12 marca 2019
Ile w końcu czytają Polacy?

Ile w końcu czytają Polacy?

Pewnie niejednokrotnie wpadło Ci gdzieś w ucho, że czytamy zdecydowanie za mało? Słyszałaś(eś), że czytelnictwo w Polsce kuleje, a badania poziomu czytelnictwa biją na alarm? W takim razie dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, ile książek rocznie czytają Polacy i czy rzeczywiście polskie badania czytelnictwa są tak niepokojące, jak czasami da się słyszeć.

Ile książek czytają Polacy?

Zacznijmy od konkretów: Biblioteka Narodowa przeprowadza regularne badania dotyczące czytelnictwa w Polsce. Jak w takim razie wyglądają statystyki dotyczące czytelnictwa w Polsce? Biblioteka Narodowa podaje, że w roku 2017 minimum jedna książka została przeczytana przez 38% osób mieszkających w Polsce1. Mało? Dużo? Niestety czytelnictwo książek w Polsce nie wypada zbyt imponująco, a szkoda. Nie musimy bowiem chyba nikomu przypominać, że czytanie książek niesie za sobą szereg zalet, prawda? Poszerza nasze słownictwo, rozwija wyobraźnię oraz kreatywność, uczy poprawnej pisowni itp.

Stan czytelnictwa w Polsce

Wiemy już, jakie są statystyki czytania książek w Polsce. No cóż, średnie czytelnictwo w Polsce raczej nie powala na kolana i nie osiągamy w tej materii imponujących wyników. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, czytelnictwo w Polsce w 2017 roku utrzymywało się na podobnym poziomie, co w latach poprzednich – to dobra wiadomość2. W porządku, badania czytelnictwa w Polsce nie nastrajają pozytywnie, ale właściwie gdzie leży problem? Dlaczego Polacy czytają relatywnie niewiele książek?

  • Brak czasu. Ta kwestia podnoszona jest obecnie przez wiele osób. Niestety, żyjemy w ciągłym pędzie, przygnieceni codziennym obowiązkami domowymi i zawodowymi, nie zawsze mamy ochotę sięgać po książkę.

  • Brak wzorców wyniesionych z domu. Dzieci uczą się przez naśladowanie, to żadna tajemnica. Pewnie sam(a) a dzieciństwie niejednokrotnie zrobiłeś(aś) coś tylko dlatego, że tak robili dorośli. Podobnie jest z książkami. Można się spodziewać, że jeśli dziecko zobaczy czytających rodziców, samo również chętniej sięgnie po lekturę dla siebie. Czytanie książek przez dzieci warto stymulować własnym przykładem.

  • Ceny książek. Owszem, wydatek rzędu 20 – 40 złotych może być dużym obciążeniem dla naszego budżetu, ale nie oszukujmy się, dla chcącego, nic trudnego. Do dyspozycji mamy bowiem jeszcze biblioteki publiczne, gdzie wypożyczenie książki nic nie kosztuje (o ile zwrócimy ją w terminie), a tego rodzaju placówki są często doskonale wyposażone. Opcjonalnie, jeśli mimo wszystko wolimy mieć książkę na własność, możemy skorzystać z opcji, jaką są używane książki, często sprzedawane o wiele taniej, nawet jeśli ich stan jest bardzo dobry.

  • Nieumiejętność dobrania książek o odpowiedniej tematyce. Może się zdarzyć, że w swoim życiu natrafiliśmy na kilka naprawdę kiepskich lektur, które zniechęciły nas do dalszego eksplorowania literackiego świata. Oczywiście, to nie oznacza, że te książki były kiepskie. Czasami po prostu nie odpowiadają naszym preferencjom. Warto poszukać, poszperać, spróbować dopasować książkę, której tematyka będzie nam bardziej odpowiadała – może się okazać, że staniemy się prawdziwymi książkomaniakami! Gdzie szukać książek, które mogą skraść nasze serce? Przekopując tematyczne fora, blogi poświęcone literaturze, sprawdzając opinię innych czytelników itp. Możemy również odwiedzić bibliotekę i poprosić obsługę o doradzenie kilku tytułów, opisując swoje oczekiwania.

ZAPAMIĘTAJ!
  • Ile średnio czytają Polacy? Jeżeli interesuje Cię wskaźnik czytelnictwa w Polsce, doskonałym źródłem informacji będą badania na temat czytelnictwa w Polsce prowadzone regularnie przez Bibliotekę Narodową. Instytucja udostępnia raport na temat czytelnictwa w Polsce, z którym warto się zapoznać, jeśli są nam potrzebne statystyki dotyczące czytania książek oraz szczegółowe dane na temat czytelnictwa w Polsce.

  • Badania stanu czytelnictwa i ich wyniki wskazują, że statystyki czytelnictwa w Polsce nie należą do najwyższych. Powodów tego stanu rzeczy może być mnóstwo: niewielka ilość wolnego czasu, nieumiejętne dopasowanie książek do własnych preferencji literackich czy brak wzorców wyniesionych z domu rodzinnego.


1https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3497-stan-czytelnictwa-w-polsce---pelny-raport-do-pobrania.html, 27.02.2019r.
2https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3497-stan-czytelnictwa-w-polsce---pelny-raport-do-pobrania.html, 27.02.2019r. 

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 23 643 090 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji