12 października 2021
Co to jest powieść epistolarna i jakie są jej podstawowe cechy?

Co to jest powieść epistolarna i jakie są jej podstawowe cechy?

W historii literatury pojawiały się różne rodzaje powieści, często charakterystyczne dla konkretnej epoki w kulturze. W tym artykule spróbujemy sobie natomiast odpowiedzieć na pytanie: co to jest powieść epistolarna oraz jakie są jej najważniejsze cechy. Poza tym, wymienimy przykłady tego gatunku powieści. 

Co to jest powieść epistolarna?

Definicja powieści epistolarnej jest bardzo prosta: tym terminem określa się gatunek powieściowy, w którym, zamiast klasycznej fabuły, autor bazuje na listach wymienianych przez bohaterów. Liczba osób piszących listy to kwestia wysoce indywidualna, uzależniona od tego, jakie wydarzenia i punkty widzenia chce przedstawić pisarz. Listy pozwalają autorowi opisać konkretne punkty fabularne, ale bardzo często jednym z ich podstawowych zadań jest możliwość ukazania świata wewnętrznych przeżyć bohaterów.


Zobacz także: co to jest motyw buntu?

Powieść epistolarna: cechy

Wiesz już, czym jest powieść epistolarna, ale czy potrafisz wymienić jej podstawowe cechy? Czym charakteryzuje się powieść epistolarna? Dzięki powieści epistolarnej autor jest w stanie skupić się na emocjach i uczuciach, które targają książkową postacią, pokazując je w najbardziej autentycznej formie, bo z perspektywy bohatera. Listy są pisane prozą i najczęściej układają się w ciąg chronologiczny, pozwalający na odtworzenie sekwencji wydarzeń. W powieści epistolarnej można przekazać takie same informacje jak w przypadku powieści bazującej na tradycyjnym typie narratora trzecioosobowego, ale powieść w formie listów dodatkowo bardzo dobrze obrazuje relacje pomiędzy bohaterami wymieniającymi korespondencje. 

Powieść epistolarna: przykłady

Jakie są podstawowe przykłady powieści epistolarnych? Do czołowych przedstawicieli tego gatunku należy powieść Johanna Wolfganga von Goethego – „Cierpienia młodego Wertera”, czyli jedno z najważniejszych dzieł niemieckiej literatury, szczególnie docenione w okresie romantyzmu. Powieścią epistolarną jest również jedna z najsłynniejszych powieści o gotyckim rodowodzie – „Dracula” Brama Stockera, w której listy wymieniają zakochani: Jonathan Harker oraz Mina Harker oraz powieść autorstwa Alice Walker „Kolor purpury”. Wśród polskich powieści epistolarnych warto natomiast wymienić takie tytuły, jak: „Wariacje pocztowe” Kazimierza Brandysa oraz „Pory roku” Marka Jastrzębieca – Mosakowskiego. 

 

Zobacz także: w jakich utworach znajdziesz motyw podróży w literaturze?

Czy współczesna powieść epistolarna ma rację bytu?

Na przestrzeni lat powieść epistolarna i jej funkcję zaczęły tracić na znaczeniu. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na to, że dzięki upowszechnieniu się telefonów, a dzisiaj również Internetu, kontakty na odległość są o wiele łatwiejsze. W przeszłości jedyną ich formą były listy, dzisiaj poza e-mailami mamy do dyspozycji cały wachlarz komunikatorów internetowych, dlatego niewiele osób pisze tradycyjne listy. W związku z tym, współczesna powieść epistolarna w dużej mierze straciła rację bytu, chyba że pisarz oprze fabułę, na przykład, na wiadomościach tekstowych wysyłanych za pomocą dostępnych obecnie narzędzi lub umieści akcję powieści w przeszłości, kiedy listy były jeszcze popularne.

 

PODSUMOWUJĄC: co to znaczy powieść epistolarna? Tym pojęciem określa się rodzaj powieści, w której zamiast klasycznej narracji, autor wykorzystuje listy bohaterów. Przykładem takiej powieści jest „Dracula” Brama Stockera oraz „Cierpienia młodego Wertera” Goethego. 

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 20 787 576 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji