Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Co powinna zawierać biografia?

Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrze napisać biografię, przede wszystkim, zastanów się jakie informacje chcesz w niej umieścić. Wiesz, co to znaczy biografia, czytelnicy mogą oczekiwać, że przedstawisz w niej nieznane dotychczas fakty, dlatego zanim zabierzesz się do pracy i podejmiesz decyzję o tym, żeby napisać książkę biograficzną, określ co właściwie chcesz w niej zawrzeć. Pytanie, co napisać w biografii ma szczególne znaczenie w kontekście prywatności osoby, o jakiej zamierzasz pisać. Musisz przemyśleć, czym chcesz się podzielić z potencjalnymi czytelnikami.
Jak stworzyć biografię w praktyce? Jeżeli zaczynasz pracę, możesz pokusić się o stworzenie planu Twojej książki. Zanotuj w nim podział biografii na poszczególne rozdziały i krótko napisz, co chcesz w nich zawrzeć. Taki ramowy plan pomoże Ci napisać w książce wszystko, co pierwotnie chciałaś(eś) opisać. 
Jeśli stajesz przed pytaniem, jak pisać biografię, nie zapominaj, że to ma być przedstawienie życia danej osoby, ale w ciekawy, wciągający czytelnika sposób. Suche sprawozdanie może okazać się zbyt pozbawione emocji, dlatego często biografie zawierają wspomnienia członków rodziny, przyjaciół lub innych osób z bliskiego otoczenia bohatera książki.
Co musi zawierać biografia? Bardzo często w biografiach można spotkać się z fotografiami z prywatnego archiwum bohatera książki lub najbliższych mu osób. Zdjęcia ilustrujące książkę to niezwykle interesujący dodatek, dzięki któremu często czytelnik ma szansę poznać daną osobę z innej, bardziej prywatnej strony. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad zasadnością umieszczenia fotografii we własnej książce.

Jak zacząć biografię?

Jeżeli nie masz pojęcia, jak się piszę biografię i to Twoja pierwsza przygoda z tego rodzaju książką, zorganizuj plan pracy w odniesieniu do ram czasowych, w których chcesz się zmieścić. Dzięki temu, przynajmniej orientacyjnie, będziesz mogła/mógł sprawdzić, jak dużo czasu zajmie Ci stworzenie danej książki. Pytanie, jak napisać książkę biograficzną, wymusza zastanowienie się nad tym, w jaki sposób ją zacząć. Jak napisać wstęp do biografii? Możesz, na przykład, uzasadnić dlaczego zdecydowałaś(eś) się napisać biografię właśnie o danej osobie, podając swoje główne pobudki. Generalnie jednak musisz zwrócić szczególną uwagę na początek książki, który powinien być wystarczająco ciekawy i wciągający. Niestety, jeżeli będzie nudny ryzykujesz tym, że po prostu czytelnik zrezygnuje z dalszego czytania.

Jak zakończyć biografię?

Zastanawiając się, jak powinna wyglądać biografia, nie sposób zapomnieć o odpowiednim zakończeniu. Zakończenie książki musi być pewnego rodzaju podsumowaniem, dlatego nie może być przypadkowe. Jak zakończyć swoją książkę? Bardzo ważne jest, żebyś zakończenie potraktował(a) poważnie i dobrze przemyślała. Staraj się notować wnioski, które nasuwają Ci się już w trakcie czytania książki, możliwe, że przydadzą Ci się, kiedy będziesz próbował(a) ją zakończyć.

Tytuł książki biograficznej

Odpowiadając na pytanie, jak ciekawie przedstawić biografię, nie można zapominać o tytule. Dlaczego? To właśnie on może w wielu przypadkach zadecydować o tym, że dana osoba jednak zdecyduje się na to, żeby sięgnąć po konkretną pozycję. Tytuł powinien być więc chwytliwy, zwracający uwagę, ale jednocześnie dobrze, jeśli będzie sugerował o kogo konkretnie chodzi. Za doskonały przykład może nam posłużyć książka Pani Magdaleny Grzebałkowskiej, która podjęła się napisania książki o Zbigniewie Beksińskim i jego synu – Tomaszu. Tytuł „Beksińscy. Portret podwójny” od razu nam sugeruje, że w książce zostaną przedstawione dwie postacie, prawda? Jednocześnie tytuł mimo wszystko nie jest skomplikowany i skupia uwagę potencjalnego czytelnika. 
Pisząc biografię należy być bardzo ostrożnym i przede wszystkim – uczciwym. Zadaniem biografa jest bowiem obiektywne przedstawienie życia danej osoby. Co to oznacza w praktyce? Na przykład, jeśli dane zdarzenie przedstawiamy z perspektywy jednego ze znajomych bohatera książki, warto przytoczyć dodatkowo opinię innych osób. Możliwe, że będzie odmienna, a nawet jeśli okaże się taka sama, pomoże czytelnikowi uzyskać pełniejszy obraz sytuacji. Jak pisać biografię? Obiektywnie. Obiektywizm ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie. Czytelnik, sięgając po biografię, chce przecież poznać prawdę o danej osobie. Dodatkowo, warto „przemycić” w biografii kilka „smaczków” na temat bohatera książki, na przykład, jaka potrawa była jego ulubionym daniem, czy jaki film lub książkę uwielbiał. 
REASUMUJĄC: pisanie biografii jest zajęciem bardzo wymagającym, ponieważ autor książki musi bardzo dobrze poznać swojego bohatera i co najważniejsze – zgromadzić naprawdę potężny materiał do pracy nad książką. Biografia musi być bowiem ciekawa, ale jednocześnie bardzo dobrze przemyślana, dlatego należy się zastanowić, jakie informacje docelowo mają znaleźć się w książce.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia
Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki
Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie
Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki
Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac
Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac
Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu
Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac
Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie
Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer
Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter
Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis
22 lipca 2019
jak-zostac-bibliotekarzem-bibliotekarka-i-ile-zarabia-sie-w-tym-zawodzie
Jak zostać bibliotekarzem/bibliotekarką i ile zarabia się w tym zawodzie?

Planując swoją przyszłość, często zastanawiamy się nad kwestią potrzebnych kwalifikacji do wykonywania określonych zawodów. Miłośnicy czytania mogą zadawać sobie pytanie: jak zostać redaktorem książek lub bibliotekarzem? Te dwie profesje zapewniają przecież stały kontakt z literaturą. W takim razie, dzisiaj zastanowimy się, na czym w praktyce polega praca w bibliotece szkolnej i publicznej, sprawdzimy kto może spełnić się w tej roli zawodowej i poszukamy odpowiedzi na pytanie: jak dostać pracę w bibliotece?

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA