11 maja 2021
Czym jest literatura marynistyczna?

Czym jest literatura marynistyczna?

Świat literacki ma wiele do zaproponowania nawet najbardziej wymagającym czytelnikom. W światowym dorobku literackim funkcjonują utwory poświęcone różnorodnej tematyce, co ułatwia wybór odpowiedniej lektury. Dzisiaj zajmiemy się literaturą marynistyczną i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co to jest i czym właściwie charakteryzuje się książka marynistyczna!

Jaka jest definicja literatury marynistycznej?

Literatura marynistyczna to nic innego, jak utwory, których tematyka jest ściśle związana z morzem/oceanem. W praktyce, fabuła powieści/opowiadania itp. może traktować o życiu na morzu, morskich bitwach i podbojach itp. Początki literatury marynistycznej sięgają czasów starożytnych, jednak swój największy rozkwit zaczęła przeżywać w XIX wieku, kiedy powstało wiele morskich historii, popularnych również współcześnie. Proza i poezja marynistyczna opowiadają wprost o kwestiach związanych z morzem, na przykład, codziennym życiu na statku, albo traktuje tematykę morską, jako pretekst do podjęcia innej problematyki. 

 


Zobacz także: Co to jest literatura sowizdrzalska?

Cechy literatury marynistycznej

Podstawowym wyróżnikiem literatury marynistycznej jest, jak już wspomnieliśmy, podejmowana tematyka. Poza tym, warto zaznaczyć, że literatura tego rodzaju nie jest jednolitym tworem i może obejmować różne gatunki literackie, w tym wiersze oraz powieści, stąd trudno o wskazanie konkretnych cech charakterystycznych. Chcąc lepiej zrozumieć, czym w praktyce charakteryzuje się powieść marynistyczna, warto zwrócić uwagę na przykłady tego rodzaju utworów. Jednym z czołowych przedstawicieli literatury marynistycznej jest powieść Hermana Melville’a – „Moby Dick”, opowiadająca o polowaniu na tytułowego kaszalota. 

 

Do grona literatury marynistycznej zalicza się również takie książki, jak: „W osiemdziesiąt dni dookoła świata” i „Dwadzieścia tysięcy mil podwodnej żeglugi” Juliusza Verne’a, powieść „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya oraz książkowy cykl „Przygody kapitana Jacka Aubreya i Stephena Maturina, autorstwa Patricka O’Briana. Książki marynistyczne często bywają źródłem ciekawych informacji w kontekście opisywanej fabuły. Powieści marynistyczne bardzo często łączą w sobie dodatkowo wątki sensacyjne i podróżnicze. 

 


Zobacz także: Czym charakteryzuje się literatura feministyczna?

Polska literatura marynistyczna

A co z polską literaturą marynistyczną? Okazuje się, że rodzimi twórcy również mają się na tym polu czym pochwalić! Jeżeli uwielbiasz książki, których tematyka związana jest z morzem koniecznie bliżej zapoznaj się z twórczością Edmunda Kosiarza, jednego z głównych przedstawicieli polskiej literatury morskiej. Bardzo ciekawą propozycją czytelniczą dla wszystkich osób, które dodatkowo są fanami fantastyki będzie powieść „Król bezmiarów” Feliksa W. Kresa. Interesującymi powieściami wpisującymi się tematycznie w nurt marynistyczny są również: książka Jacka Komudy – „Galeony wojny”, powieść, dla której tłem jest konflikt polsko – szwedzki z początku XVII wieku, „Przez głębie do gwiazd” Adama Kossa czy „Elemka. Kolonialny żaglowiec” Jacka Sieńskiego.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 25 823 294 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji