6 marca 2023
Fascynujące ciekawostki o książkach

Fascynujące ciekawostki o książkach

4 min

Książki to niezwykle wdzięczny temat do rozmowy. Znajomość literatury jest nawet w dzisiejszych czasach uważana jest za dowód erudycji i starannego wykształcenia. Poniżej prezentujemy zbiór fascynujący ciekawostek o książkach i czytaniu książek, które pomogą ci wrócić na siebie uwagę i zabłysnąć w towarzystwie, nie tylko moli książkowych.

Zabłyśnij w towarzystwie! Ciekawostki o książkach

Zacznijmy od książkowych rekordzistów! Najmniejsza książka na świecie to wydana w Japonii „Shiki no Kusabana”, przedstawiająca wizerunki kwiatów. Miniatura ma 22 strony, które osiągają wysokość 0,75 mm. Z kolei największa książka na świecie ma wymiary  8,6 m na 5 m i została wydana w Dubaju dla upamiętnienia osiągnięć Mahometa.

 

Jedną z polskich książek o bardzo nietypowej konstrukcji są „Bramy raju”, opublikowane w 1960 r. przez Jerzego Andrzejewskiego. Powieść ta zwraca uwagę niewielkimi rozmiarami (ok. 70 stron), lecz nie to jest w niej najdziwniejsze. Składa się ona bowiem z jedynie dwóch zdań, z czego drugie liczy sobie zaledwie cztery słowa: „I szli całą noc”. Cała fabuła zawarta jest w pierwszym, bardzo długim zdaniu, w którym poznajemy losy i przemyślenia bohaterów – dzieci biorących udział w krucjacie dziecięcej.

 

Nie wszystkie książki muszą być czytane w sposób linearny, od początku do końca. W 1963 roku ukazała się nowatorska powieść Julio Cortázara, zatytułowana „Gra w klasy”, podzielona na 155 krótkich rozdziałów. Można czytać je po kolei lub samodzielnie wybierać ich kolejność, dzięki czemu lektura zyska zupełnie nowy sens. Powieść ma charakter eksperymentalny i zaprasza do fascynującej podróży po świecie przedstawionym w utworze.

 

Najczęściej myślimy o książkach jako przedmiotach wykonanych z papieru. Możemy jednak znaleźć tomy wykonane z naprawdę nietypowych materiałów: Niemcy mają jadalną książkę kucharską z makaronu, Amerykanie publikacje między innymi z odpadków po kawie i błota pochodzącego z różnych stron świata, a książka polskiego artysty Andrzeja Bednarczyka oprawiona została w okładkę wykonaną z betonu.

 

Mieszkańcy innych krajów mają w swoich językach specjalne określenia, które odnoszą się do książek i ich czytania, lecz nie mają swoich krótkich odpowiedników w języku polskim. Na przykład Japończycy posługują się określeniem tsundoku na określenie osoby, które kupuje kolejne książki wiedząc, że nie będzie miała czasu ich przeczytać. Z kolei użytkownicy języka angielskiego posługują się słowem bibliosmia do nazwaniu przyjemnego zapachu, jaki wydzielają zadrukowane książkowe kartki.

 

Choć elektroniczne wersje książek istniały już wcześniej, to dopiero w 2002 roku dwa anglojęzyczne wydawnictwa Random House i HarperCollins rozpoczęły ich regularną sprzedaż. W 1971 roku opracowano pierwszą kompletną wersję cyfrową dokumentu piśmienniczego i była to deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Ciekawostki o książkach dla dzieci

Literatura dla dzieci i młodzieży zaczęła kształtować się dopiero w XVIII wieku. Wcześniej nie pisano specjalnych książek przeznaczonych dla najmłodszych – czytali oni to, co dorośli, czasami w okrojonej formie, pozbawionej kontrowersyjnych fragmentów. Najstarsze zbiory baśni (np. „Księga tysiąca i jednej nocy”) i bajek (np. bajki Ezopa czy Fedrusa) tworzone były z myślą o dorosłych czytelnikach.

 

Kultowa dziś seria o Harrym Potterze autorstwa J.K. Rowling nie miała łatwych początków. Mówi się, że zanim wydawnictwo Bloomsbury postanowiło ją wydać, 12 innych wydawnictw odrzuciło wcześniej manuskrypt pierwszego tomu. W końcu jednak przygody młodego czarodzieja doczekały się wielu wydań i odniosły międzynarodowy sukces. Skrajne emocje wzbudzają jednak do dziś – podobno żadna inna książka nie pojawia się tak często w oskarżeniach o obrazę uczuć religijnych w Stanach Zjednoczonych.


Nie tylko tę książkę spotkał trudny odbiór wśród czytelników. W latach 30. XX wieku arcydzieło literatury dziecięcej Lewisa Carrolla, „Alicja w krainie czarów”, zostało zakazane w Chinach z powodu zwierząt mówiących ludzkim głosem i przejawiających ludzkie zachowania. Władze uznały za niewłaściwe zrównanie człowieka i zwierzęcia. Jeśli szukasz więcej ciekawostek tego typu, zajrzyj do naszego artykułu o liście książek zakazanych.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 955 814 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji