9 września 2019
Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

6 min

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Najlepsze biografie: jak wybrać książkę dla siebie?

Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie: jak wybrać najlepsze książki biograficzne? Przede wszystkim, zastanów się, czyje losy naprawdę Cię interesują. Inspirujące biografie mogą bowiem stać się źródłem ciekawych informacji, o których dotąd nie miałaś(eś) pojęcia. Wybrałaś(eś) bohatera książki, którą chcesz przeczytać? W takim razie teraz musisz już tylko poszukać odpowiedniej książki. Ciekawe biografie bywają doskonałym pomysłem na prezent, jeśli wiesz, że adresat podarunku jest żywo zainteresowany życiem konkretnej osoby. Musisz jednak pamiętać, że czasami dana postać została opisana nawet w kilku książkach, dlatego Twoim celem są najciekawsze książki biograficzne warte przeczytania.

Ciekawe biografie – nasze propozycje

Dla wszystkich miłośników biografii, przygotowaliśmy własny top książek biograficznych, dbając jednocześnie o to, by był on możliwie jak najbardziej zróżnicowany.  Właśnie dlatego nasz ranking książek biograficznych zawiera książki poświęcone różnym postaciom, działającym na odmiennych polach aktywności. Sprawdź, jakie książki biograficzne są przez nas polecane!
 
„Beksińscy. Portret podwójny” Magdalena Grzebałkowska. Jeśli szukasz książki biograficznej godnej polecenia, koniecznie sprawdź tę pozycję. Magdalena Grzebałkowska pokusiła się o opisanie dwóch nietuzinkowych postaci Zbigniewa Beksińskiego i jego syna – Tomasza. Przez kartki tej nietypowej biografii przewija się również postać Zofii Beksińskiej – żony i marki. Zbigniew to jeden z najbardziej znanych polskich pisarzy, którego cechuje przede wszystkim oryginalna tematyka dzieł. Tomasz Beksiński natomiast był kultowym dziennikarzem zajmującym się muzyką, którego audycje były uwielbiane przez rzesze miłośników muzyki rockowej. Zdzisław Beksiński i jego syn to niesamowite osobowości, dlatego lektura książki Magdaleny Grzebałkowskiej jest prawdziwą przyjemnością, nawet dla osób, które nie lubiły twórczości malarza i nie podzielały zainteresowań Tomka. Pani Grzebałkowska świetnie odmalowała losy rodziny Beksińskich, którzy z Sanoka przenieśli się do Warszawy. Jednocześnie autorka nie ocenia zachowań obu Beksińskich, ogranicza się wyłącznie do przedstawienia interesujących faktów, posługując się bardzo plastycznym językiem. Książkę czyta się jednym tchem, nie tylko ze względu na oryginalne osobowości Beksińskich, ale także z uwagi na wspaniałe pióro Magdaleny Grzebałkowskiej. To zdecydowanie bardzo ciekawa książka biograficzna, a jeśli po jej lekturze nadal masz niedosyt i chcesz poszukać dalszych informacji na temat Tomka Beksińskiego, koniecznie sięgnij po biografię „Tomek Beksiński. Portret prawdziwy” Wiesława Weissa.
 
„Steve Jobs” Walter Isaacson. Steve Jobs to postać, bez której trudno dzisiaj wyobrazić sobie świat nowoczesnych komputerów i telefonów. Współzałożyciel korporacji Apple Inc. brał udział w tworzeniu kultowej marki, która ma wiernych fanów na całym świecie. Jego biografia napisana przez Waltera Isaacsona pozwoli Ci lepiej poznać postać wizjonera, jakim niewątpliwie był Steve Jobs i jego drogę ku sukcesom, które osiągnął.
 
„Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski. Jerzy Kukuczka to człowiek – legenda. Ma na swoim koncie wiele niebywałych sukcesów, co zasługuje na szczególną uwagę, jeśli pamiętamy, że swoją pasję realizował w czasach, kiedy w Polsce panował komunizm. Kim był Jerzy Kukuczka? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ale jeśli interesuje Cię jego postać, koniecznie sięgnij po książkę Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego. 
 
„Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” Michał Rusinek. Pani Wisławy Szymborskiej nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, prawda? Laureatka nagrody Nobla, niezwykle utalentowana poetka, która o trudnych sprawach potrafiła mówić w prosty sposób. Książka „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej” została napisana przez Michała Rusinka, jej sekretarza. Okazuje się bowiem, że Pani Szymborska była postacią nie tylko utalentowaną, ale również bardzo ciekawą, dlatego jej biografia to pasjonująca lektura.
 
„Czarny anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk” Angelika Kuźniak, Ewelina Karpacz – Oboładze. Ewa Demarczyk ma zdecydowanie jeden z najpiękniejszych polskich głosów. Na scenie nie potrzebowała wiele – wystarczy, że czarowała swoimi piosenkami, ponieważ poza niewątpliwym talentem wokalnym, umiała także je doskonale interpretować, wwiercając się w duszę słuchacza. Książka na temat Ewy Demarczyk to smakowity kąsek dla jej wiernych fanów, ale również doskonała lektura dla osób, które dopiero zaczynają wchodzić w fascynujący świat jej twórczości. 
 
„Szaflarska. Grać, aby żyć” Katarzyna Kubisiowska. Danuta Szaflarska była zdecydowanie jedną z najsłynniejszych polskich aktorek okresu powojennego. Zagrała w kultowych „Zakazanych piosenkach” – jej filmografia jest bardzo imponująca, ale to nie wszystko! Występowała również w licznych sztukach teatralnych i słuchowiskach radiowych. Trudno sobie wyobrazić polską kulturę bez postaci Danuty Szaflarskiej, dlatego jej biografia to książka, po którą zdecydowanie warto sięgnąć.
 
„Dymna” Elżbieta Baniewicz. Anna Dymna, podobnie jak Danuta Szaflarska, to jedna z czołowych polskich aktorek. Wystarczy przypomnieć sobie jej głośne kreacje, w takich filmach jak: „Znachor”, kultowa komedia „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć” albo w nieśmiertelnym serialu „Janosik”. Książka poświęcona Annie Dymnej to znakomita propozycja czytelnicza nie tylko dla jej fanów, ale wszystkich miłośników rodzimej kinematografii.
 
REASUMUJĄC: dobra książka biograficzna pozwala nam chociaż na chwilę uchylić rąbka tajemnicy i lepiej poznać opisywaną postać. Często w biografiach znajdują się świadectwa najbliżej rodziny, współpracowników i przyjaciół bohatera książki, dlatego warto po nie sięgnąć, jeśli chcemy lepiej poznać ulubionego artystę, sportowca, naukowca czy innego człowieka, który z jakiś powodów jest dla nas ważny.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 882 798 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji