2 grudnia 2020
Co to jest powieść awangardowa?

Co to jest powieść awangardowa?

3 min

Powieść awangardowa to, na przykład, „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza – jedna z najwybitniejszych polskich powieści. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się powieść awangardowa i jakie są jej podstawowe cechy.

 

Cechy powieści awangardowej to klucz do rozpoznania tego gatunku. Jak sama nazwa wskazuję, powieść awangardowa to coś zupełnie nowego, świeżego i zaskakującego. W powieści awangardowej autorzy stosują wiele ciekawych zabiegów literackich, które nie są powszechnie wykorzystywane w literaturze. Jakich? Czytaj dalej – postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

Jaka jest definicja powieści awangardowej?

Nie masz pojęcia co to jest powieść awangardowa? Nic nie szkodzi, wyjaśniamy: powieść awangardowa to szczególny rodzaj powieści, który staje w opozycji do tradycyjnego kanonu literackiego. Oznacza to, że powieść awangardowa nie dąży za wszelką cenę do zachowania autentyczności i realizmu. Autor może korzystać z różnych środków wyrazu, na przykład, operując przedstawieniem snów głównych bohaterów. „Ojcem” powieści awangardowej jest poprzednie stulecie. To wtedy popularne stało się wykorzystywanie możliwości, jakie daje pisarzom wyjście poza ramy racjonalizmu i pragmatyzmu literackiego. Wspominana już wcześniej „Ferdydurke” opublikowano w latach 30-tych. Józio Kowalski – główny bohater książki, mimo swoich trzydziestu lat, nagle przenosi się z powrotem do własnej klasy, do której uczęszczał w gimnazjum. Następuję więc zamiana czasu. Realnie, taki „skok” czasowy nie jest możliwy, ale w powieści awangardowej nie ma podobnych ograniczeń.

Podstawowe cechy powieści awangardowej

Wiesz już, jak zdefiniować powieść awangardową, ale czy wiesz, czym właściwie się charakteryzuje i jak ją odróżnić na tle innych rodzajów powieści. Podstawowe cechy powieści awangardowej to przede wszystkim odejście od sztywnego trzymania się faktów, ciągów przyczynowo – skutkowych oraz realizmu czasowego. W powieściach awangardowych swoje miejsce znajduje również często groteska, czyli łączenie kategorii antagonistycznych. Przykład? Miłość i nienawiść. W powieści awangardowej wszystkie literackie chwyty są dozwolone, jeśli autor chce zadbać o wyraźny przekaz artystyczny. Nie obca jest jej także szydera, abstrakcja, irracjonalność oraz elementy bajkowe.

 

Reasumując: powieść awangardowa może łączyć w sobie różne zabiegi literackie i – co jest jej najważniejszym wyróżnikiem – bardzo często odżegnuje się od autentyczności. W powieści awangardowej realizm absolutnie nie jest koniecznością, często miesza się z fantazją, autor natomiast może posługiwać się różnymi technikami literackimi, zmierzając do zaprezentowania własnego przekazu. 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 864 728 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji