Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Co to jest literatura fantasy i które książki warto przeczytać z tego gatunku?

Miłośnicy czytania mają dzisiaj do dyspozycji wiele gatunków literackich, co pozwala im wybrać ten, który najlepiej wpisuje się w ich indywidualne zainteresowania i preferencje. Jeżeli uwielbiasz tajemniczy, odrobinę baśniowy klimat, sięgnij po najlepsze książki fantasy. Co to jest fantastyka? Dlaczego książki fantastyczne mogą się okazać interesującym uzupełnieniem Twojej biblioteczki? Jakie ciekawe książki fantastyczne warto przeczytać? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania!

Czym jest literatura fantasy i kiedy powstała?

Dobre książki fantasy mogą przypaść do gustu osobom, które są wielkimi fanami niesamowitych, kreatywnych opowieści. Co to znaczy: literatura fantasy? Literatura fantastyczna to jeden z gatunków literackich, w przypadku którego fabuła zawiera, na przykład, elementy związane bezpośrednio z magią. Dla literatury fantasy charakterystyczne jest tworzenie miejsca zdarzeń nieistniejącego w rzeczywistym świecie. Przykładem może być chociażby słynna trylogia J. R. R. Tolkiena – „Władca Pierścieni”, której akcja rozgrywa się w Śródziemiu, a bohaterami, poza ludźmi, są również elfy czy krasnoludy. 
Wiesz już, co to jest literatura fantasy. Ale, ale…skąd właściwie wziął się ten gatunek literacki? Jego korzeni możesz szukać w bajkach, mitach i ludowych podaniach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Pisarzy fantasy często inspirują również dawne, przedchrześcijańskie wierzenia. Panteon bogów, boginek czy pradawnych demonów w wielu przypadkach jest zarzewiem do stworzenia oryginalnej, trzymającej w napięciu historii. W przygodach wiedźmina Geralta pojawiają się driady z Brokilonu, Katarzyna Berenika Miszczuk w cyklu „Kwiat Paproci” za to pełnymi garściami czerpie z mitologii i kultury Słowian, a Jakub Ćwiek w swojej serii książek „Kłamca” posiłkuje się mitologią Wikingów.

Cechy literatury fantasy

Odpowiedzieliśmy sobie na pytanie – co to jest fantasy? Teraz zastanówmy się, czym właściwie charakteryzuje się literatura fantasy? Po pierwsze, jak wspomnieliśmy wyżej, w książkach fantasy znajdziesz wiele elementów, które nie występują w świecie rzeczywistym: wyimaginowane miejsca i czasy, postacie, takie jak elfy, trolle, dziwożony itp. Po drugie: zdarzenia przedstawione w książkach fantasy nie muszą odpowiadać zasadom świata rzeczywistego. Cechy dobrej książki fantasy sprawiają, że jest to znakomita rozrywka, ale jednocześnie warto pamiętać, że w wielu przypadkach tworzenie świata fantasy jest dla autorów sposobem na przemycenie uniwersalnych wartości.

Czy warto czytać książki fantastyczne?

Dlaczego fajne książki fantasy to element, który powinien uzupełnić Twoją biblioteczkę? Co nam daje czytanie książek fantastycznych? Przede wszystkim ze względu na fakt, że naprawdę dobrze napisane, ciekawe książki fantasy są w stanie zabrać Cię w niezapomnianą podróż i podarować mnóstwo wrażeń płynących z niezapomnianej lektury. Co więcej, najlepsze książki fantastyczne to znakomita pożywka dla Twojej wyobraźni. Najciekawsze książki fantasy mogą również stać się znakomitym pomysłem na prezent, zwłaszcza jeśli chcemy adresata podarunku zaznajomić z tym gatunkiem literackim. Warto zresztą pamiętać o korzyściach, jakie generalnie płyną z czytania. Książki poszerzają nasze słownictwo, pozwalają zapomnieć o codziennych problemach, a dodatkowo często przekazują istotne wartości i prawdy życiowe. 

Jakie książki fantasy warto przeczytać?

Jesteś miłośnikiem fantastyki? Dopiero chcesz wejść w świat tego rodzaju literatury i zastanawiasz się, jaki jest absolutny top książek fantasy? Zebraliśmy kilka ciekawych propozycji! Jakie książki fantasy warto przeczytać?
Propozycja nr 1. Trylogia „Władca Pierścieni” J. R.R. Tolkien. „Drużyna pierścienia”, „Dwie wieże” i „Powrót króla” to zdecydowanie książki – legendy. Historia hobbita Frodo Bagginsa i jego przyjaciół: elfa Legolasa, krasnoluda Gimliego, ludzi – Boromira i Aragorna oraz trzech hobbitów – Sama, Pippina i Merry’ego jest nie tylko pasjonująca, pełna przygód i zwrotów akcji, ale przede wszystkim pouczająca. Z książek Tolkiena można się wiele dowiedzieć na temat natury władzy i tego jak nadmierne jej pożądanie może doprowadzić do złych skutków. „Władca Pierścieni” to również opowieść o przyjaźni, która nigdy nie zawodzi, ludzkich błędach i możliwości ich naprawy oraz zjednoczeniu w obliczu wspólnego wroga, które nie zawsze przychodzi łatwo.
Propozycja nr 2. „Pieśń Lodu i Ognia” G. R. R. Martin. Jeżeli zapytasz zapalonych czytelników: jakie książki fantasy polecacie, ta pozycja prawdopodobnie pojawi się, jako jedna z propozycji. Dlaczego? G.R.R. Martin stworzył niesamowity świat, z jednej strony pełen okrucieństwa, ale mimo wszystko nie brakuje w nim uniwersalnych wartości, takich jak miłość do ojczyzny, wierność przyrzeczeniom i przyjaciołom czy dbanie o członków rodziny. „Pieśń Lodu i Ognia” to porywający cykl opowieści, które trzymają czytelnika w napięciu.
Propozycja nr 3. „Saga o wiedźminie”. Andrzej Sapkowski. Książki, których głównym bohaterem jest wiedźmin Geralt są absolutną klasyką polskiej fantastyki. Każda książka fantasy z tego cyklu jest godna polecenia. Dlaczego? Oryginalny pomysł, precyzyjnie stworzony świat, trzymająca w napięciu historia i wiele zabawnych elementów fabuły – to tylko niektóre z powodów, dla jakich warto sięgnąć po przygody Geralda, wiedźmina zakochanego w Yennefer. 
Propozycja nr 4. „Cykl inkwizytorski” Jacek Piekara. Ten oryginalny cykl opowiadań to dobre polskie książki fantasy, wciągające czytelnika już od pierwszych stron. Mordimer Madderin jest inkwizytorem żyjącym w świecie, w którym Jezus Chrystus wcale nie umarł na krzyżu. Przygody Mordimera są pasjonującą lekturą, która jednocześnie trzyma czytelnika w napięciu.
Propozycja nr 5. „Nigdziebądź” Neil Gaiman. Jeżeli zastanawiasz się, jakie książki fantastyczne warto przeczytać, to pozycja właśnie dla Ciebie! Dowiedz się, jak się żyje w Londynie Pod, kto szuka Drzwi i dlaczego grozi jej niebezpieczeństwo (tak, jej!) oraz jak skończą się przygody Richarda ze światem, którego istnienia nawet nie podejrzewał.
Propozycja nr 6. „Pan Lodowego Ogrodu” Jarosław Grzędowicz. Cztery tomy przygód Vuko Drakkainena to dobre książki fantastyczne, które mogą wciągnąć Cię bez reszty. Drakkainen ma nietypową misję: musi polecieć na planetę Midgaard, a jego zadaniem jest uratowanie pracujących tam członków ekipy naukowej z Ziemi. Na miejscu okazuje się jednak, że Drakkainen, który spodziewał się klasycznej misji ratunkowej, stanie przed wieloma innymi wyzwaniami, a nie wszyscy naukowcy z Ziemi będą chcieli chętnie na nią wrócić.
Propozycja nr 7. Cykl „Kwiat Paproci” Katarzyna Berenika Miszczuk. Co warto przeczytać z fantastyki? Ten cykl książek przypadnie do gustu miłośnikom fantastyki z domieszką wątku miłosnego. Gosia i Mieszko to nietypowa para. Ona odbywa staż u Szeptuchy, a on…dowiedzcie się sami! W świecie stworzonym przez autorkę, Polska nie przyjęła chrztu i pozostała wierna słowiańskim bóstwom, dlatego przy okazji możesz się wiele dowiedzieć o wierze naszych przodków, obrzędach i przesądach.
Propozycja nr 8. Cykl demoniczny Peter V. Brett. Co powiesz na świat, w którym po zmroku z Otchłani wychodzą demony, a ludzie mogą jedynie chronić się w zabezpieczonych runami domostwach i czekać ranka? Właśnie w takiej rzeczywistości musi żyć Leesha, która całkiem niespodziewanie stanie się adeptką zielarstwa, Arlen, który w wyniku ataku demonów stracił matkę i Rojer, utalentowany uczeń minstrela. Jednak okazuje się, że gdzieś w dalekiej Krasji ludzie walczą z demonami, poczytając to za największy honor.
Propozycja nr 9. „Wampir z M-3” Andrzej Pilipiuk. Lubisz opowieści o wampirach? W takim razie – to książka dla Ciebie. Nie spodziewaj się jednak romantycznych uniesień i przystojnych bohaterów. Dwa warszawskie wampiry żyją w rzeczywistości komunistycznej Polski i ich również dotykają problemy z zaopatrzeniem. Igor i Marek pracują w fabryce, jak zwyczajni ludzie, ale nagle pod ich opiekę trafia Gosia – świeżo upieczona wampirzyca, którą muszą wprowadzić w nową rzeczywistość. Jeśli polubisz przygody trójki warszawskich wampirów, sięgnij również po kolejne pozycje z tej serii „Wampir z MO” oraz „Wampir z KC”.
Propozycja nr 10. Cykl „Zastępy anielskie” Maja Lidia Kossakowska. Teraz coś dla wielbicieli aniołów, ale uważaj – może się okazać, że anioły wcale nie są takie grzeczne, jak dotąd myślałaś(eś)! Anielskie zastępy mają takie same wady jak ludzie i nie zawsze są tak kryształowi, jak byśmy tego oczekiwali.
Oczywiście, wyżej przedstawiliśmy Ci tylko niektóre z możliwych propozycji. Jeśli uwielbiasz polską fantastykę sięgnij również po cykl książek o księżniczce Achai Jarosława Grzędowicza, zbiory opowiadań Andrzeja Pilipiuka, inne książki Mai Lidii Kossakowskiej, pozycje Anety Jadowskiej, Katarzyny Bereniki Miszczuk, książki Jakuba Ćwieka, Jacka Komudy, Marty Kisiel czy Adama Przechrzty. Masz mnóstwo możliwości. Polska literatura fantastyką stoi! Dzięki temu wybierzesz taką tematykę, która w największym stopniu odpowiada Twoim indywidualnym zainteresowaniom. 
ZAPAMIĘTAJ!
Literaturę fantasy tworzą książki, w których fabułę wplecione są nadnaturalne, magiczne elementy. Autorzy niekiedy rezygnują z umiejscowienia akcji w czasie i miejscu rzeczywistym, tworząc własne światy. W książkach fantastycznych często występują istoty, których próżno szukać w rzeczywistości: anioły, wampiry, trolle, demony, elfy itp.
Jednym z najbardziej znanych cyklów, po które z pewnością warto sięgnąć jest „Władca Pierścieni” trylogia autorstwa J. R. R. Tolkiena mająca rzesze fanów na całym świecie. Inną opcją będzie cykl „Świat Dysku” stworzony przez Terry’ego Pratchetta.
Jeśli jesteś fanem fantastyki lub dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym rodzajem literatury, sięgnij po książki polskich autorów: Andrzeja Sapkowskiego, Jarosława Grzędowicza, Mai Lidii Kossakowskiej, Jakuba Ćwieka, Jacka Komudy czy Jacka Piekary. Jeżeli chcesz się zapoznać z literaturą zagraniczną, Twoją uwagę powinny zwrócić dzieła takich autorów, jak: Peter V. Brett, Trudi Canavan, G. R. R. Martin, Brandon Sanderson, Neil Gaiman oraz Anne Bishop. 
Początków literatury fantastycznej można się doszukiwać w podaniach i legendach ludowych, które częstą są inspiracją dla autorów książek.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia

Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie

Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki

Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie

Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki

Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac

Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac

Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu

Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac

Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie

Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer

Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter

Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA