Powieści psychologiczne warte przeczytania. 11 tytułów, które musisz poznać!
Uwielbiasz książki, które stanowią studium ludzkiej psychiki? W takim razie, dobra powieść psychologiczna to coś w sam raz dla Ciebie! Dlatego właśnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy nasz subiektywny ranking powieści psychologicznych, obejmujący tytuły, jakie zdecydowanie warto znać. Oczywiście, nie zapominaj, że to tylko kilka propozycji, a wybór ciekawych książek dostępnych na rynku jest zdecydowanie większy!
Najlepsze powieści psychologiczne: lista naszych subiektywnych propozycji
Ciekawe powieści psychologiczne to niesamowita podróż w głąb ludzkiej duszy. Mamy nadzieję, że któryś z zaproponowanych przez nas tytułów trafi w Twój czytelniczy gust. To co, zaczynamy?
"Cierpienia młodego Wertera” Johann Wolfgang Goethe. Tę książkę wiele osób może znać z kanonu lektur szkolnych. Werter to nieszczęśliwie zakochany młody człowiek. Miłość do kobiety, która znajduje się poza jego zasięgiem, będąca dla niego źródłem ciężkich przeżyć, to główna oś wydarzeń przedstawionych w powieści Goethego. Książka może szczególnie spodobać się osobom, które uwielbiają literacki motyw niespełnionej miłości.
"Nostalgia anioła” Alice Sebold. Wymieniając tytuły polecanych powieści psychologicznych, nie możemy pominąć tej pozycji. "Nostalgia anioła” to książka trudna, bardzo często wzbudzająca ogromne emocje, ale właśnie to czyni ją wartościową. Książka "przemawia głosem” nastoletniej dziewczyny - Susie, którą zgwałcił i zamordował sąsiad rodziny. Susie śledzi życie najbliższych, które zmieniło się po jej zaginięciu oraz poczynania mordercy.
"Granica” Zofia Nałkowska. Podobnie jak "Cierpienia młodego Wertera”, "Granica” to książka, która wchodzi w skład listy lektur szkolnych. Czytelnik ma szansę zapoznać się z losami Zenona Ziembiewicza - młodego człowieka pnącego się po szczeblach kariery. Jego romans z Justyną Bogutówną okazuje się brzemienny w skutkach. Tytuł powieści nie jest przypadkowy - w końcu każdy z nas ma granice, które samodzielnie ustala lub które są mu narzucone przez życie społeczne i moralność.
"Ciemno, prawie noc” Joanna Bator. Mówiąc o bestsellerach w kategorii powieści psychologiczne, ta książka zasługuje na bliższe poznanie. "Ciemno, prawie noc” to mroczna, duszna, trzymająca w napięciu opowieść, od której nie można się oderwać. Alicja Tabor nie miała łatwego dzieciństwa, ale po latach wraca do rodzinnego domu w Wałbrzychu, żeby napisać reportaż o zaginionych w mieście dzieciach. Czy uda jej się odkryć prawdę? Czy Alicja zmierzy się z własną przeszłością? Ta książka to absolutny majstersztyk i historia wzbudzająca skrajne emocje, dlatego koniecznie umieść ją na swojej liście "do przeczytania”.
"Proces” Franz Kafka. Wśród dobrych powieści, książek psychologicznych, "Proces” Kafki zaskarbił sobie przychylność wielu krytyków i czytelników. Dlaczego? Książka wzbudza bardzo duże emocje i na przestrzeni lat doczekała się wielu różnych interpretacji. Józef K. zostaje nagle aresztowany, ale nie wie, dlaczego. To punkt zwrotny, rozpoczynający ciąg kolejnych zdarzeń. "Proces” nie jest powieścią łatwą, wymaga skupienia i uwagi czytelnika, ale w zamian otrzymujesz literaturę najwyższych lotów.
"Lot nad kukułczym gniazdem” Ken Kesey. Randle Patric McMurphy, udaje chorobę psychiczną, żeby wyłgać się od kary i w rezultacie trafia do szpitala psychiatrycznego. Okazuje się jednak, że pobyt w szpitalu wygląda inaczej, niż można by było sobie to wyobrażać. McMurphy musi stawić czoła siostrze Ratched - oddziałowej. Jak skończy się jego historia i czy w końcu opuści mury szpitala? Dowiedz się, sięgając po lekturę!
"Kamień na kamieniu” Wiesław Myśliwski. Wiesław Myśliwski to jeden z najlepszych polskich pisarzy, którego książki zdobyły serca rzeszy czytelników. "Kamień na kamieniu” to historia życia mieszkańca wsi - Szymona Pietruszki. Opowieść o jego przeszłości pozwala jednak przemycić między słowami atmosferę życia w wiejskim społeczeństwie. Książka świetnie pokazuje, jak skomplikowana historia Polski wpływała na życie osób na prowincji. "Kamień na kamieniu” jest absolutnie fenomenalną pozycją dla osób, które lubią książki skłaniające do refleksji.
"Anna Karenina” Lew Tołstoj. "Anna Karenina” to absolutna klasyka światowej literatury, a jej burzliwe losy na przestrzeni lat rozpalały umysły czytelników. Anna z pozoru wiedzie szczęśliwe życie - nie narzeka na brak pieniędzy, ma synka i męża postawionego na wysokim stanowisku. Jednak, jak to w życiu bywa, pozory potrafią mylić. Kobieta poznaje hrabiego Wrońskiego, przystojnego młodzieńca, w którym zakochuje się z wzajemnością. Ich uczucie nie jest jednak proste, a decyzja o wspólnym życiu ma swoje konsekwencje. Książka Tołstoja nie jest romansem, ale niesamowicie wnikliwą analizą relacji międzyludzkich i społecznych. Chcesz się dowiedzieć, jak potoczą się dalsze losy Anny Kareniny? Sięgnij po dzieło Tołstoja i daj się uwieść czarowi dziewiętnastowiecznej Rosji.
"Zbrodnia i kara” Fiodor Dostojewski. Podobnie jak "Anna Karenina”, "Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego to książka, która na stałe zagościła w kanonie literatury, nie tylko rosyjskiej, ale również światowej. Dostojewski podjął się skądinąd trudnego zadania - historia Raskolnikowa to pretekst do rozważań na temat dylematów moralnych - tytułowa zbrodnia pociągnęła przecież za sobą karę. Raskolnikow, były student prawa, znajduje się w ciężkiej sytuacji materialnej. Od dawna dojrzewa w nim zamiar popełnienia straszliwej zbrodni - zabójstwa lichwiarki. Ostatecznie Raskolnikow decyduję się na działanie, ale nie wszystko idzie, tak jak zakładał. Jak potoczą się dalsze losy Raskolnikowa i czy zacznie on odczuwać wyrzuty sumienia? "Zbrodnia i kara” to książka, która zdecydowanie zmusza do refleksji.
"Czarodziejska góra” Thomas Mann. Hans Castorp chce tylko odwiedzić swojego kuzyna w sanatorium, w którym ten przebywa, ale na miejscu okazuje się, że Hans również choruje i krótkie odwiedziny zmieniają się w siedmioletnią kurację, w czasie której staje twarzą w twarz z własną chorobą oraz poznaje sylwetki innych kuracjuszy.
"Bez mojej zgody” Jodi Picoult. Kolejna powieść, która naszym zdaniem zasługuje na uwagę i jak to z powieściami psychologicznymi bywa - nie jest łatwą książką, wymaga od czytelnika skupienia i zmierzenia się z własnymi lękami. "Bez mojej zgody” to emocjonująca opowieść o Annie, siostrze chorej na białaczkę Kate, która staje przed ważnymi decyzjami.
Jeżeli zastanawiasz się, jakie książki psychologiczne warto przeczytać, zerknij na naszą listę! Nadal czujesz niedosyt? Poza wymienionymi tytułami sprawdź również "Zabić drozda” Lee Harpera, "Lolitę” Vladimira Nabokova, "Wspomnienia z domu umarłych” Dostojewskiego (Dostojewski to prawdziwy mistrz powieści psychologicznych) czy "Labirynt duchów” Carlosa Zafona.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 882 798 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
28 kwietnia 2020
26 kwietnia 2022
26 kwietnia 2022
17 maja 2019
26 kwietnia 2022
26 kwietnia 2022
14 kwietnia 2020
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.