7 października 2019
Jak napisać biografię?

Jak napisać biografię?

5 min

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Co powinna zawierać biografia?

Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrze napisać biografię, przede wszystkim, zastanów się jakie informacje chcesz w niej umieścić. Wiesz, co to znaczy biografia, czytelnicy mogą oczekiwać, że przedstawisz w niej nieznane dotychczas fakty, dlatego zanim zabierzesz się do pracy i podejmiesz decyzję o tym, żeby napisać książkę biograficzną, określ co właściwie chcesz w niej zawrzeć. Pytanie, co napisać w biografii ma szczególne znaczenie w kontekście prywatności osoby, o jakiej zamierzasz pisać. Musisz przemyśleć, czym chcesz się podzielić z potencjalnymi czytelnikami.
 
Jak stworzyć biografię w praktyce? Jeżeli zaczynasz pracę, możesz pokusić się o stworzenie planu Twojej książki. Zanotuj w nim podział biografii na poszczególne rozdziały i krótko napisz, co chcesz w nich zawrzeć. Taki ramowy plan pomoże Ci napisać w książce wszystko, co pierwotnie chciałaś(eś) opisać. 
 
Jeśli stajesz przed pytaniem, jak pisać biografię, nie zapominaj, że to ma być przedstawienie życia danej osoby, ale w ciekawy, wciągający czytelnika sposób. Suche sprawozdanie może okazać się zbyt pozbawione emocji, dlatego często biografie zawierają wspomnienia członków rodziny, przyjaciół lub innych osób z bliskiego otoczenia bohatera książki.
 
Co musi zawierać biografia? Bardzo często w biografiach można spotkać się z fotografiami z prywatnego archiwum bohatera książki lub najbliższych mu osób. Zdjęcia ilustrujące książkę to niezwykle interesujący dodatek, dzięki któremu często czytelnik ma szansę poznać daną osobę z innej, bardziej prywatnej strony. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad zasadnością umieszczenia fotografii we własnej książce.

Jak zacząć biografię?

Jeżeli nie masz pojęcia, jak się piszę biografię i to Twoja pierwsza przygoda z tego rodzaju książką, zorganizuj plan pracy w odniesieniu do ram czasowych, w których chcesz się zmieścić. Dzięki temu, przynajmniej orientacyjnie, będziesz mogła/mógł sprawdzić, jak dużo czasu zajmie Ci stworzenie danej książki. Pytanie, jak napisać książkę biograficzną, wymusza zastanowienie się nad tym, w jaki sposób ją zacząć. Jak napisać wstęp do biografii? Możesz, na przykład, uzasadnić dlaczego zdecydowałaś(eś) się napisać biografię właśnie o danej osobie, podając swoje główne pobudki. Generalnie jednak musisz zwrócić szczególną uwagę na początek książki, który powinien być wystarczająco ciekawy i wciągający. Niestety, jeżeli będzie nudny ryzykujesz tym, że po prostu czytelnik zrezygnuje z dalszego czytania.

Jak zakończyć biografię?

Zastanawiając się, jak powinna wyglądać biografia, nie sposób zapomnieć o odpowiednim zakończeniu. Zakończenie książki musi być pewnego rodzaju podsumowaniem, dlatego nie może być przypadkowe. Jak zakończyć swoją książkę? Bardzo ważne jest, żebyś zakończenie potraktował(a) poważnie i dobrze przemyślała. Staraj się notować wnioski, które nasuwają Ci się już w trakcie czytania książki, możliwe, że przydadzą Ci się, kiedy będziesz próbował(a) ją zakończyć.

Tytuł książki biograficznej

Odpowiadając na pytanie, jak ciekawie przedstawić biografię, nie można zapominać o tytule. Dlaczego? To właśnie on może w wielu przypadkach zadecydować o tym, że dana osoba jednak zdecyduje się na to, żeby sięgnąć po konkretną pozycję. Tytuł powinien być więc chwytliwy, zwracający uwagę, ale jednocześnie dobrze, jeśli będzie sugerował o kogo konkretnie chodzi. Za doskonały przykład może nam posłużyć książka Pani Magdaleny Grzebałkowskiej, która podjęła się napisania książki o Zbigniewie Beksińskim i jego synu – Tomaszu. Tytuł „Beksińscy. Portret podwójny” od razu nam sugeruje, że w książce zostaną przedstawione dwie postacie, prawda? Jednocześnie tytuł mimo wszystko nie jest skomplikowany i skupia uwagę potencjalnego czytelnika. 
 
Pisząc biografię należy być bardzo ostrożnym i przede wszystkim – uczciwym. Zadaniem biografa jest bowiem obiektywne przedstawienie życia danej osoby. Co to oznacza w praktyce? Na przykład, jeśli dane zdarzenie przedstawiamy z perspektywy jednego ze znajomych bohatera książki, warto przytoczyć dodatkowo opinię innych osób. Możliwe, że będzie odmienna, a nawet jeśli okaże się taka sama, pomoże czytelnikowi uzyskać pełniejszy obraz sytuacji. Jak pisać biografię? Obiektywnie. Obiektywizm ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie. Czytelnik, sięgając po biografię, chce przecież poznać prawdę o danej osobie. Dodatkowo, warto „przemycić” w biografii kilka „smaczków” na temat bohatera książki, na przykład, jaka potrawa była jego ulubionym daniem, czy jaki film lub książkę uwielbiał.
 
REASUMUJĄC: pisanie biografii jest zajęciem bardzo wymagającym, ponieważ autor książki musi bardzo dobrze poznać swojego bohatera i co najważniejsze – zgromadzić naprawdę potężny materiał do pracy nad książką. Biografia musi być bowiem ciekawa, ale jednocześnie bardzo dobrze przemyślana, dlatego należy się zastanowić, jakie informacje docelowo mają znaleźć się w książce.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 300 880 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji