Literatura sowizdrzalska. Co to jest i jakie są jej podstawowe cechy?
Na przestrzeni wieków polska literatura ewoluowała. Jednym z nurtów, które zdecydowanie zasługują na bliższe poznanie jest literatura sowizdrzalska. Czym się charakteryzowała? Jakie utwory literatury sowizdrzalskiej zdecydowanie warto poznać? Podpowiadamy!
Twórczość sowizdrzalska: jakie utwory zasługują na bliższe poznanie?
Jak wcześniej wspomnieliśmy, literatura sowizdrzalska była tworzona przede wszystkim przez autorów używających zabawnych pseudonimów, dlatego trudno jednoznacznie wskazać prawdziwe nazwiska czołowych przedstawicieli tego nurtu literackiego. Proza i poezja sowizdrzalska jednak zdecydowanie zasługują na bliższe poznanie. W tym celu warto sięgnąć po takie tytuły jak: „Nędza z Bidą z Polski idą”, „Albertus z wojny”, „Fraszki Sowizdrzała Nowego” czy „Sejm piekielny”.
Jakie są najważniejsze cechy literatury sowizdrzalskiej?
Teksty polskiej literatury sowizdrzalskiej, jak wcześniej wspomnieliśmy, cechuje przede wszystkim spora dawka humoru. Cechą charakterystyczną tego nurtu jest ironia i parodia. Bardzo często wykorzystywanym rozwiązaniem w twórczości sowizdrzalskiej był „świat na opak”, czyli przedstawianie odwrotnej rzeczywistości. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, podobne chwyty miały za zadanie stanąć w kontrze do kultury promowanej i cenionej przez zamożniejsze grupy społeczne. Twórcy sowizdrzalscy nie bali się używać w swoich dziełach surrealizmu, uwypuklając w ten sposób konkretne zachowania czy zjawiska społeczne i obyczajowe.
Zobacz także: Czym jest literatura marynistyczna? Sprawdź!
Bardzo często poruszaną tematyką w utworach literatury sowizdrzalskiej są kwestie związane z życiem codziennym, relacjami społecznymi, życiem religijnym czy związkami międzyludzkimi. Cechą charakterystyczną tekstów z tego kręgu jest również prosty, ale jednocześnie bardzo barwny i miejscami dosadny język. Co ciekawe, literatura sowizdrzalska stanowiła inspirację dla późniejszych twórców literackich. Teksty sowizdrzalskie były przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców i miały przynosić przede wszystkim radość.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 955 814 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
21 kwietnia 2022
12 października 2021
19 maja 2021
2 grudnia 2020
28 kwietnia 2022
1 marca 2023
24 lipca 2022
25 maja 2022
25 maja 2022
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.