Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Najlepsze biografie: jak wybrać książkę dla siebie?

Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie: jak wybrać najlepsze książki biograficzne? Przede wszystkim, zastanów się, czyje losy naprawdę Cię interesują. Inspirujące biografie mogą bowiem stać się źródłem ciekawych informacji, o których dotąd nie miałaś(eś) pojęcia. Wybrałaś(eś) bohatera książki, którą chcesz przeczytać? W takim razie teraz musisz już tylko poszukać odpowiedniej książki. Ciekawe biografie bywają doskonałym pomysłem na prezent, jeśli wiesz, że adresat podarunku jest żywo zainteresowany życiem konkretnej osoby. Musisz jednak pamiętać, że czasami dana postać została opisana nawet w kilku książkach, dlatego Twoim celem są najciekawsze książki biograficzne warte przeczytania.

Ciekawe biografie – nasze propozycje

Dla wszystkich miłośników biografii, przygotowaliśmy własny top książek biograficznych, dbając jednocześnie o to, by był on możliwie jak najbardziej zróżnicowany.  Właśnie dlatego nasz ranking książek biograficznych zawiera książki poświęcone różnym postaciom, działającym na odmiennych polach aktywności. Sprawdź, jakie książki biograficzne są przez nas polecane!
„Beksińscy. Portret podwójny” Magdalena Grzebałkowska. Jeśli szukasz książki biograficznej godnej polecenia, koniecznie sprawdź tę pozycję. Magdalena Grzebałkowska pokusiła się o opisanie dwóch nietuzinkowych postaci Zbigniewa Beksińskiego i jego syna – Tomasza. Przez kartki tej nietypowej biografii przewija się również postać Zofii Beksińskiej – żony i marki. Zbigniew to jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy, którego cechuje przede wszystkim oryginalna tematyka dzieł. Tomasz Beksiński natomiast był kultowym dziennikarzem zajmującym się muzyką, którego audycje były uwielbiane przez rzesze miłośników muzyki rockowej. Zdzisław Beksiński i jego syn to niesamowite osobowości, dlatego lektura książki Magdaleny Grzebałkowskiej jest prawdziwą przyjemnością, nawet dla osób, które nie lubiły twórczości malarza i nie podzielały zainteresowań Tomka. Pani Grzebałkowska świetnie odmalowała losy rodziny Beksińskich, którzy z Sanoka przenieśli się do Warszawy. Jednocześnie autorka nie ocenia zachowań obu Beksińskich, ogranicza się wyłącznie do przedstawienia interesujących faktów, posługując się bardzo plastycznym językiem. Książkę czyta się jednym tchem, nie tylko ze względu na oryginalne osobowości Beksińskich, ale także z uwagi na wspaniałe pióro Magdaleny Grzebałkowskiej. To zdecydowanie bardzo ciekawa książka biograficzna, a jeśli po jej lekturze nadal masz niedosyt i chcesz poszukać dalszych informacji na temat Tomka Beksińskiego, koniecznie sięgnij po biografię „Tomek Beksiński. Portret prawdziwy” Wiesława Weissa.
„Steve Jobs” Walter Isaacson. Steve Jobs to postać, bez której trudno dzisiaj wyobrazić sobie świat nowoczesnych komputerów i telefonów. Współzałożyciel korporacji Apple Inc. brał udział w tworzeniu kultowej marki, która ma wiernych fanów na całym świecie. Jego biografia napisana przez Waltera Isaacsona pozwoli Ci lepiej poznać postać wizjonera, jakim niewątpliwie był Steve Jobs i jego drogę ku sukcesom, które osiągnął.
„Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski. Jerzy Kukuczka to człowiek – legenda. Ma na swoim koncie wiele niebywałych sukcesów, co zasługuje na szczególną uwagę, jeśli pamiętamy, że swoją pasję realizował w czasach, kiedy w Polsce panował komunizm. Kim był Jerzy Kukuczka? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ale jeśli interesuje Cię jego postać, koniecznie sięgnij po książkę Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego. 
„Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” Michał Rusinek. Pani Wisławy Szymborskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, prawda? Laureatka nagrody Nobla, niezwykle utalentowana poetka, która o trudnych sprawach potrafiła mówić w prosty sposób. Książka „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” została napisana przez Michała Rusinka, jej sekretarza. Okazuje się bowiem, że Pani Szymborska była postacią nie tylko utalentowaną, ale również bardzo ciekawą, dlatego jej biografia to pasjonująca lektura.
„Czarny anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk” Angelika Kuźniak, Ewelina Karpacz – Oboładze. Ewa Demarczyk ma zdecydowanie jeden z najpiękniejszych polskich głosów. Na scenie nie potrzebowała wiele – wystarczy, że czarowała swoimi piosenkami, ponieważ poza niewątpliwym talentem wokalnym, umiała także je doskonale interpretować, wwiercając się w duszę słuchacza. Książka na temat Ewy Demarczyk to smakowity kąsek dla jej wiernych fanów, ale również doskonała lektura dla osób, które dopiero zaczynają wchodzić w fascynujący świat jej twórczości. 
„Szaflarska. Grać, aby żyć” Katarzyna Kubisiowska. Danuta Szaflarska była zdecydowanie jedną z najsłynniejszych polskich aktorek okresu powojennego. Zagrała w kultowych „Zakazanych piosenkach” – jej filmografia jest bardzo imponująca, ale to nie wszystko! Występowała również w licznych sztukach teatralnych i słuchowiskach radiowych. Trudno sobie wyobrazić polską kulturę bez postaci Danuty Szaflarskiej, dlatego jej biografia to książka, po którą zdecydowanie warto sięgnąć.
„Dymna” Elżbieta Baniewicz. Anna Dymna, podobnie jak Danuta Szaflarska, to jedna z czołowych polskich aktorek. Wystarczy przypomnieć sobie jej głośne kreacje, w takich filmach jak: „Znachor”, kultowa komedia „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć” albo w nieśmiertelnym serialu „Janosik”. Książka poświęcona Annie Dymnej to znakomita propozycja czytelnicza nie tylko dla jej fanów, ale wszystkich miłośników rodzimej kinematografii.
REASUMUJĄC: dobra książka biograficzna pozwala nam chociaż na chwilę uchylić rąbka tajemnicy i lepiej poznać opisywaną postać. Często w biografiach znajdują się świadectwa najbliżej rodziny, współpracowników i przyjaciół bohatera książki, dlatego warto po nie sięgnąć, jeśli chcemy lepiej poznać ulubionego artystę, sportowca, naukowca czy innego człowieka, który z jakiś powodów jest dla nas ważny.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia
Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie
Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki
Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie
Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki
Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac
Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu
Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac
Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie
Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer
Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter
Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis
22 lipca 2019
jak-zostac-bibliotekarzem-bibliotekarka-i-ile-zarabia-sie-w-tym-zawodzie
Jak zostać bibliotekarzem/bibliotekarką i ile zarabia się w tym zawodzie?

Planując swoją przyszłość, często zastanawiamy się nad kwestią potrzebnych kwalifikacji do wykonywania określonych zawodów. Miłośnicy czytania mogą zadawać sobie pytanie: jak zostać redaktorem książek lub bibliotekarzem? Te dwie profesje zapewniają przecież stały kontakt z literaturą. W takim razie, dzisiaj zastanowimy się, na czym w praktyce polega praca w bibliotece szkolnej i publicznej, sprawdzimy kto może spełnić się w tej roli zawodowej i poszukamy odpowiedzi na pytanie: jak dostać pracę w bibliotece?

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA