Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Co powinna zawierać biografia?

Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrze napisać biografię, przede wszystkim, zastanów się jakie informacje chcesz w niej umieścić. Wiesz, co to znaczy biografia, czytelnicy mogą oczekiwać, że przedstawisz w niej nieznane dotychczas fakty, dlatego zanim zabierzesz się do pracy i podejmiesz decyzję o tym, żeby napisać książkę biograficzną, określ co właściwie chcesz w niej zawrzeć. Pytanie, co napisać w biografii ma szczególne znaczenie w kontekście prywatności osoby, o jakiej zamierzasz pisać. Musisz przemyśleć, czym chcesz się podzielić z potencjalnymi czytelnikami.
Jak stworzyć biografię w praktyce? Jeżeli zaczynasz pracę, możesz pokusić się o stworzenie planu Twojej książki. Zanotuj w nim podział biografii na poszczególne rozdziały i krótko napisz, co chcesz w nich zawrzeć. Taki ramowy plan pomoże Ci napisać w książce wszystko, co pierwotnie chciałaś(eś) opisać. 
Jeśli stajesz przed pytaniem, jak pisać biografię, nie zapominaj, że to ma być przedstawienie życia danej osoby, ale w ciekawy, wciągający czytelnika sposób. Suche sprawozdanie może okazać się zbyt pozbawione emocji, dlatego często biografie zawierają wspomnienia członków rodziny, przyjaciół lub innych osób z bliskiego otoczenia bohatera książki.
Co musi zawierać biografia? Bardzo często w biografiach można spotkać się z fotografiami z prywatnego archiwum bohatera książki lub najbliższych mu osób. Zdjęcia ilustrujące książkę to niezwykle interesujący dodatek, dzięki któremu często czytelnik ma szansę poznać daną osobę z innej, bardziej prywatnej strony. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad zasadnością umieszczenia fotografii we własnej książce.

Jak zacząć biografię?

Jeżeli nie masz pojęcia, jak się piszę biografię i to Twoja pierwsza przygoda z tego rodzaju książką, zorganizuj plan pracy w odniesieniu do ram czasowych, w których chcesz się zmieścić. Dzięki temu, przynajmniej orientacyjnie, będziesz mogła/mógł sprawdzić, jak dużo czasu zajmie Ci stworzenie danej książki. Pytanie, jak napisać książkę biograficzną, wymusza zastanowienie się nad tym, w jaki sposób ją zacząć. Jak napisać wstęp do biografii? Możesz, na przykład, uzasadnić dlaczego zdecydowałaś(eś) się napisać biografię właśnie o danej osobie, podając swoje główne pobudki. Generalnie jednak musisz zwrócić szczególną uwagę na początek książki, który powinien być wystarczająco ciekawy i wciągający. Niestety, jeżeli będzie nudny ryzykujesz tym, że po prostu czytelnik zrezygnuje z dalszego czytania.

Jak zakończyć biografię?

Zastanawiając się, jak powinna wyglądać biografia, nie sposób zapomnieć o odpowiednim zakończeniu. Zakończenie książki musi być pewnego rodzaju podsumowaniem, dlatego nie może być przypadkowe. Jak zakończyć swoją książkę? Bardzo ważne jest, żebyś zakończenie potraktował(a) poważnie i dobrze przemyślała. Staraj się notować wnioski, które nasuwają Ci się już w trakcie czytania książki, możliwe, że przydadzą Ci się, kiedy będziesz próbował(a) ją zakończyć.

Tytuł książki biograficznej

Odpowiadając na pytanie, jak ciekawie przedstawić biografię, nie można zapominać o tytule. Dlaczego? To właśnie on może w wielu przypadkach zadecydować o tym, że dana osoba jednak zdecyduje się na to, żeby sięgnąć po konkretną pozycję. Tytuł powinien być więc chwytliwy, zwracający uwagę, ale jednocześnie dobrze, jeśli będzie sugerował o kogo konkretnie chodzi. Za doskonały przykład może nam posłużyć książka Pani Magdaleny Grzebałkowskiej, która podjęła się napisania książki o Zbigniewie Beksińskim i jego synu – Tomaszu. Tytuł „Beksińscy. Portret podwójny” od razu nam sugeruje, że w książce zostaną przedstawione dwie postacie, prawda? Jednocześnie tytuł mimo wszystko nie jest skomplikowany i skupia uwagę potencjalnego czytelnika. 
Pisząc biografię należy być bardzo ostrożnym i przede wszystkim – uczciwym. Zadaniem biografa jest bowiem obiektywne przedstawienie życia danej osoby. Co to oznacza w praktyce? Na przykład, jeśli dane zdarzenie przedstawiamy z perspektywy jednego ze znajomych bohatera książki, warto przytoczyć dodatkowo opinię innych osób. Możliwe, że będzie odmienna, a nawet jeśli okaże się taka sama, pomoże czytelnikowi uzyskać pełniejszy obraz sytuacji. Jak pisać biografię? Obiektywnie. Obiektywizm ma w tym przypadku bardzo duże znaczenie. Czytelnik, sięgając po biografię, chce przecież poznać prawdę o danej osobie. Dodatkowo, warto „przemycić” w biografii kilka „smaczków” na temat bohatera książki, na przykład, jaka potrawa była jego ulubionym daniem, czy jaki film lub książkę uwielbiał. 
REASUMUJĄC: pisanie biografii jest zajęciem bardzo wymagającym, ponieważ autor książki musi bardzo dobrze poznać swojego bohatera i co najważniejsze – zgromadzić naprawdę potężny materiał do pracy nad książką. Biografia musi być bowiem ciekawa, ale jednocześnie bardzo dobrze przemyślana, dlatego należy się zastanowić, jakie informacje docelowo mają znaleźć się w książce.

Równiez warte przeczytania

5 maja 2020
jakie-ksiazki-warto-wybierac-dla-2-latka

Jakie książki warto wybierać dla 2-latka?

Nie jest tajemnicą, że czytanie dziecku już od najmłodszych lat może mieć bardzo duży wpływ na jego rozwój. W związku z tym, rodzice często stają przed pytaniem: co czytać trzylatkowi oraz jakie książki wybierać dla dwulatków. Odpowiedni wybór książek może przecież rzutować na dziecięca chęć do słuchania czytanych przez rodzica treści. Podpowiemy Ci, jakie książki dla 2-latka mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i czym warto się kierować wybierając odpowiednią lekturę.

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-wybierac-dla-5-latka

Jakie książki wybierać dla 5-latka?

Zamierzasz uzupełnić swoją domową biblioteczkę o ciekawe książki, które przyciągną uwagę Twojej pociechy? Zastanawiasz się, jakie książki dla 6-latka mogą przypaść dziecku do gustu? Chcesz w nim rozwijać miłość do słowa pisanego, ale nie masz pojęcia co czytać 5-latkowi? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi! 

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-wybierac-dla-3-latka

Jakie książki wybierać dla 3-latka? Krótki przewodnik po świecie dziecięcych lektur!

Twój trzylatek uwielbia, kiedy mu czytasz? Może wręcz przeciwnie, nie jest w stanie dłużej skupić się na tekście? Podpowiemy Ci, jak wybierać książki dla 3-latka i czym warto się kierować wybierając lektury, które mają wzbogacić domową biblioteczkę. Zebraliśmy kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać w kompletowaniu zbioru książeczek dla Twojej pociechy.

Przeczytaj wpis
4 maja 2020
jakie-ksiazki-dla-8-latka-powinny-zalezc-sie-w-dzieciecej-biblioteczce

Jakie książki dla 8-latka powinny się znaleźć w dziecięcej biblioteczce?

Masz w planach uzupełnienie dziecięcej biblioteczki? Nie wiesz jednak, jakie bestsellery – książki dla 7-latka będą najlepszym nabytkiem w książkowych zbiorach? Zastanawiasz się, jakie książki dla 8-latka mogą wzbudzić ciekawość dziecka i zachęcić je do kontynuowania czytelniczej przygody? Podpowiemy Ci, co zrobić, żeby podjąć dobrą decyzję!

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jakie-ksiazki-dla-7-latka-powinny-trafic-w-dzieciece-raczki

Jakie książki dla 7-latka powinny trafić w dziecięce rączki?

Czytanie ma bardzo dobry wpływ na rozwój dziecka, dlatego w miarę możliwości warto zachęcać własną pociechę do takiej aktywności. Zastanawiasz się, jakie książki dla 7-latka mogą okazać się strzałem w dziesiątkę? Nie wiesz, po które lektury warto sięgnąć, żeby zmobilizować dziecko do czytania? Zebraliśmy kilka książkowych propozycji, które warto znać. 

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jaka-ksiazka-dla-10-latka-i-10-latki

Jaka książka dla 10-latka i 10-latki powinna trafić do dziecięcych rąk?

Czytanie książek ma wiele zalet. W zależności od wybranej lektury, rozszerza słownictwo dziecka, ćwiczy jego kreatywność i wyobraźnię oraz uzupełnia wiedzę. Jak w takim razie wybierać książki dla dzieci mających 10 lat, żeby podsuwać im interesujące i rozwijające lektury? Podpowiadamy! 

Przeczytaj wpis
30 kwietnia 2020
jaka-ksiazka-bedzie-idealna-na-prezent-slubny

Jaka książka będzie idealna na prezent ślubny?

Wybieracie się na ślub, a Młoda Para, zamiast kwiatów poprosiła o książki? To częste rozwiązanie, dlatego warto zastanowić się, jaka książka na ślub będzie najbardziej odpowiednim upominkiem. Pomożemy Wam w wyborze!

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
jak-zrobic-ksiazke-okolicznosciowa-na-slub-krok-po-kroku

Jak zrobić książkę okolicznościową na ślub krok po kroku?

Ślub zbliża się wielkimi krokami i chcecie część potrzebnych dekoracji wykonać samodzielnie? Niezależnie od tego, czy kierują Wami względu finansowe, czy po prostu chcecie tchnąć duszę nawet w najdrobniejsze przedmioty wykorzystywane w tym szczególnym dniu, ręcznie robione księgi pamiątkowe będą świetną pamiątką. Podpowiemy Wam, jak łatwo zrobić książkę okolicznościową, która ozdobi Wasz ślub!

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
jak-robic-notatki-z-ksiazki-zeby-zapamietac-jak-najwiecej

Jak robić notatki z książki, żeby zapamiętać jak najwięcej?

Musisz przeczytać szkolną lekturę? Przygotowujesz się do egzaminu i czeka na Ciebie cała sterta książek? Piszesz pracę dyplomową, więc potrzebne są Ci umiejętnie przygotowane notatki z książek, które zamierzasz umieścić w bibliografii? Podpowiemy Ci, jak notować z książek, żeby łatwiej wyłuskać najważniejsze informacje.

Przeczytaj wpis
28 kwietnia 2020
co-czytac-6-latkowi

Co czytać 6-latkowi? Krótkie kompendium książkowej wiedzy

Czytanie dzieciom ma wiele zalet: pozwala rozwijać słownictwo, poszerzać wiedzę, którą dysponuje Twoja pociecha oraz, w zależności od wyboru lektury, umożliwia wyjaśnienie nurtujących kwestii w sposób dostosowany do wieku dziecka. Rodzice, rozumiejąc wagę regularnego czytania, często zastanawiają się, co czytać 5-latkowi czy jakie lektury wybierać dla 6-latków. Podpowiemy Ci, jakie książki dla 6-latka mogą okazać się świetnym uzupełnieniem Waszej domowej biblioteczki i na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę kupując odpowiednie książeczki.

Przeczytaj wpis
21 kwietnia 2020
ksiazki-religijne-ktore-warto-przeczytac

Książki religijne, które warto przeczytać. 9 interesujących pozycji!

Literatura niejedno ma imię! Jeżeli szukasz ciekawych książek poświęconych religii chrześcijańskiej, skorzystaj z naszej listy - specjalnie dla Ciebie przedstawimy interesujące pozycje książkowe, po które zdecydowanie warto sięgnąć! Dowiedz się, jakie książki religijne zasługują na szczególną uwagę. 

Przeczytaj wpis
21 kwietnia 2020
ksiazki-psychologiczne-warte-przeczytania

Książki psychologiczne warte przeczytania. 9 pozycji, po które musisz sięgnąć!

Interesujesz się psychologią? W takim razie - czytaj dalej! Właśnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy listę dobrych książek psychologicznych, które zdecydowanie warto przeczytać. To co, udasz się razem z nami na wycieczkę po meandrach ludzkiego umysłu?

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: info@skupszop.pl

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA