6 września 2020
Co to jest opowiadanie i jakie cechy ma ten gatunek?

Co to jest opowiadanie i jakie cechy ma ten gatunek?

4 min

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z pisaniem? Opowiadania to forma literacka, która będzie idealna na pierwszy ogień. Dlaczego? Jak napisać opowiadanie, żeby efekt końcowy był zadowalający? W tym artykule odpowiadamy właśnie na te pytania i przedstawiamy zasady pisania opowiadania – czytaj dalej!

Opowiadanie: definicja pojęcia

Nie masz pojęcia, co to jest opowiadanie? Najkrócej można wyjaśnić ten termin, jako prozatorską formę literacką, skupiającą się przede wszystkim na dokładnym przedstawieniu jednego strumienia akcji. Sposób pisania opowiadania jest w dużej mierze uzależniony od indywidualnych preferencji autora oraz jego zamysłów. To właśnie duża swoboda w konstruowaniu struktury opowiadania sprawia, że jest ono popularnym i często wybieranym rozwiązaniem wśród pisarzy, zwłaszcza tych początkujących, którzy chcą udoskonalić swój warsztat literacki.

Co to jest opowiadanie odtwórcze?

Wiesz już jak brzmi definicja opowiadania, musisz jednak pamiętać, że opowiadania dzieli się na twórcze i odtwórcze. Czym charakteryzują się te dwa rodzaje opowiadań? Opowiadanie odtwórcze to po prostu opowiadanie, którego twórca bazuje na innych utworach, wykorzystując zawarte w nich elementy. Autor, używając własnych słów, przedstawia akcję zarysowaną w wybranym utworze, na którym docelowo chce się oprzeć.

Co to jest opowiadanie twórcze?

Jak wygląda opowiadanie twórcze? W tym przypadku, jak można się łatwo domyślić, cała akcja jest wymyślona i zbudowana przez autora opowiadania. To pisarz tworzy postacie, dialogi, przedstawiane w opowiadaniu wątki itp. Właśnie dlatego, stworzenie od podstaw opowiadania twórczego wymaga kreatywności i dokładnego przemyślenia jego budowy.

Opowiadanie: jakie cechy musi mieć?

O czym warto pamiętać wymieniając cechy gatunkowe opowiadania? Jak należy stworzyć konstrukcję opowiadania? Przede wszystkim, planując wypróbowanie swoich sił w ramach tej formy literackiej warto w pierwszej kolejności pamiętać o stworzeniu schematu opowiadania – dzięki temu, późniejsza praca będzie o wiele łatwiejsza. Zacznij od wypisania postaci, zanotowania ich cech charakterystycznych i zaplanowania akcji.


Cechy charakterystyczne dla opowiadania to przede wszystkim relatywnie niewielka objętość. Z jednej strony, to duża zaleta, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają stawiać pierwsze kroki w literackim świecie. Dzięki krótkiej formie, opowiadanie może być doskonałym narzędziem umożliwiającym ćwiczenie swoich pisarskich możliwości. Warto jednak pamiętać, że opowiadanie będzie wymagało umiejętnego skondensowania przedstawianej akcji i stworzenia przemyślanej konstrukcji.


Opowiadanie umożliwia autorowi korzystanie z różnych rozwiązań literackich. W opowiadaniach mogą pojawiać się, na przykład, dialogi prowadzone pomiędzy bohaterami czy elementy przedstawiające refleksje. Narracja w opowiadaniu może być prowadzona na dwa sposoby: bezosobowo lub w pierwszej osobie liczby pojedynczej, w zależności od tego, jak kierowana jest akcja. Co więcej, konstrukcja opowiadania wymaga odpowiedniego zaplanowania opisywanych wydarzeń – w tym przypadku musi być zachowana stosowna kompozycja czasowa.

Budowa opowiadania: jak powinna wyglądać?

Planujesz napisać własne opowiadanie? Śmiało! Pamiętaj jednak, że opowiadanie powinno składać się z trzech części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Wstęp musi być skonstruowany w sposób, który przyciągnie uwagę czytelnika i zachęci go do dalszej lektury. Warto więc poświęcić mu wystarczająco dużo uwagi i skoncentrować się na zachęcającym wprowadzeniu do opowiadanej historii. Rozwinięcie to idealne miejsce do tego, żeby przedstawić trzon zdarzeń, natomiast zakończenie powinno podsumowywać wątek zaprezentowany w opowiadaniu. To również doskonała okazja do tego, żeby przekazać własną refleksję. Pisząc opowiadanie, nie zapominaj o tytule. Wbrew pozorom – pełni on naprawdę bardzo ważną rolę, którą można przyrównać do pierwszego wrażenia, jakie często odnosi się w kontakcie z drugim człowiekiem. Interesujący, oryginalny tytuł może sprawić, że potencjalny czytelnik zdecyduje się ostatecznie sięgnąć właśnie po Twoje dzieło.


PODSUMUJMY: opowiadanie to krótka forma literacka, której cechą charakterystyczną jest prozatorski język. Opowiadanie składa się z trzech części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia, a narracja najczęściej jest prowadzona w pierwszej osobie liczby podstawowej lub całkowicie bezosobowo.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji