Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Co to jest literatura fantasy i które książki warto przeczytać z tego gatunku?

Miłośnicy czytania mają dzisiaj do dyspozycji wiele gatunków literackich, co pozwala im wybrać ten, który najlepiej wpisuje się w ich indywidualne zainteresowania i preferencje. Jeżeli uwielbiasz tajemniczy, odrobinę baśniowy klimat, sięgnij po najlepsze książki fantasy. Co to jest fantastyka? Dlaczego książki fantastyczne mogą się okazać interesującym uzupełnieniem Twojej biblioteczki? Jakie ciekawe książki fantastyczne warto przeczytać? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania!

Czym jest literatura fantasy i kiedy powstała?

Dobre książki fantasy mogą przypaść do gustu osobom, które są wielkimi fanami niesamowitych, kreatywnych opowieści. Co to znaczy: literatura fantasy? Literatura fantastyczna to jeden z gatunków literackich, w przypadku którego fabuła zawiera, na przykład, elementy związane bezpośrednio z magią. Dla literatury fantasy charakterystyczne jest tworzenie miejsca zdarzeń nieistniejącego w rzeczywistym świecie. Przykładem może być chociażby słynna trylogia J. R. R. Tolkiena – „Władca Pierścieni”, której akcja rozgrywa się w Śródziemiu, a bohaterami, poza ludźmi, są również elfy czy krasnoludy. 
Wiesz już, co to jest literatura fantasy. Ale, ale…skąd właściwie wziął się ten gatunek literacki? Jego korzeni możesz szukać w bajkach, mitach i ludowych podaniach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Pisarzy fantasy często inspirują również dawne, przedchrześcijańskie wierzenia. Panteon bogów, boginek czy pradawnych demonów w wielu przypadkach jest zarzewiem do stworzenia oryginalnej, trzymającej w napięciu historii. W przygodach wiedźmina Geralta pojawiają się driady z Brokilonu, Katarzyna Berenika Miszczuk w cyklu „Kwiat Paproci” za to pełnymi garściami czerpie z mitologii i kultury Słowian, a Jakub Ćwiek w swojej serii książek „Kłamca” posiłkuje się mitologią Wikingów.

Cechy literatury fantasy

Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie – co to jest fantasy? Teraz zastanówmy się, czym właściwie charakteryzuje się literatura fantasy? Po pierwsze, jak wspomnieliśmy wyżej, w książkach fantasy znajdziesz wiele elementów, które nie występują w świecie rzeczywistym: wyimaginowane miejsca i czasy, postacie, takie jak elfy, trolle, dziwożony itp. Po drugie: zdarzenia przedstawione w książkach fantasy nie muszą odpowiadać zasadom świata rzeczywistego. Cechy dobrej książki fantasy sprawiają, że jest to znakomita rozrywka, ale jednocześnie warto pamiętać, że w wielu przypadkach tworzenie świata fantasy jest dla autorów sposobem na przemycenie uniwersalnych wartości.

Czy warto czytać książki fantastyczne?

Dlaczego fajne książki fantasy to element, który powinien uzupełnić Twoją biblioteczkę? Co nam daje czytanie książek fantastycznych? Przede wszystkim ze względu na fakt, że naprawdę dobrze napisane, ciekawe książki fantasy są w stanie zabrać Cię w niezapomnianą podróż i podarować mnóstwo wrażeń płynących z niezapomnianej lektury. Co więcej, najlepsze książki fantastyczne to znakomita pożywka dla Twojej wyobraźni. Najciekawsze książki fantasy mogą również stać się znakomitym pomysłem na prezent, zwłaszcza jeśli chcemy adresata podarunku zaznajomić z tym gatunkiem literackim. Warto zresztą pamiętać o korzyściach, jakie generalnie płyną z czytania. Książki poszerzają nasze słownictwo, pozwalają zapomnieć o codziennych problemach, a dodatkowo często przekazują istotne wartości i prawdy życiowe. 

Jakie książki fantasy warto przeczytać?

Jesteś miłośnikiem fantastyki? Dopiero chcesz wejść w świat tego rodzaju literatury i zastanawiasz się, jaki jest absolutny top książek fantasy? Zebraliśmy kilka ciekawych propozycji! Jakie książki fantasy warto przeczytać?
Propozycja nr 1. Trylogia „Władca Pierścieni” J. R.R. Tolkien. „Drużyna pierścienia”, „Dwie wieże” i „Powrót króla” to zdecydowanie książki – legendy. Historia hobbita Frodo Bagginsa i jego przyjaciół: elfa Legolasa, krasnoluda Gimliego, ludzi – Boromira i Aragorna oraz trzech hobbitów – Sama, Pippina i Merry’ego jest nie tylko pasjonująca, pełna przygód i zwrotów akcji, ale przede wszystkim pouczająca. Z książek Tolkiena można się wiele dowiedzieć na temat natury władzy i tego jak nadmierne jej pożądanie może doprowadzić do złych skutków. „Władca Pierścieni” to również opowieść o przyjaźni, która nigdy nie zawodzi, ludzkich błędach i możliwości ich naprawy oraz zjednoczeniu w obliczu wspólnego wroga, które nie zawsze przychodzi łatwo.
Propozycja nr 2. „Pieśń Lodu i Ognia” G. R. R. Martin. Jeżeli zapytasz zapalonych czytelników: jakie książki fantasy polecacie, ta pozycja prawdopodobnie pojawi się, jako jedna z propozycji. Dlaczego? G.R.R. Martin stworzył niesamowity świat, z jednej strony pełen okrucieństwa, ale mimo wszystko nie brakuje w nim uniwersalnych wartości, takich jak miłość do ojczyzny, wierność przyrzeczeniom i przyjaciołom czy dbanie o członków rodziny. „Pieśń Lodu i Ognia” to porywający cykl opowieści, które trzymają czytelnika w napięciu.
Propozycja nr 3. „Saga o wiedźminie”. Andrzej Sapkowski. Książki, których głównym bohaterem jest wiedźmin Geralt są absolutną klasyką polskiej fantastyki. Każda książka fantasy z tego cyklu jest godna polecenia. Dlaczego? Oryginalny pomysł, precyzyjnie stworzony świat, trzymająca w napięciu historia i wiele zabawnych elementów fabuły – to tylko niektóre z powodów, dla jakich warto sięgnąć po przygody Geralda, wiedźmina zakochanego w Yennefer. 
Propozycja nr 4. „Cykl inkwizytorski” Jacek Piekara. Ten oryginalny cykl opowiadań to dobre polskie książki fantasy, wciągające czytelnika już od pierwszych stron. Mordimer Madderin jest inkwizytorem żyjącym w świecie, w którym Jezus Chrystus wcale nie umarł na krzyżu. Przygody Mordimera są pasjonującą lekturą, która jednocześnie trzyma czytelnika w napięciu.
Propozycja nr 5. „Nigdziebądź” Neil Gaiman. Jeżeli zastanawiasz się, jakie książki fantastyczne warto przeczytać, to pozycja właśnie dla Ciebie! Dowiedz się, jak się żyje w Londynie Pod, kto szuka Drzwi i dlaczego grozi jej niebezpieczeństwo (tak, jej!) oraz jak skończą się przygody Richarda ze światem, którego istnienia nawet nie podejrzewał.
Propozycja nr 6. „Pan Lodowego Ogrodu” Jarosław Grzędowicz. Cztery tomy przygód Vuko Drakkainena to dobre książki fantastyczne, które mogą wciągnąć Cię bez reszty. Drakkainen ma nietypową misję: musi polecieć na planetę Midgaard, a jego zadaniem jest uratowanie pracujących tam członków ekipy naukowej z Ziemi. Na miejscu okazuje się jednak, że Drakkainen, który spodziewał się klasycznej misji ratunkowej, stanie przed wieloma innymi wyzwaniami, a nie wszyscy naukowcy z Ziemi będą chcieli chętnie na nią wrócić.
Propozycja nr 7. Cykl „Kwiat Paproci” Katarzyna Berenika Miszczuk. Co warto przeczytać z fantastyki? Ten cykl książek przypadnie do gustu miłośnikom fantastyki z domieszką wątku miłosnego. Gosia i Mieszko to nietypowa para. Ona odbywa staż u Szeptuchy, a on…dowiedzcie się sami! W świecie stworzonym przez autorkę, Polska nie przyjęła chrztu i pozostała wierna słowiańskim bóstwom, dlatego przy okazji możesz się wiele dowiedzieć o wierze naszych przodków, obrzędach i przesądach.
Propozycja nr 8. Cykl demoniczny Peter V. Brett. Co powiesz na świat, w którym po zmroku z Otchłani wychodzą demony, a ludzie mogą jedynie chronić się w zabezpieczonych runami domostwach i czekać ranka? Właśnie w takiej rzeczywistości musi żyć Leesha, która całkiem niespodziewanie stanie się adeptką zielarstwa, Arlen, który w wyniku ataku demonów stracił matkę i Rojer, utalentowany uczeń minstrela. Jednak okazuje się, że gdzieś w dalekiej Krasji ludzie walczą z demonami, poczytając to za największy honor.
Propozycja nr 9. „Wampir z M-3” Andrzej Pilipiuk. Lubisz opowieści o wampirach? W takim razie – to książka dla Ciebie. Nie spodziewaj się jednak romantycznych uniesień i przystojnych bohaterów. Dwa warszawskie wampiry żyją w rzeczywistości komunistycznej Polski i ich również dotykają problemy z zaopatrzeniem. Igor i Marek pracują w fabryce, jak zwyczajni ludzie, ale nagle pod ich opiekę trafia Gosia – świeżo upieczona wampirzyca, którą muszą wprowadzić w nową rzeczywistość. Jeśli polubisz przygody trójki warszawskich wampirów, sięgnij również po kolejne pozycje z tej serii „Wampir z MO” oraz „Wampir z KC”.
Propozycja nr 10. Cykl „Zastępy anielskie” Maja Lidia Kossakowska. Teraz coś dla wielbicieli aniołów, ale uważaj – może się okazać, że anioły wcale nie są takie grzeczne, jak dotąd myślałaś(eś)! Anielskie zastępy mają takie same wady jak ludzie i nie zawsze są tak kryształowi, jak byśmy tego oczekiwali.
Oczywiście, wyżej przedstawiliśmy Ci tylko niektóre z możliwych propozycji. Jeśli uwielbiasz polską fantastykę sięgnij również po cykl książek o księżniczce Achai Jarosława Grzędowicza, zbiory opowiadań Andrzeja Pilipiuka, inne książki Mai Lidii Kossakowskiej, pozycje Anety Jadowskiej, Katarzyny Bereniki Miszczuk, książki Jakuba Ćwieka, Jacka Komudy, Marty Kisiel czy Adama Przechrzty. Masz mnóstwo możliwości. Polska literatura fantastyką stoi! Dzięki temu wybierzesz taką tematykę, która w największym stopniu odpowiada Twoim indywidualnym zainteresowaniom. 
ZAPAMIĘTAJ!
Literaturę fantasy tworzą książki, w których fabułę wplecione są nadnaturalne, magiczne elementy. Autorzy niekiedy rezygnują z umiejscowienia akcji w czasie i miejscu rzeczywistym, tworząc własne światy. W książkach fantastycznych często występują istoty, których próżno szukać w rzeczywistości: anioły, wampiry, trolle, demony, elfy itp.
Jednym z najbardziej znanych cyklów, po które z pewnością warto sięgnąć jest „Władca Pierścieni” trylogia autorstwa J. R. R. Tolkiena mająca rzesze fanów na całym świecie. Inną opcją będzie cykl „Świat Dysku” stworzony przez Terry’ego Pratchetta.
Jeśli jesteś fanem fantastyki lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym rodzajem literatury, sięgnij po książki polskich autorów: Andrzeja Sapkowskiego, Jarosława Grzędowicza, Mai Lidii Kossakowskiej, Jakuba Ćwieka, Jacka Komudy czy Jacka Piekary. Jeżeli chcesz się zapoznać z literaturą zagraniczną, Twoją uwagę powinny zwrócić dzieła takich autorów, jak: Peter V. Brett, Trudi Canavan, G. R. R. Martin, Brandon Sanderson, Neil Gaiman oraz Anne Bishop. 
Początków literatury fantastycznej można się doszukiwać w podaniach i legendach ludowych, które częstą są inspiracją dla autorów książek.

Równiez warte przeczytania

29 maja 2019
kto-to-jest-introligator
Kto to jest introligator?

Praca z książką może być dla osób uwielbiających literaturę świetnym sposobem na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Właśnie dlatego, jeśli szuka się „pomysłu na siebie”, warto sprawdzić, co robi redaktor książki, korektor oraz introligator. Ten ostatni zawód będzie tematem dzisiejszego artykułu. Co to jest introligatorstwo? Na czym w praktyce polegają prace introligatorskie? Spróbujmy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Przeczytaj wpis
29 maja 2019
kto-to-jest-redaktor-ksiazki-i-ile-zarabia
Kto to jest redaktor książki i ile zarabia?

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich fanów czytania – istnieje kilka zawodów, które nierozerwalnie wiążą się z książkami. Warto więc dowiedzieć się, czym zajmuje się introligator lub korektor. Możliwe, że to profesja właśnie dla Ciebie! Dzisiaj natomiast zajmiemy się zawodem, jakim jest redaktor książki. Odpowiemy sobie na pytanie, na czym polega praca redaktora książek, jak zacząć pracę w tym zwodzie i przede wszystkim – ile zarabia redaktor książki w wydawnictwie?

Przeczytaj wpis
27 maja 2019
jak-zostac-recenzentem-ksiazek
Jak zostać recenzentem książek?

Jeśli uwielbiasz czytać książki i literatura to Twoja największa pasja, możesz ją połączyć z pracą. Jak? Wystarczy, że zostaniesz recenzentem książek: hobbystycznie lub zawodowo. Na czym polega recenzowanie książek? Co warto wiedzieć, zanim stworzy się swoją pierwszą recenzję? Jak właściwie zostać recenzentką/recenzentem książek? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
co-to-jest-powiesc-kryminalna-i-dlaczego-warto-czytac-kryminaly
Co to jest powieść kryminalna i dlaczego warto czytać kryminały?

Jeśli jesteś miłośniczką/miłośnikiem kryminałów, najprawdopodobniej lubisz ten dreszczyk emocji, który towarzyszy rozwikływaniu często bardzo zawiłych zagadek. Czytasz z wypiekami na twarzy mrożące krew w żyłach historie w zaciszu własnego domu, czując się bezpiecznie – to jedna z odpowiedzi na pytanie, dlaczego powieści kryminalne wciągają czytelników.

Przeczytaj wpis
24 maja 2019
jak-napisac-dobry-krmyminal
Jak napisać dobry kryminał?

Czasami mamy ochotę na poczucie odrobiny dreszczyku w kontrolowanych warunkach własnego domu, czemu dajemy upust sięgając po trzymające w napięciu książki, na przykład kryminały. Co to jest kryminał? To potoczne określenie na książki, w przypadku których trzon fabuły opisuje konkretną zagadkę kryminalną, często urozmaicając treść wątkami miłosnymi lub psychologicznymi. Jak napisać powieść kryminalną? Zebraliśmy dla Was kilka przydatnych wskazówek!

Przeczytaj wpis
22 maja 2019
literatura-obyczajowa-co-to-jest-i-co-warto-przeczytac-z-tego-gatunku
Literatura obyczajowa. Co to jest i co warto przeczytać z tego gatunku?

Literatura obyczajowa od wielu lat należy do najbardziej popularnych rodzajów literackich. Nic dziwnego – ze względu na swoją specyfikę, każdy może w niej odnaleźć cząstkę siebie. Co to znaczy – książka obyczajowa? Jakie są jej cechy charakterystyczne? Czym wyróżnia się definicja powieści obyczajowej? Spróbujmy rzucić na tę kwestię nieco więcej światła!

Przeczytaj wpis
22 maja 2019
co-to-jest-literatura-faktu-i-jakie-ksiazki-z-tego-gatunku-warto-przeczytac
Co to jest literatura faktu i jakie książki z tego gatunku warto przeczytać?

Literatura może być sposobem na ciekawą rozrywkę. Zastanawiając się, co to jest powieść obyczajowa, fantastyczna, science fiction itp. uświadamiamy sobie, że mamy do czynienia z wieloma gatunkami literackimi. To jednak nie wszystko. Książki są też często źródłem informacji. Najlepsza literatura faktu stanowi bowiem nie lada gratkę dla osób zainteresowanych prawdziwymi wydarzeniami lub osobami. Dlaczego warto czytać literaturę faktu? Co ją charakteryzuje? Co warto przeczytać z gatunku, jakim jest literatura faktu? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
20 maja 2019
jak-napisac-reportaz-zeby-przekazac-czytelnikowi-solidna-porcje-wiedzy
Jak napisać reportaż, żeby przekazać czytelnikowi solidną porcję wiedzy?

Reportaże cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Zręcznie napisane mogą być źródłem wiedzy w kontekście różnych zjawisk społecznych, wydarzeń itp. Jak się pisze reportaże? Co właściwie powinien zawierać tekst tworzony w duchu tego gatunku literackiego? Zebraliśmy dla Ciebie kilka pomocnych wskazówek!

Przeczytaj wpis
20 maja 2019
co-to-jest-reportaz
Co to jest reportaż?

Dobrze napisany reportaż będzie nie tylko wciągający i przede wszystkim – ciekawy, ale stanie się również źródłem wielu interesujących informacji. Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, czym jest reportaż? Co wyróżnia go na tle innych gatunków? Jakie elementy tworzą reportaż i dlaczego? 

Przeczytaj wpis
17 maja 2019
co-czytac-noworodkowi-i-niemowlakowi
Co czytać noworodkowi i niemowlakowi?

Jesteś młodą mamą lub młodym tatą i stajesz przed szeregiem pytań, próbując określić, co będzie najlepsze dla Twojego dziecka? Zastanawiasz się, jakie bajki do czytania dzieciom wybrać? Chcesz wiedzieć, jakie książki dla małych dzieci mogą okazać się strzałem w dziesiątkę i co czytać dzieciom w wieku przedszkolnym, by pozytywnie oddziaływać na ich rozwój? Czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
17 maja 2019
co-to-jest-i-co-zawiera-metryka-ksiazki
Co to jest i co zawiera metryka książki?

Wydaje Ci się, że o książkach wiesz już w zasadzie wszystko? Czy w takim razie zdajesz sobie sprawę z istnienia czegoś takiego, jak metryczka książki dla dzieci, dla dorosłych itp.? Co zawiera metryczka książki? Znajdźmy odpowiedź na to pytanie!

Przeczytaj wpis
15 maja 2019
jak-katalogowac-ksiazki
Jak katalogować książki?

Jeżeli jesteś zapalonym czytelnikiem, w Twoim domu piętrzą się stosy książek, ale Ty wcale nie zamierzasz ograniczyć swojej miłości do czytania – warto zatroszczyć się o system, który pozwoli Ci utrzymać porządek w posiadanych zbiorach. Katalogowanie książek w domu jest w wielu przypadkach koniecznością. Dlaczego?

Wyobraź sobie taką sytuację: od dawna z wypiekami na twarzy czytasz ulubioną serię książek, która cały czas jest rozwijana i co jakiś czas autor wypuszcza na rynek kolejną część. Kompletowanie serii trwa już od kilku lat, Ty starasz się systematycznie kupować nowe książki, idziesz do księgarni, stajesz przed półką i w głowie pustka – nie pamiętasz, które części serii posiadasz, a które musisz dokupić. Co wtedy? Przydatne może okazać się korzystanie ze specjalnej aplikacji umożliwiającej katalogowanie książek, dzięki której szybko sprawdzisz, czy dana pozycja znajduje się już w Twoich zbiorach czy jeszcze nie.

Jak katalogować książki w domu? Możesz wykorzystać program pozwalający na katalogowanie książek lub zrobić to samodzielnie – w takim przypadku warto rozważyć katalogowanie książek w Excelu. Pracując samodzielnie, katalogując książki w Excelu lub w jakikolwiek inny sposób, musisz pamiętać, jakie są podstawowe zasady katalogowania książek. To znaczy?

Po pierwsze: bądź systematyczna(y). Kupujesz nową książkę? Od razu wciągnij ją do swojego domowego rejestru. Dlaczego to tak ważne? Po jakimś czasie możesz po prostu zapomnieć, że Twoje domowe zbiory zasiliła kolejna pozycja i nie uzupełnisz prywatnego katalogu książek. Jeśli taka sytuacja powtórzy się kilkukrotnie, w Twoim katalogu może pojawić się bałagan, a tego lepiej unikać, prawda? Skutki mogą być niezbyt miłe dla Twojego portfela: jeśli nie skatalogujesz książki i zapomnisz o tym, że już ją posiadasz, istnieje ryzyko, że zdecydujesz się na ponowny zakup.

Po drugie: zastanów się, jaki sposób katalogowania będzie dla Ciebie odpowiedni. Każdy z nas jest inny, nasza biblioteczka również może mieć bardzo indywidualny charakter, dlatego postaraj się wybrać metodę katalogowania własnych zbiorów, która najlepiej odpowie na Twoje potrzeby. Zastanów się, czy chcesz to robić samodzielnie, czy wolisz posłużyć się w tym celu programem lub aplikacją, a jeśli tak, to czy musi to być rozwiązanie darmowe, czy może jednak jesteś gotowa(y) ponieść koszty w określonej wysokości. 


ZAPAMIĘTAJ!

Katalogowanie książek może Ci pomóc odnaleźć się w Twoich zbiorach, zwłaszcza jeśli domowa biblioteczka zaczyna się rozrastać. Umiejętnie prowadzony katalog to sposób, który ułatwi kolejne książkowe zakupy (szybko sprawdzisz, czy daną pozycję już posiadasz) oraz uprości kontrolowanie stanu posiadania.

Katalogując książki wybierz sposób, który jest dla Ciebie najbardziej wygodny i co najważniejsze – najefektywniejszy.

W przypadku katalogowania dbaj o systematyczność, staraj się nie robić sobie niepotrzebnych zaległości. W ten sposób bowiem ryzykujesz, że zapomnisz o wciągnięciu kolejnych książek do swojego rejestru.

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA