20 maja 2021
Literatura japońska: historia i najważniejsze dzieła literackie, które warto znać!

Literatura japońska: historia i najważniejsze dzieła literackie, które warto znać!

4 min

Literatura japońska, podobnie jak klasyka literatury rosyjskiej, literatura polska, hiszpańska, francuska czy współczesna literatura niemiecka, zdecydowanie zasługuje na bliższe poznanie. Tym bardziej, że współczesna literatura japońska cieszy się bardzo dużą popularnością również poza granicami kraju. Jaka jest historia literatury Japonii? Po które książki japońskich pisarzy warto sięgnąć? Jeśli jesteś ciekawa(y) odpowiedzi na te pytania – czytaj dalej!

Historia literatury japońskiej

Okresy w rozwoju literatury japońskiej są nierozerwalnie związane z rozwojem kultury Japonii oraz sytuacją polityczną kraju. Należy zaznaczyć, że początki literatury sięgają przekazom ustnym – w ten sposób lokalne społeczności utrwalały popularne pieśni, legendy itp. Pierwsze dzieła literackie w formie pisemnej były natomiast spisywane z użyciem pisma chińskiego. XII i XIII wiek w literaturze japońskiej przyniósł bardzo duże zainteresowanie tematyką wojenną. Na szczególną uwagę w literaturze Japonii zasługuje przede wszystkim okres Muromachi, kiedy nastąpił znaczny rozkwit gatunków teatralnych, między innymi słynnego teatru Kabuki.

 

Dla literatury Japonii ogromne znaczenie miał okres Meiji, związany z otwarciem się kraju na kulturę Zachodu. W tym okresie nastąpiło również wiele poważnych reform, co miało wpływ na funkcjonowanie lokalnego społeczeństwa. Wcześniej Japonia pozostawała w izolacji, co z kolei zaowocowało pojawieniem się indywidualnych form literackich. 

 

Jednocześnie jednak należy pamiętać o tym, że na kulturę i literaturę Japonii wpływ miały Chiny. W czasie II wojny światowej w japońskiej literaturze powszechne było korzystanie z motywów militarnych. Chcąc lepiej poznać proces rozwoju literatury w Japonii, zdecydowanie warto sięgnąć po książkę Mikołaja Melanowicza „Historia literatury japońskiej”.

Podstawowe cechy literatury japońskiej

Trudno jednoznacznie zdefiniować literaturę japońską i podać jej najważniejsze cechy, ponieważ wiele zależy od okresu, w jakim tworzył dany pisarz. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w literaturze Japonii bardzo często lokalni twórcy mocno koncentrują się na odczuciach swoich bohaterów. Cechą charakterystyczną japońskiej literatury jest również jej tematyka, która bardzo często była skoncentrowana wokół tematów ważnych z perspektywy historycznej. Obecnie literatura japońska charakteryzuje się bardzo dużym zróżnicowaniem tematycznym. Autorom nie obce są zarówno klasyczne, cieszące się dużą popularnością formy literackie, jak również oryginalne, zaskakujące czytelnika rozwiązania o bardziej nietypowym, awangardowym charakterze.

Literatura japońska: co warto przeczytać?

Chcesz sięgnąć po ciekawe książki literatury japońskiej? Zastanawiasz się, jakie tytuły warto wybrać? Zebraliśmy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji! Sprawdź, jakie książki można zaliczyć do klasyki literatury japońskiej.

 

  • „Głos góry”, „Meijin – mistrz go” – Yasunari Kawabata
  • „Sprawa osobista”, „Zerwać pąki, zabić dzieci” – Kenzaburō Ōe
  • „Słuchaj pieśni wiatru”, „Śmierć komandora. Pojawia się idea”, „Kafka nad morzem” – Haruki Murakami

 

Klasyczna literatura japońska, podobnie jak klasyka literatury brytyjskiej, polskiej itp. ulegała wpływom społeczno – politycznym. Dodatkowo, warto podkreślić, że Kenzaburō Ōe oraz Yasunari Kawabata to dwaj japońscy zdobywcy Literackiej Nagrody Nobla. 

Jak wygląda współczesna literatura japońska?

Dzisiejszy obraz literatury japońskiej, podobnie jak współczesnej literatury francuskiej, jest bardzo różnorodny. Obecni twórcy wiele miejsca w swoich książkach poświęcają ważnym z punktu widzenia społeczeństwa japońskiego kwestiom. Chcąc bliżej poznać współczesną literaturę japońską warto sięgnąć po książki Hiroshiego Sakurazaki, pisarza specjalizującego się przede wszystkim w literaturze fantasy, Aoko Matsudy, Hideo Yokoyamy, Keigo Higashino czy Tetsuya Hondy, który w swoim dorobku ma przede wszystkim interesujące powieści kryminalne. 

Literatura japońska w Polsce

Literatura japońska ma obecnie w Polsce grono swoich odbiorców. Do często wybieranych przez polskich czytelników książek należą przede wszystkim wydania autorstwa Harukiego Murakami. Na szczególną uwagę w bibliografii pisarza zasługują przede wszystkim, poza wymienionymi wcześniej, takie książki, jak: „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”, „Wszystkie boże dzieci tańczą”, „Mężczyźni bez kobiet” czy „Zniknięcie słonia”. Dodatkowo, na polskim rynku wydawniczym bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także mangi, czyli japońskie komiksy. 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 882 798 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji