Czym jest literatura marynistyczna?
Świat literacki ma wiele do zaproponowania nawet najbardziej wymagającym czytelnikom. W światowym dorobku literackim funkcjonują utwory poświęcone różnorodnej tematyce, co ułatwia wybór odpowiedniej lektury. Dzisiaj zajmiemy się literaturą marynistyczną i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, co to jest i czym właściwie charakteryzuje się książka marynistyczna!
Jaka jest definicja literatury marynistycznej?
Literatura marynistyczna to nic innego, jak utwory, których tematyka jest ściśle związana z morzem/oceanem. W praktyce, fabuła powieści/opowiadania itp. może traktować o życiu na morzu, morskich bitwach i podbojach itp. Początki literatury marynistycznej sięgają czasów starożytnych, jednak swój największy rozkwit zaczęła przeżywać w XIX wieku, kiedy powstało wiele morskich historii, popularnych również współcześnie. Proza i poezja marynistyczna opowiadają wprost o kwestiach związanych z morzem, na przykład, codziennym życiu na statku, albo traktuje tematykę morską, jako pretekst do podjęcia innej problematyki.
Zobacz także: Co to jest literatura sowizdrzalska?
Cechy literatury marynistycznej
Podstawowym wyróżnikiem literatury marynistycznej jest, jak już wspomnieliśmy, podejmowana tematyka. Poza tym, warto zaznaczyć, że literatura tego rodzaju nie jest jednolitym tworem i może obejmować różne gatunki literackie, w tym wiersze oraz powieści, stąd trudno o wskazanie konkretnych cech charakterystycznych. Chcąc lepiej zrozumieć, czym w praktyce charakteryzuje się powieść marynistyczna, warto zwrócić uwagę na przykłady tego rodzaju utworów. Jednym z czołowych przedstawicieli literatury marynistycznej jest powieść Hermana Melville’a – „Moby Dick”, opowiadająca o polowaniu na tytułowego kaszalota.
Do grona literatury marynistycznej zalicza się również takie książki, jak: „W osiemdziesiąt dni dookoła świata” i „Dwadzieścia tysięcy mil podwodnej żeglugi” Juliusza Verne’a, powieść „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya oraz książkowy cykl „Przygody kapitana Jacka Aubreya i Stephena Maturina, autorstwa Patricka O’Briana. Książki marynistyczne często bywają źródłem ciekawych informacji w kontekście opisywanej fabuły. Powieści marynistyczne bardzo często łączą w sobie dodatkowo wątki sensacyjne i podróżnicze.
Zobacz także: Czym charakteryzuje się literatura feministyczna?
Polska literatura marynistyczna
A co z polską literaturą marynistyczną? Okazuje się, że rodzimi twórcy również mają się na tym polu czym pochwalić! Jeżeli uwielbiasz książki, których tematyka związana jest z morzem koniecznie bliżej zapoznaj się z twórczością Edmunda Kosiarza, jednego z głównych przedstawicieli polskiej literatury morskiej. Bardzo ciekawą propozycją czytelniczą dla wszystkich osób, które dodatkowo są fanami fantastyki będzie powieść „Król bezmiarów” Feliksa W. Kresa. Interesującymi powieściami wpisującymi się tematycznie w nurt marynistyczny są również: książka Jacka Komudy – „Galeony wojny”, powieść, dla której tłem jest konflikt polsko – szwedzki z początku XVII wieku, „Przez głębie do gwiazd” Adama Kossa czy „Elemka. Kolonialny żaglowiec” Jacka Sieńskiego.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 955 814 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
12 maja 2021
25 maja 2022
3 października 2022
26 kwietnia 2022
1 marca 2023
15 marca 2023
25 maja 2022
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.