Literatura górska w pigułce
Dzisiejszy czytelnik ma do wyboru całkiem spory arsenał bardzo ciekawych tytułów wydawniczych. Poza tradycyjnymi powieściami możesz śmiało sięgnąć po reportaż oraz książki, które wpisują się w kategorię, jaką jest literatura faktu. Bardzo dużą popularnością cieszą się również różnego rodzaju książki podróżnicze, które pozwalają na poznawanie nawet najbardziej odległych zakątków globu, bez wychodzenia z domu. Wśród książek podróżniczo-przygodowych wiele osób sięga po literaturę górską. W tym artykule spróbujemy sobie wyjaśnić czym właściwie jest literatura górska i które książki zdecydowanie zasługują na Twoje zainteresowanie.
Czym jest literatura górska?
Literatura górska to, jak sama nazwa wskazuje, książki, których tematyką są góry – polskie lub zagraniczne. Dobra literatura górska bardzo często opowiada o wyprawach w góry wysokie, przedstawia najważniejsze historie światowego himalaizmu lub opisuje turystykę uprawianą w niskich i wysokich pasmach górskich. Innymi słowy – literatura górska jest workiem, do którego można wrzucić wszystkie tytuły, które są powiązane z tematyką gór.
Polska literatura górska: X tytułów, po które warto sięgnąć
Literatura górska na świecie i w Polsce to bardzo szeroki wybór tytułów, które zdecydowanie wciągają i świetnie pokazują trudy wspinaczki. Na rodzimym podwórku ta kategoria literacka ma szczególnie dużo do zaoferowania, ponieważ w latach 70. I 80. ubiegłego stulecia Polska mogła się pochwalić szczególnie prężną kadrą alpinistów, którzy ustalali światowe rekordy i na zawsze zapisali się w historii wspinaczki. Jaka polska literatura górska jest najlepsza? Zebraliśmy dla Ciebie kilka bardzo ciekawych propozycji czytelniczych!
Zobacz także: czym jest narracja behawioralna?
- „Rozmowy o Evereście” Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki i Jacek Żakowski. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki to pierwsi w historii zimowi zdobywcy Mount Everestu. Książka jest wywiadem Jacka Żakowskiego z jednymi z najsłynniejszych polskich wspinaczy, opowiadający o tym wyjątkowym w skali świata osiągnięciu.
- „Spod zamarzniętych powiek” Adam Bielecki, Dominik Szczepański. Adam Bielecki to jeden z najlepszych himalaistów. Nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Dzięki książce można poznać historię jego niesamowitej miłości do gór oraz najważniejszych wypraw.
- „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Marcin Pietraszewski, Dariusz Kortko. Postaci Jerzego Kukuczki nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To zdobywca Korony Himalajów oraz Karakorum – dokonał tego, jako drugi człowiek na świecie. Z książki można dowiedzieć się wiele na temat życia i osiągnięć wspinacza – pasjonująca lektura, dzięki której zdecydowanie lepiej można poznać jednego z najwybitniejszych światowych wspinaczy.
Jeżeli szukasz nowości z kategorii literatura górska koniecznie sięgnij po takie tytuły, jak „Pięć stawów” Beaty Sabały-Zielińskiej czy „Niech to szlak. Kronika śmierci w górach” Bartłomieja Kurasia.
Osoby zainteresowane książkami o tematyce wspinaczkowej powinny wziąć udział w wydarzeniu, którym jest festiwal literatury Górskiej, towarzyszący Festiwalowi Górskiemu imienia Andrzeja Zawady.
Literatura górska na świecie
Interesuje Cię literatura górska na świecie? Książka, którą warto przeczytać to przede wszystkim „Naga Góra” Reinholda Messnera, pierwszego człowieka na świecie, który zdobył koronę Himalajów i Karakorum. Na uwagę zasługuje także między innymi pozycja „Soliści, czyli góry na dwie ręce” Palma Fabio oraz „Presja” Tommy’ego Caldwell’a. Literatura światowa, podobnie jak polska, najczęściej opowiada o najważniejszych wspinaczach i wspinaczkach w historii zdobywania szczytów górskich.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 549 411 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
-
7.54 zł
dobry
-
6.24 zł
jak nowa
-
7.54 zł
dobry
-
4.32 zł
widoczne ślady używania
Taniej o 32.45 zł 39.99 zł
-
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
28 kwietnia 2022
6 marca 2023
11 maja 2021
24 lipca 2022
21 kwietnia 2022
25 maja 2022
3 października 2022
12 kwietnia 2022
8 lipca 2019
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.