Literatura skandynawska. Co musisz wiedzieć na jej temat?
Literatura skandynawska, tak samo jak czeska literatura współczesna, literatura polska, niemiecka czy hiszpańska ma wiele do zaproponowania nawet najbardziej wymagającym czytelnikom. Podpowiemy Ci, jak wygląda historia skandynawskich dokonań literackich i jaka skandynawska literatura dla dzieci to strzał w dziesiątkę!
Historia literatury skandynawskiej
Literatura skandynawska to bardzo szeroki termin, którego używa się w stosunku do literatury duńskiej, szwedzkiej, norweskiej, a bardzo często także finlandzkiej oraz islandzkiej. Trudno więc jednoznacznie wskazać etapy rozwoju literatury we wszystkich krajach skandynawskich, ale jednocześnie istnieje między nimi wiele punktów wspólnych. W literaturze wczesnego średniowiecza w przypadku tego zakątka świata wyraźnie widać bardzo duże zainteresowanie skandynawską mitologią. Charakterystyczne były przede wszystkim przekazy ustne. Później, kiedy poszczególne kraje Skandynawii zaczęły przyjmować chrześcijaństwo, zauważalna stała się również tematyka sakralna. Utwory zaczęto pisać w języku łacińskim, co było wówczas charakterystyczne dla wielu państw europejskich.
Dla epoki odrodzenia charakterystyczne było ponowne sięgnięcie po języki narodowe, natomiast w wieku XIX stanął w literaturze Skandynawii przede wszystkim pod znakiem romantyzmu oraz realizmu. Podczas II wojny światowej i niedługo po jej zakończeniu, autorzy literatury skandynawskiej często dotykali kwestii związanych z ówczesnym konfliktem zbrojnym. W okresie powojennym natomiast bardzo często w dziełach literackich zaczął pojawiać się nurt modernizmu.
Klasyka literatury skandynawskiej
Współczesna literatura hiszpańska, niemiecka, portugalska, rosyjska czy współczesna literatura francuska to niesamowita przygoda literacka, podobnie jak najlepsza literatura skandynawska. Książki z tej kategorii to bardzo ciekawy wybór publikacji poświęconych różnej tematyce. Po jakie pozycje książkowe warto sięgnąć, jeśli interesuje Cię klasyka literatury skandynawskiej?
- „Żołnierz nieznany” – Väinö Linna
- „Fale przyboju” – Eyvind Johnson
- „Niebieski dom”, „Muzeum motyli” – Tomas Tranströmer
- „Niezależni” – Halldór Laxness
- „Pożegnanie z Afryką” – Karen Blixen
W literaturze skandynawskiej interesujące są też nowości ostatnich kilkunastu/kilkudziesięciu lat – Skandynawia jest znana, między innymi, jako kolebka niesamowitych, wciągających i klimatycznych powieści kryminalnych. Do najsłynniejszych należy seria „Millennium” Stiega Larssona, książki Jo Nesbø oraz Camilli Läckberg.
Skandynawska literatura dla dzieci
Dziecięca literatura skandynawska to wiele interesujących książek, które zdobyły popularność na całym świecie. Ta kategoria obejmuje nie tylko znane i lubiane baśnie Hansa Christiana Andersena, ale również książki Astrid Lindgren: „Pippi Pończoszanka”, „Dzieci z Bullerbyn” czy „Bracia Lwie Serce”, które na stałe weszły do kanonu literatury dla dzieci. Skandynawska literatura dziecięca to także Tove Jansson i jej seria o Muminkach oraz cykl „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, autorstwa Martina Widmarka.
Skandynawska literatura dla młodzieży
Na tym jednak nie koniec! Skandynawia może pochwalić się także bardzo bogatą ofertą książek dla młodzieży. Do tej grupy koniecznie należy zaliczyć powieści Astrid Lindgren „Ronja, córka zbójnika” oraz „Rasmus, Pontus i pies Toker”. W dorobku literackim Tove Jansson na szczególną uwagę zasługuje natomiast powieść „Niebezpieczna podróż”. Bardzo ciekawą propozycją czytelniczą będzie również książka Leny Anderson i Christiny Björk „Rok z Linneą” oraz „Kiedy mały Findus się zgubił” Svena Nordqvista. Te książki bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku młodszej młodzieży!
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 864 728 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
28 kwietnia 2022
17 stycznia 2022
21 kwietnia 2022
24 marca 2023
25 maja 2022
12 kwietnia 2022
6 marca 2023
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.