24 maja 2019
Co to jest powieść kryminalna i dlaczego warto czytać kryminały?

Co to jest powieść kryminalna i dlaczego warto czytać kryminały?

Jeśli jesteś miłośniczką/miłośnikiem kryminałów, najprawdopodobniej lubisz ten dreszczyk emocji, który towarzyszy rozwikływaniu często bardzo zawiłych zagadek. Czytasz z wypiekami na twarzy mrożące krew w żyłach historie w zaciszu własnego domu, czując się bezpiecznie – to jedna z odpowiedzi na pytanie, dlaczego powieści kryminalne wciągają czytelników.

Czym są i jak powstały kryminały?

Zastanawiasz się, co to właściwie jest kryminał? Nie wiesz, jak napisać powieść kryminalną i co jest jej motorem napędowym? Kryminałem określa się potocznie powieść kryminalną, której fabuła bazuje na zagadkowym przestępstwie. Bohaterami fabuły są sprawcy przestępstwa, osoby, które starają się rozwikłać zagadkę oraz osoby postronne. Dlaczego ludzie czytają kryminały? Głównie ze względu na emocje, jakie towarzyszą lekturze. Innym powodem, dlaczego ludzie lubią kryminały może być fakt, że w przypadku tego rodzaju książek nie wszystkie rozwiązania i odpowiedzi na pytania są podane na tacy. Czytelnik musi uruchomić swoją wyobraźnię, kreatywność i zdolność logicznego myślenia.
 
Za absolutną królową kryminałów uważa się dzisiaj, między innymi, Agathę Christie, autorkę takich powieści, jak: „Morderstwo w Orient Expressie”, czy „Zabójstwo Rogera Ackroyda”. To właśnie ona stworzyła postać słynnego detektywa – Herkulesa Poirot. Innym znanym autorem kryminałów jest oczywiście Arthur Conan Doyle, najbardziej znany z powieści, których bohaterem jest słynny Sherlock Holmes. 

Cechy powieści kryminalnej

Wiemy już, co to są kryminały, dlatego teraz spróbujmy znaleźć odpowiedź na pytanie: jakie są najważniejsze cechy kryminału. Po pierwsze: bazą fabuły kryminału jest przestępstwo, bardzo często przyjmujące postać morderstwa. Zwykle kryminał „opowiada” historię danej zbrodni, przedstawia w jaki sposób została ona wykonana i opisuje proces jej rozwikłania. Jedną z najważniejszych cech powieści kryminalnej i powodem, dlaczego czytamy kryminały jest trzymanie czytelnika w napięciu. Nawet, jeśli już na początku pojawiają się przesłanki, które mogłyby świadczyć o tym, że sprawcą zbrodni jest jeden z bohaterów, bardzo często w finale książki okazuje się, że prawda była zupełnie inna. 

Czemu warto czytać kryminały?

Kryminały nie są jednak wyłącznie ciekawą rozrywką. W takim razie, dlaczego jeszcze warto czytać kryminały? Argumenty, które przemawiają za tym, żeby sięgać właśnie po tę książkę to, między innymi, możliwość ćwiczenia własnej umiejętności logicznego myślenia. Już na początku czytelnicy mogą spróbować zgadnąć kto jest sprawcą opisywanej w książce zbrodni. Kryminały mogą się więc okazać nie lada gratką dla osób, które są zainteresowane literackimi zagadkami i lubią w treści książek szukać przesłanek, poszlak, które mogłyby je rozwiązać. 
 
Po jakie książki kryminalne warto sięgać, jeśli jesteś fanem tego rodzaju literatury? Uwielbiasz mazurskie klimaty – wybierz „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza. Zakończenie może Cię zaskoczyć! Kochasz skandynawskie kryminały? Cykl „Millennium” Stiega Larssona to absolutny klasyk, który trzeba przeczytać. 

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 26 346 290 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji