Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Ile w końcu czytają Polacy?

Pewnie niejednokrotnie wpadło Ci gdzieś w ucho, że czytamy zdecydowanie za mało? Słyszałaś(eś), że czytelnictwo w Polsce kuleje, a badania poziomu czytelnictwa biją na alarm? W takim razie dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, ile książek rocznie czytają Polacy i czy rzeczywiście polskie badania czytelnictwa są tak niepokojące, jak czasami da się słyszeć.

Ile książek czytają Polacy?

Zacznijmy od konkretów: Biblioteka Narodowa przeprowadza regularne badania dotyczące czytelnictwa w Polsce. Jak w takim razie wyglądają statystyki dotyczące czytelnictwa w Polsce? Biblioteka Narodowa podaje, że w roku 2017 minimum jedna książka została przeczytana przez 38% osób mieszkających w Polsce1. Mało? Dużo? Niestety czytelnictwo książek w Polsce nie wypada zbyt imponująco, a szkoda. Nie musimy bowiem chyba nikomu przypominać, że czytanie książek niesie za sobą szereg zalet, prawda? Poszerza nasze słownictwo, rozwija wyobraźnię oraz kreatywność, uczy poprawnej pisowni itp.

Stan czytelnictwa w Polsce

Wiemy już, jakie są statystyki czytania książek w Polsce. No cóż, średnie czytelnictwo w Polsce raczej nie powala na kolana i nie osiągamy w tej materii imponujących wyników. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, czytelnictwo w Polsce w 2017 roku utrzymywało się na podobnym poziomie, co w latach poprzednich – to dobra wiadomość2. W porządku, badania czytelnictwa w Polsce nie nastrajają pozytywnie, ale właściwie gdzie leży problem? Dlaczego Polacy czytają relatywnie niewiele książek?

  • Brak czasu. Ta kwestia podnoszona jest obecnie przez wiele osób. Niestety, żyjemy w ciągłym pędzie, przygnieceni codziennym obowiązkami domowymi i zawodowymi, nie zawsze mamy ochotę sięgać po książkę.

  • Brak wzorców wyniesionych z domu. Dzieci uczą się przez naśladowanie, to żadna tajemnica. Pewnie sam(a) a dzieciństwie niejednokrotnie zrobiłeś(aś) coś tylko dlatego, że tak robili dorośli. Podobnie jest z książkami. Można się spodziewać, że jeśli dziecko zobaczy czytających rodziców, samo również chętniej sięgnie po lekturę dla siebie. Czytanie książek przez dzieci warto stymulować własnym przykładem.

  • Ceny książek. Owszem, wydatek rzędu 20 – 40 złotych może być dużym obciążeniem dla naszego budżetu, ale nie oszukujmy się, dla chcącego, nic trudnego. Do dyspozycji mamy bowiem jeszcze biblioteki publiczne, gdzie wypożyczenie książki nic nie kosztuje (o ile zwrócimy ją w terminie), a tego rodzaju placówki są często doskonale wyposażone. Opcjonalnie, jeśli mimo wszystko wolimy mieć książkę na własność, możemy skorzystać z opcji, jaką są używane książki, często sprzedawane o wiele taniej, nawet jeśli ich stan jest bardzo dobry.

  • Nieumiejętność dobrania książek o odpowiedniej tematyce. Może się zdarzyć, że w swoim życiu natrafiliśmy na kilka naprawdę kiepskich lektur, które zniechęciły nas do dalszego eksplorowania literackiego świata. Oczywiście, to nie oznacza, że te książki były kiepskie. Czasami po prostu nie odpowiadają naszym preferencjom. Warto poszukać, poszperać, spróbować dopasować książkę, której tematyka będzie nam bardziej odpowiadała – może się okazać, że staniemy się prawdziwymi książkomaniakami! Gdzie szukać książek, które mogą skraść nasze serce? Przekopując tematyczne fora, blogi poświęcone literaturze, sprawdzając opinię innych czytelników itp. Możemy również odwiedzić bibliotekę i poprosić obsługę o doradzenie kilku tytułów, opisując swoje oczekiwania.

ZAPAMIĘTAJ!
  • Ile średnio czytają Polacy? Jeżeli interesuje Cię wskaźnik czytelnictwa w Polsce, doskonałym źródłem informacji będą badania na temat czytelnictwa w Polsce prowadzone regularnie przez Bibliotekę Narodową. Instytucja udostępnia raport na temat czytelnictwa w Polsce, z którym warto się zapoznać, jeśli są nam potrzebne statystyki dotyczące czytania książek oraz szczegółowe dane na temat czytelnictwa w Polsce.

  • Badania stanu czytelnictwa i ich wyniki wskazują, że statystyki czytelnictwa w Polsce nie należą do najwyższych. Powodów tego stanu rzeczy może być mnóstwo: niewielka ilość wolnego czasu, nieumiejętne dopasowanie książek do własnych preferencji literackich czy brak wzorców wyniesionych z domu rodzinnego.


1https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3497-stan-czytelnictwa-w-polsce---pelny-raport-do-pobrania.html, 27.02.2019r.
2https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3497-stan-czytelnictwa-w-polsce---pelny-raport-do-pobrania.html, 27.02.2019r. 

Równiez warte przeczytania

5 maja 2020
jakie-ksiazki-warto-wybierac-dla-2-latka

Jakie książki warto wybierać dla 2-latka?

Nie jest tajemnicą, że czytanie dziecku już od najmłodszych lat może mieć bardzo duży wpływ na jego rozwój. W związku z tym, rodzice często stają przed pytaniem: co czytać trzylatkowi oraz jakie książki wybierać dla dwulatków. Odpowiedni wybór książek może przecież rzutować na dziecięca chęć do słuchania czytanych przez rodzica treści. Podpowiemy Ci, jakie książki dla 2-latka mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i czym warto się kierować wybierając odpowiednią lekturę.

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-wybierac-dla-5-latka

Jakie książki wybierać dla 5-latka?

Zamierzasz uzupełnić swoją domową biblioteczkę o ciekawe książki, które przyciągną uwagę Twojej pociechy? Zastanawiasz się, jakie książki dla 6-latka mogą przypaść dziecku do gustu? Chcesz w nim rozwijać miłość do słowa pisanego, ale nie masz pojęcia co czytać 5-latkowi? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi! 

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-wybierac-dla-3-latka

Jakie książki wybierać dla 3-latka? Krótki przewodnik po świecie dziecięcych lektur!

Twój trzylatek uwielbia, kiedy mu czytasz? Może wręcz przeciwnie, nie jest w stanie dłużej skupić się na tekście? Podpowiemy Ci, jak wybierać książki dla 3-latka i czym warto się kierować wybierając lektury, które mają wzbogacić domową biblioteczkę. Zebraliśmy kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać w kompletowaniu zbioru książeczek dla Twojej pociechy.

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-dla-8-latka-powinny-zalezc-sie-w-dzieciecej-biblioteczce

Jakie książki dla 8-latka powinny się znaleźć w dziecięcej biblioteczce?

Masz w planach uzupełnienie dziecięcej biblioteczki? Nie wiesz jednak, jakie bestsellery – książki dla 7-latka będą najlepszym nabytkiem w książkowych zbiorach? Zastanawiasz się, jakie książki dla 8-latka mogą wzbudzić ciekawość dziecka i zachęcić je do kontynuowania czytelniczej przygody? Podpowiemy Ci, co zrobić, żeby podjąć dobrą decyzję!

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jakie-ksiazki-dla-7-latka-powinny-trafic-w-dzieciece-raczki

Jakie książki dla 7-latka powinny trafić w dziecięce rączki?

Czytanie ma bardzo dobry wpływ na rozwój dziecka, dlatego w miarę możliwości warto zachęcać własną pociechę do takiej aktywności. Zastanawiasz się, jakie książki dla 7-latka mogą okazać się strzałem w dziesiątkę? Nie wiesz, po które lektury warto sięgnąć, żeby zmobilizować dziecko do czytania? Zebraliśmy kilka książkowych propozycji, które warto znać. 

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jaka-ksiazka-dla-10-latka-i-10-latki

Jaka książka dla 10-latka i 10-latki powinna trafić do dziecięcych rąk?

Czytanie książek ma wiele zalet. W zależności od wybranej lektury, rozszerza słownictwo dziecka, ćwiczy jego kreatywność i wyobraźnię oraz uzupełnia wiedzę. Jak w takim razie wybierać książki dla dzieci mających 10 lat, żeby podsuwać im interesujące i rozwijające lektury? Podpowiadamy! 

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jaka-ksiazka-bedzie-idealna-na-prezent-slubny

Jaka książka będzie idealna na prezent ślubny?

Wybieracie się na ślub, a Młoda Para, zamiast kwiatów poprosiła o książki? To częste rozwiązanie, dlatego warto zastanowić się, jaka książka na ślub będzie najbardziej odpowiednim upominkiem. Pomożemy Wam w wyborze!

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
jak-zrobic-ksiazke-okolicznosciowa-na-slub-krok-po-kroku

Jak zrobić książkę okolicznościową na ślub krok po kroku?

Ślub zbliża się wielkimi krokami i chcecie część potrzebnych dekoracji wykonać samodzielnie? Niezależnie od tego, czy kierują Wami względu finansowe, czy po prostu chcecie tchnąć duszę nawet w najdrobniejsze przedmioty wykorzystywane w tym szczególnym dniu, ręcznie robione księgi pamiątkowe będą świetną pamiątką. Podpowiemy Wam, jak łatwo zrobić książkę okolicznościową, która ozdobi Wasz ślub!

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
jak-robic-notatki-z-ksiazki-zeby-zapamietac-jak-najwiecej

Jak robić notatki z książki, żeby zapamiętać jak najwięcej?

Musisz przeczytać szkolną lekturę? Przygotowujesz się do egzaminu i czeka na Ciebie cała sterta książek? Piszesz pracę dyplomową, więc potrzebne są Ci umiejętnie przygotowane notatki z książek, które zamierzasz umieścić w bibliografii? Podpowiemy Ci, jak notować z książek, żeby łatwiej wyłuskać najważniejsze informacje.

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
co-czytac-6-latkowi

Co czytać 6-latkowi? Krótkie kompendium książkowej wiedzy

Czytanie dzieciom ma wiele zalet: pozwala rozwijać słownictwo, poszerzać wiedzę, którą dysponuje Twoja pociecha oraz, w zależności od wyboru lektury, umożliwia wyjaśnienie nurtujących kwestii w sposób dostosowany do wieku dziecka. Rodzice, rozumiejąc wagę regularnego czytania, często zastanawiają się, co czytać 5-latkowi czy jakie lektury wybierać dla 6-latków. Podpowiemy Ci, jakie książki dla 6-latka mogą okazać się świetnym uzupełnieniem Waszej domowej biblioteczki i na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę kupując odpowiednie książeczki.

Przeczytaj wpis
21 kwietnia 2020
ksiazki-religijne-ktore-warto-przeczytac

Książki religijne, które warto przeczytać. 9 interesujących pozycji!

Literatura niejedno ma imię! Jeżeli szukasz ciekawych książek poświęconych religii chrześcijańskiej, skorzystaj z naszej listy - specjalnie dla Ciebie przedstawimy interesujące pozycje książkowe, po które zdecydowanie warto sięgnąć! Dowiedz się, jakie książki religijne zasługują na szczególną uwagę. 

Przeczytaj wpis
21 kwietnia 2020
ksiazki-psychologiczne-warte-przeczytania

Książki psychologiczne warte przeczytania. 9 pozycji, po które musisz sięgnąć!

Interesujesz się psychologią? W takim razie - czytaj dalej! Właśnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę dobrych książek psychologicznych, które zdecydowanie warto przeczytać. To co, udasz się razem z nami na wycieczkę po meandrach ludzkiego umysłu?

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 535 494 643
Napisz: info@skupszop.pl

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA