Skupszop.pl to portal, dzięki któremu możesz sprzedać
online wszystkie swoje przeczytane i używane książki.

Czytaj

Co to jest reportaż?

Dobrze napisany reportaż będzie nie tylko wciągający i przede wszystkim – ciekawy, ale stanie się również źródłem wielu interesujących informacji. Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, czym jest reportaż? Co wyróżnia go na tle innych gatunków? Jakie elementy tworzą reportaż i dlaczego? 

Definicja reportażu

Zacznijmy od podstaw: co to znaczy – reportaż? Reportaż to nic innego, jak określony gatunek, który jest osobistym opowiadaniem autora, na przykład, na temat konkretnego wydarzenia, czy osoby. Jak wygląda reportaż? To w dużej mierze zależy od tego, na jaki rodzaj reportażu się zdecydujemy. Jeśli reportaż jest opisem konkretnych wydarzeń, ważnych na przykład ze względu na opinię społeczną lub historię, autor reportażu powinien być w miejscu, w którym aktualnie się one dzieją, by później móc przekazać odbiorcy możliwie jak najwierniejszy opis tego, co się stało.

Cechy reportażu

Jakie w takim razie są najważniejsze cechy gatunkowe reportażu? Właściwości reportażu nierozerwalnie wiążą się z jego definicją. Co przede wszystkim charakteryzuje reportaż?
Po pierwsze: bezstronność. Owszem, autor reportażu może przedstawić własne zdanie, ale jego osoba powinna być jedynie marginalnym elementem. Jak napisać reportaż krok po kroku? Przede wszystkim – zachowując obiektywizm. Co to oznacza w praktyce? Autor powinien powstrzymać się od osobistych wycieczek czy oceniania bohaterów. Jego zadaniem jest bezstronne przedstawienie wydarzeń, osób itp.
Po drugie: rzetelność przedstawianych informacji. Wymieniając cechy dobrego reportażu nie można zapominać o tym, że wszystkie informacje i dane, jakie są w nim prezentowane muszą być prawidłowe. Nie powinno być mowy o jakichkolwiek pomyłkach czy przekłamaniach.
Po trzecie: umiejętne przedstawienie tematyki reportażu. Jakie jeszcze są cechy reportażu? Reportaż powinien przedstawiać wybraną tematykę w pełny sposób. Reportaż musi być bowiem dla odbiorcy źródłem przydatnej wiedzy.
Wiesz już, jakie są najważniejsze cechy reportażu, jako gatunku. Bezstronność, prawdziwość informacji i pełne przedstawienie tematu to priorytet. Elementy reportażu, takie jak początek, rozwinięcie oraz jego sprawnego zakończenie powinny być przemyślane i zorientowane na zaspokojenie ciekawości odbiorcy. Bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku zgrabnie napisany początek, który zachęci czytelnika, słuchacza lub osobę oglądającą reportaż (w zależności od tego, z jakim rodzajem reportażu mamy do czynienia) do dalszego odbioru.

Rodzaje reportażu

Należy pamiętać, że reportaż nie jest pojęciem jednolitym. Można bowiem wyróżnić różne rodzaje reportażu, takie jak, na przykład, reportaż literacki, telewizyjny czy reportaż radiowy. Tutaj priorytetowe znaczenie mają środki przekazu, za pośrednictwem których reportaż trafia do swoich odbiorców. Co więcej, rodzaje reportażu wyróżnia się także ze względu na poruszaną w nich tematykę. Przykładem mogą być chociażby reportaże wojenne, które opisują konkretne działania związane z konfliktami zbrojnymi w różnych regionach świata. Reasumując: reportaże można podzielić ze względu na sposób przedstawienia odbiorcom (filmowy, radiowy, literacki itp.) oraz tematykę, którą opisuje. 
ZAPAMIĘTAJ! Reportaż to nic innego, jak bezstronne przedstawienie przez autora zdarzeń, osób itp. Co najważniejsze, wszystkie informacje, jakie zostaną zaprezentowane w ramach danego reportażu muszą być prawdziwe. To jedna z jego podstawowych cech. W świecie reportażu możemy spotkać się z różnymi jego rodzajami. Podział bierze pod uwagę formę reportażu oraz tematykę, jaka jest przez niego poruszana.

Równiez warte przeczytania

11 października 2019
co-to-jest-biografia

Co to jest biografia?

Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Dowiedz się, co jest biografia i jakie są jej podstawowe cechy!

Przeczytaj wpis
7 października 2019
jak-napisac-biofrafie

Jak napisać biografię?

Biografia to książka, w której autor opowiada o życiu danej osoby, przemycając w niej ciekawostki i informacje na temat przeszłości bohatera. Biografię zwykle pisze się na temat znanych aktorów, muzyków, naukowców, polityków i innych osób, których życiem mogą być zainteresowani odbiorcy. Jak napisać dobrą biografię? O czym warto pamiętać, jeśli ma się w planach pisanie biografii? Spróbujmy sobie odpowiedzieć na te pytania!

Przeczytaj wpis
4 października 2019
jak-konserwowac-stare-ksiazki

Jak konserwować stare książki?

Uwielbiasz książki i starasz się dbać o ich stan? Bardzo dobrze! Nieumiejętne przechowywanie może bowiem skutkować tym, że Twoje cenne zbiory ulegną zniszczeniu. Zastanawiasz się, jak powinnaś/powinieneś troszczyć się o swoje książki, żeby służyły Ci jak najdłużej? Nie wiesz, jakie sposoby konserwacji książek wybrać? W takim razie – czytaj dalej!

Przeczytaj wpis
2 października 2019
komiksy-ktore-trzeba-przeczytac-najlepsze-komiksy-wybor-nalezy-do-ciebie

Komiksy, które trzeba przeczytać. Najlepsze komiksy – wybór należy do Ciebie!

Świat komiksów fascynuje od lat. Zastanawiasz się, po jakie najpopularniejsze komiksy na świecie zdecydowanie warto sięgnąć? Chcesz wiedzieć, jak wybierać fajne komiksy, które będą dla Ciebie ciekawą rozrywką? Mamy dla Ciebie kilka propozycji, które mogą przypaść Ci do gustu! Sprawdź, jakie komiksy polecamy!

Przeczytaj wpis
23 września 2019
jak-zrobic-regal-i-polke-na-ksiazki

Jak zrobić regał i półkę na książki?

W Twoim mieszkaniu zaczyna brakować miejsca do przechowywania książkowych zbiorów? Zastanawiasz się, w jaki sposób zorganizować domową biblioteczkę, żeby jednocześnie stała się ozdobą wnętrza? Dowiedz się, jak zrobić półkę na książki i jakie drzewo wybrać! Podpowiemy Ci również na co koniecznie musisz zwrócić uwagę przygotowując projekt regały na książki.

Przeczytaj wpis
16 września 2019
ksiazki-popularnonaukowe-ktore-warto-przeczytac

Książki popularnonaukowe, które warto przeczytać!

Jeżeli chcesz poszerzyć wiedzę o otaczającym Cię świecie, koniecznie sięgnij po odpowiednią lekturę. Bestsellery z kategorii – książki popularnonaukowe – mogą okazać się doskonałym wyborem i źródłem interesujących informacji. Podpowiemy Ci, jak wybierać ciekawe książki popularnonaukowe oraz zaprezentujemy kilka tytułów, które mogą przypaść Ci do gustu.

Przeczytaj wpis
9 września 2019
ksiazki-biograficzne-ktore-warto-przeczytac-5-tytulow-po-jakie-musisz-siegnac

Książki biograficzne, które warto przeczytać. 5 tytułów, po jakie musisz sięgnąć!

Można powiedzieć, że biografie pozwalają nam zajrzeć przez dziurkę od klucza do życia innego człowieka. Najciekawsze biografie to książki, dzięki którym czytelnik ma szansę lepiej poznać uwielbianego artystę, naukowca lub sportowca. Jeśli nie masz pojęcia, po jaką książkę sięgnąć, dobrze trafiłaś(eś). Podpowiemy Ci, które biografie warto przeczytać i dlaczego!

Przeczytaj wpis
2 września 2019
ksiazki-kryminalne-ktore-warto-przeczytac-7-pozycji-jakie-moga-przypasc-ci-do-gustu

Książki kryminalne, które warto przeczytać! 7 pozycji, jakie mogą przypaść Ci do gustu

Jesteś fanką/fanem książek, które trzymają w napięciu? Nic dziwnego, wiele osób lubi poczuć ten szczególny dreszczyk emocji w kontrolowanych warunkach własnego domu. Ciągle szukasz nowych dobrych kryminałów? Książek nigdy dość? W takim razie, czytaj dalej! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy nasz prywatny ranking książek kryminalnych. Może któraś z proponowanych pozycji przypadnie Ci do gustu!

Przeczytaj wpis
26 sierpnia 2019
ksiazki-historyczne-ktore-zdecydowanie-warto-przeczytac

Książki historyczne, które zdecydowanie warto przeczytać!

Jeżeli interesujesz się historią, prawdopodobnie chętnie sięgasz po książki o tej tematyce. Nie wiesz, o jakie najlepsze książki historyczne powinnaś/powinieneś uzupełnić swoją domową biblioteczkę? Zastanawiasz się, które ciekawe książki historyczne muszą znaleźć się na Twojej liście „do przeczytania”? Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Przeczytaj wpis
19 sierpnia 2019
ksiazki-o-milosc-ktore-warto-przeczytac-nasze-propozycje-dla-ciebie

Książki o miłości, które warto przeczytać – nasze propozycje dla Ciebie!

Miłość…uczucie, które od wieków jest natchnieniem pisarzy i poetów. Chcesz przeczytać dobry romans? Książka, którą wybierzesz musi prezentować wysoki poziom? Sprawdź, jakie najlepsze książki romantyczne możemy Ci polecić. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka ciekawych propozycji.

Przeczytaj wpis
12 sierpnia 2019
co-robi-zecer

Co robi zecer?

Jeżeli interesujesz się literaturą, to powinnaś/powinieneś znać zawody, które są z nią bezpośrednio związane. To normalne, że zastanawiasz się, co to jest ghostwriting czy redakcja książek. Dzisiaj omówimy sobie profesję, bez jakiej jeszcze do niedawna wydawanie książek w ogóle nie byłoby możliwe. Jeżeli chcesz wiedzieć, kto to jest zecer, zapraszamy do lektury.

Przeczytaj wpis
5 sierpnia 2019
kto-to-jest-ghostwiter

Kto to jest ghostwriter?

Praca ze słowem zmieniała się na przestrzeni kolejnych lat. Dzisiaj już coraz mniej osób wie, co robił zecer – specjalista mający ogromny wpływ na druk, ale pojawiły się nowe profesje, takie jak ghostwriter. Na czym polega praca ghostwritera? Co w praktyce ghostwriting może oznaczać dla osoby, która zdecyduje się na podjęcie podobnego zadania? 

Przeczytaj wpis

O SKUPSZOP.PL

Masz pytania?
Zadzwoń: +48 792 670 709
Napisz: [email protected]

APLIKACJA MOBILNA

Pobierz aplikację i sprawdź cenę swojej książki skanując
kod kreskowy telefonem.

SPOSOBY PŁATNOŚCI

ODBIÓR I WYSYŁKA