12 maja 2021
Literatura feministyczna. Jak ją zdefiniować?

Literatura feministyczna. Jak ją zdefiniować?

3 min

Literatura na przestrzeni wieków służyła i nadal służy nie tylko rozrywce. To również grunt, na którym wyrastają nowe idee, a czytelnicy często właśnie po przeczytaniu konkretnej książki zaczynają się zastanawiać nad własnym życiem i otaczającą ich rzeczywistością. Niektóre dzieła zdecydowanie zachęcają do refleksji i myślenia. Znając popularne motywy literackie, łatwiej interpretować czytane książki. Dzisiaj zajmiemy się literaturą feministyczną. Odpowiemy sobie na pytanie, jak można ją zdefiniować i jakie są jej podstawowe cechy. 

Czym jest literatura feministyczna?

Trudno jednoznacznie zdefiniować pojęcie literatury feministycznej. To określenie jest bardzo szerokie i obejmuje przede wszystkim książki o kobietach, ich życiu, problemach i perypetiach. W literaturze feministycznej pojawiają się często także wątki emancypacyjne, świat wewnętrznych przeżyć bohaterek itp., nie brakuje w niej także podejmowania trudnych, skomplikowanych tematów związanych z kobiecością i funkcjonowaniem kobiet w świecie. Definicja literatury feministycznej kładzie więc bardzo duży nacisk na kwestię szeroko pojętej tematyki kobiecej. Warto zresztą podkreślić, że w literaturze feminizm widoczny jest nie tylko w prozie, ale również w poezji.

 


Zobacz także: Czym jest alegoria w literaturze? Podpowiadamy! 

Jakie są podstawowe cechy literatury feministycznej?

Problemy z jednoznacznym zdefiniowaniu feminizmu w literaturze sprawiają, że trudno wskazać charakterystyczne cechy literatury feministycznej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że literatura koncentrująca się na tematyce kobiecej bardzo często porusza wątki skomplikowane wątki, będące przedmiotem dyskusji. Charakter tych wątków bywa w dużej mierze związany z aktualnymi zagadnieniami polityczno – społecznymi. Bardzo często książki feministyczne walczą z utartymi schematami, stereotypami, przeciwstawiają się niesprawiedliwym ocenom, piętnują szkodliwe zjawiska społeczne i wtłaczane wzory zachowania itp. 

 

Jedną z książek, które są prawdziwym podręcznikiem współczesnej literatury feministycznej jest oczywiście „Druga płeć”, autorstwa Simone de Beauvior – znanej i cenionej francuskiej feministki. Wśród zagranicznych książek feministycznych warto zwrócić uwagę również na takie pozycje jak: „Własny pokój” Virginii Woolf, „Fight like a girl” Celementine Ford, „Dziewczyny znikąd” Amy Reed, „Służące” Kathryn Stockett, „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn” Caroline Perez czy „Walka kobiet. 150 lat bitwy o wolność, równość i siostrzeństwo” Marty Breen i Jenny Jordahl.  

 

Cechą charakterystyczną literatury feministycznej jest fakt, że książki wchodzące w tę kategorię bardzo często poruszają trudną, wywołującą silne reakcje tematykę, zmuszając czytelnika do myślenia oraz głębszej refleksji, niekiedy zwracając uwagę na dotychczas nieznane szerszemu gronu odbiorców kwestie. 

 

Literatura feministyczna w Polsce

Współczesna literatura przedstawiająca feminizm w Polsce ma wiele do zaproponowania czytelnikom, którzy chcą zyskać nowe spojrzenie na tę tematykę. Polską literaturę feministyczną tworzą, między innymi, takie nazwiska, jak: Paulina Młynarska, Maja Staśko, Klementyna Suchanow czy Sylwia Chutnik. Ponadto, wątki feministyczne pojawiały się również w literaturze przeszłości. Można je zauważyć, na przykład, w twórczości Elizy Orzeszkowej czy Zofii Nałkowskiej.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 26 694 461 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji