Dziennik a pamiętnik: na czym polega różnica?
Spisywanie własnych wspomnień może być ciekawym sposobem na to, żeby „zatrzymać” chwilę i po latach móc wrócić do własnych notatek, przypominając sobie, jakie uczucia nam wówczas towarzyszyły. Jakie cechy ma dziennik i pamiętnik? Jaką formę literacką wybrać? Co różni oba rozwiązania? Czytaj dalej!
Co to jest pamiętnik i dziennik?
W polskiej i zagranicznej literaturze można mnożyć przykłady dzienników i pamiętników – znane osoby chętnie spisywały własne przeżycia i wspomnienia. Dziennik vs pamiętnik: czym się charakteryzują obie formy? Pamiętnik, jak sama nazwa wskazuje, jest spisywany „z pamięci”. Opis konkretnych wydarzeń następuję po jakimś czasie od momentu, w którym się rozgrywały. Pisząc pamiętnik autor zyskuje więc dystans do opisywanych chwil, dzięki czemu jednocześnie może sobie pozwolić na pewnego rodzaju refleksję na ich temat, która może być bardzo wartościowa dla potencjalnego czytelnika.
Dziennik natomiast charakteryzuje spisywanie codziennych wydarzeń „na gorąco”. W dzienniku powinna się pojawić notatka z każdego dnia opatrzona odpowiednią datą, co ułatwia późniejsze znalezienie niezbędnych informacji. Dziennik, z racji tego, że jest pisany w czasie, w którym rzeczywiście mają miejsce opisywane wydarzenia, umożliwia autorowi podzielenie się swoimi bieżącymi odczuciami, przemyśleniami itp. Pisanie dziennika to niesamowity sposób na późniejsze „odbycie podróży w czasie” – dzięki niemu można w dowolnym momencie wrócić do swoich wcześniejszych myśli i sprawdzić, jakie przeżycia były dla nas ważne w danym momencie. Warto zaznaczyć, że prowadzenie dziennika wymaga dyscypliny – jak wspomniano wyżej, notatki w dzienniku powinny pojawiać się każdego dnia.
Co łączy pamiętnik i dziennik?
Jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy dziennikiem i pamiętnikiem? Obie formy literackie łączy przede wszystkim autentyczność. Zarówno dziennik, jak i pamiętnik opisują wydarzenia, emocje i uczucia, które rzeczywiście miały miejsce. Właśnie dlatego, zarówno dziennik, jak i pamiętnik w literaturze są często źródłem ciekawych informacji na temat ich autorów i często bywają pasjonującymi lekturami, zwłaszcza jeśli wielbiciele lub osoby zaciekawione postaciami znanych ludzi – pisarzy, muzyków, naukowców itp., chcą poznać ich od bardziej intymnej, osobistej strony.
Dziennik a pamiętnik: różnice
Co różni pamiętnik i dziennik? Podstawową różnicą jest czas, w którym tworzy się dziennik i pamiętnik! Dziennik pisany jest każdego dnia, pamiętniki natomiast piszę się w momencie, w którym od wspominanych wydarzeń minął już określony czas. W związku z tym, sposób opisu może być całkowicie odmienny, podobnie jak przelewane na papier uczucia. Jaką formę w takim razie warto wybrać? Wszystko zależy od tego indywidualnych potrzeb autora. Jeśli chce się sięgnąć po zdarzenia z przeszłości, własne wspomnienia, wówczas jedynym rozwiązaniem jest pisanie pamiętnika, z kolei planując utrwalenie na papierze teraźniejszości, idealnym rozwiązaniem będzie dziennik. Dzienniki i pamiętniki są świetną bazą do napisania biografii danej osoby. Co to jest biografia? Tym terminem określa się formę literacką, która przedstawia koleje życia konkretnej osoby.
Pisanie dziennika najlepiej zacząć od kupienia zeszytu o odpowiedniej wielkości. Duży, gruby notatnik może okazać się problematyczny w czasie podróży, dlatego jeśli często wyjeżdżasz lepszym rozwiązaniem będzie mniejszy format. Jesteś wielbicielką/wielbicielem nowoczesnych technologii? Dziennik z powodzeniem możesz prowadzić również na własnym komputerze, wystarczy, że stworzysz ku temu odpowiedni folder. Takie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że w plikach tekstowych pisanych na komputerze łatwo możesz wprowadzić odpowiednie poprawki. Należy natomiast pamiętać, że niezależnie od tego, jaki sposób pisania dziennika się wybierze, kolosalne znaczenie ma odpowiednie znakowanie stron – musi być wiadomo, w jakim dniu rozgrywały się opisywane wydarzenia. Dziennik śmiało można uzupełniać własnymi zdjęciami, co po latach nada mu jeszcze bardziej sentymentalnego charakteru.
PODSUMUJMY! Pisanie dziennika lub pamiętnika może być świetnym sposobem na utrwalenie własnych wspomnień. Obie formy różnią się przede wszystkim czasem pisania – dziennik jest pisany dzień po dniu, natomiast pamiętnik zazwyczaj spisuje się po określonym czasie, który mija od przedstawianych wydarzeń.
Również warte przeczytania
Sprzedaj książki
Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl
Polecamy sprawdzić
-
7.54 zł
dobry
-
6.24 zł
jak nowa
-
7.54 zł
dobry
-
4.41 zł
widoczne ślady używania
Taniej o 32.45 zł 39.99 zł
-
Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji
Powiązane wpisy
24 marca 2023
3 października 2022
24 lipca 2022
6 września 2020
1 marca 2023
17 stycznia 2022
28 kwietnia 2022
22 czerwca 2022
2 grudnia 2020
Komentarze
Brak komentarzy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.