Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Ile w końcu czytają Polacy?

Pewnie niejednokrotnie wpadło Ci gdzieś w ucho, że czytamy zdecydowanie za mało? Słyszałaś(eś), że czytelnictwo w Polsce kuleje, a badania poziomu czytelnictwa biją na alarm? W takim razie dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, ile książek rocznie czytają Polacy i czy rzeczywiście polskie badania czytelnictwa są tak niepokojące, jak czasami da się słyszeć.

Ile książek czytają Polacy?

Zacznijmy od konkretów: Biblioteka Narodowa przeprowadza regularne badania dotyczące czytelnictwa w Polsce. Jak w takim razie wyglądają statystyki dotyczące czytelnictwa w Polsce? Biblioteka Narodowa podaje, że w roku 2017 minimum jedna książka została przeczytana przez 38% osób mieszkających w Polsce1. Mało? Dużo? Niestety czytelnictwo książek w Polsce nie wypada zbyt imponująco, a szkoda. Nie musimy bowiem chyba nikomu przypominać, że czytanie książek niesie za sobą szereg zalet, prawda? Poszerza nasze słownictwo, rozwija wyobraźnię oraz kreatywność, uczy poprawnej pisowni itp.

Stan czytelnictwa w Polsce

Wiemy już, jakie są statystyki czytania książek w Polsce. No cóż, średnie czytelnictwo w Polsce raczej nie powala na kolana i nie osiągamy w tej materii imponujących wyników. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, czytelnictwo w Polsce w 2017 roku utrzymywało się na podobnym poziomie, co w latach poprzednich – to dobra wiadomość2. W porządku, badania czytelnictwa w Polsce nie nastrajają pozytywnie, ale właściwie gdzie leży problem? Dlaczego Polacy czytają relatywnie niewiele książek?

  • Brak czasu. Ta kwestia podnoszona jest obecnie przez wiele osób. Niestety, żyjemy w ciągłym pędzie, przygnieceni codziennym obowiązkami domowymi i zawodowymi, nie zawsze mamy ochotę sięgać po książkę.

  • Brak wzorców wyniesionych z domu. Dzieci uczą się przez naśladowanie, to żadna tajemnica. Pewnie sam(a) a dzieciństwie niejednokrotnie zrobiłeś(aś) coś tylko dlatego, że tak robili dorośli. Podobnie jest z książkami. Można się spodziewać, że jeśli dziecko zobaczy czytających rodziców, samo również chętniej sięgnie po lekturę dla siebie. Czytanie książek przez dzieci warto stymulować własnym przykładem.

  • Ceny książek. Owszem, wydatek rzędu 20 – 40 złotych może być dużym obciążeniem dla naszego budżetu, ale nie oszukujmy się, dla chcącego, nic trudnego. Do dyspozycji mamy bowiem jeszcze biblioteki publiczne, gdzie wypożyczenie książki nic nie kosztuje (o ile zwrócimy ją w terminie), a tego rodzaju placówki są często doskonale wyposażone. Opcjonalnie, jeśli mimo wszystko wolimy mieć książkę na własność, możemy skorzystać z opcji, jaką są używane książki, często sprzedawane o wiele taniej, nawet jeśli ich stan jest bardzo dobry.

  • Nieumiejętność dobrania książek o odpowiedniej tematyce. Może się zdarzyć, że w swoim życiu natrafiliśmy na kilka naprawdę kiepskich lektur, które zniechęciły nas do dalszego eksplorowania literackiego świata. Oczywiście, to nie oznacza, że te książki były kiepskie. Czasami po prostu nie odpowiadają naszym preferencjom. Warto poszukać, poszperać, spróbować dopasować książkę, której tematyka będzie nam bardziej odpowiadała – może się okazać, że staniemy się prawdziwymi książkomaniakami! Gdzie szukać książek, które mogą skraść nasze serce? Przekopując tematyczne fora, blogi poświęcone literaturze, sprawdzając opinię innych czytelników itp. Możemy również odwiedzić bibliotekę i poprosić obsługę o doradzenie kilku tytułów, opisując swoje oczekiwania.

ZAPAMIĘTAJ!
  • Ile średnio czytają Polacy? Jeżeli interesuje Cię wskaźnik czytelnictwa w Polsce, doskonałym źródłem informacji będą badania na temat czytelnictwa w Polsce prowadzone regularnie przez Bibliotekę Narodową. Instytucja udostępnia raport na temat czytelnictwa w Polsce, z którym warto się zapoznać, jeśli są nam potrzebne statystyki dotyczące czytania książek oraz szczegółowe dane na temat czytelnictwa w Polsce.

  • Badania stanu czytelnictwa i ich wyniki wskazują, że statystyki czytelnictwa w Polsce nie należą do najwyższych. Powodów tego stanu rzeczy może być mnóstwo: niewielka ilość wolnego czasu, nieumiejętne dopasowanie książek do własnych preferencji literackich czy brak wzorców wyniesionych z domu rodzinnego.


1https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3497-stan-czytelnictwa-w-polsce---pelny-raport-do-pobrania.html, 27.02.2019r.
2https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3497-stan-czytelnictwa-w-polsce---pelny-raport-do-pobrania.html, 27.02.2019r. 

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia

Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie

Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki

Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie

Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki

Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac

Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac

Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu

Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac

Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie

Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer

Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter

Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA