia się kilka jej typów. Jednym z nich jest właśnie narracja presonalna. Definicja narracji personalnej jest bardzo prosta – tym terminem określa się rodzaj narracji, w której wydarzenia opisywane przez autora dzieła literackiego są przedstawiane czytelnikowi oczami postaci. Oznacza to, że Ty jako czytelnik wiesz tyle, ile konkretny bohater literacki.
Narracja personalna: cechy
Narracja personalna oznacza więc, że w danym utworze nie istnieje konkretny narrator. Narracja zawsze jest prowadzona z perspektywy określonego bohatera/postaci. Osoba czytająca dany tekst poznaje subiektywne spojrzenie na fabułę. Uwaga czytelnika nie jest więc w stanie wyłapać „oddzielnego” narratora, za to zdecydowanie lepiej poznaje sposób patrzenia postaci, z perspektywy której w danym momencie realizowana jest narracja. Może to oznaczać, że narrator nie będzie wszechwiedzący, ponieważ jest wiedza ogranicza się do wiedzy, którą dysponuje dany bohater literacki.
Narracja personalna: rodzaje
Narracja personalna to narracja pierwszoosobowa. Ten charakterystyczny sposób prowadzenia narracji w powieści, opowiadaniu, noweli czy innych utworach prozatorskich umożliwia czytelnikowi na wniknięcie do świata postaci, której oczami patrzy na przedstawianą przez twórcę fabułę. Dzięki temu zyskuje więcej informacji na temat jej wewnętrznych uczuć oraz przekonań, mając szansę zdecydowanie lepiej poznać danego bohatera.
Narracja personalna – przykład zastosowania
Wymieniając przykłady zastosowania narracji personalnej należy w pierwszej kolejności podkreślić, że bardzo często ten typ narracji jest tylko jednym z jej rodzajów wykorzystywanych w utworze, zwłaszcza jeżeli jest to dłuższa powieść. Narrację personalną da się zauważyć, na przykład, w powieści „Lalka” Bolesława Prusa, kiedy autor przedstawia punkt widzenia przyjaciela głównego bohatera – Ignacego Rzeckiego, subiekta. Pamiętniki Ignacego Rzeckiego to aż dziewięć rozdziałów powieści.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 955 814 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
12 marca 2019
2 grudnia 2020
25 maja 2022
24 marca 2023
6 marca 2023
6 marca 2023
11 maja 2021
15 marca 2023
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.