20 maja 2019
Co to jest reportaż?

Co to jest reportaż?

4 min

Dobrze napisany reportaż będzie nie tylko wciągający i przede wszystkim – ciekawy, ale stanie się również źródłem wielu interesujących informacji. Dzisiaj spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, czym jest reportaż? Co wyróżnia go na tle innych gatunków? Jakie elementy tworzą reportaż i dlaczego? 

Definicja reportażu

Zacznijmy od podstaw: co to znaczy – reportaż? Reportaż to nic innego, jak określony gatunek, który jest osobistym opowiadaniem autora, na przykład, na temat konkretnego wydarzenia, czy osoby. Jak wygląda reportaż? To w dużej mierze zależy od tego, na jaki rodzaj reportażu się zdecydujemy. Jeśli reportaż jest opisem konkretnych wydarzeń, ważnych na przykład ze względu na opinię społeczną lub historię, autor reportażu powinien być w miejscu, w którym aktualnie się one dzieją, by później móc przekazać odbiorcy możliwie jak najwierniejszy opis tego, co się stało.

Cechy reportażu

Jakie w takim razie są najważniejsze cechy gatunkowe reportażu? Właściwości reportażu nierozerwalnie wiążą się z jego definicją. Co przede wszystkim charakteryzuje reportaż?
 
Po pierwsze: bezstronność. Owszem, autor reportażu może przedstawić własne zdanie, ale jego osoba powinna być jedynie marginalnym elementem. Jak napisać reportaż krok po kroku? Przede wszystkim – zachowując obiektywizm. Co to oznacza w praktyce? Autor powinien powstrzymać się od osobistych wycieczek czy oceniania bohaterów. Jego zadaniem jest bezstronne przedstawienie wydarzeń, osób itp.
 
Po drugie: rzetelność przedstawianych informacji. Wymieniając cechy dobrego reportażu nie można zapominać o tym, że wszystkie informacje i dane, jakie są w nim prezentowane muszą być prawidłowe. Nie powinno być mowy o jakichkolwiek pomyłkach czy przekłamaniach.
 
Po trzecie: umiejętne przedstawienie tematyki reportażu. Jakie jeszcze są cechy reportażu? Reportaż powinien przedstawiać wybraną tematykę w pełny sposób. Reportaż musi być bowiem dla odbiorcy źródłem przydatnej wiedzy.
 
Wiesz już, jakie są najważniejsze cechy reportażu, jako gatunku. Bezstronność, prawdziwość informacji i pełne przedstawienie tematu to priorytet. Elementy reportażu, takie jak początek, rozwinięcie oraz jego sprawnego zakończenie powinny być przemyślane i zorientowane na zaspokojenie ciekawości odbiorcy. Bardzo duże znaczenie ma w tym przypadku zgrabnie napisany początek, który zachęci czytelnika, słuchacza lub osobę oglądającą reportaż (w zależności od tego, z jakim rodzajem reportażu mamy do czynienia) do dalszego odbioru.

Rodzaje reportażu

Należy pamiętać, że reportaż nie jest pojęciem jednolitym. Można bowiem wyróżnić różne rodzaje reportażu, takie jak, na przykład, reportaż literacki, telewizyjny czy reportaż radiowy. Tutaj priorytetowe znaczenie mają środki przekazu, za pośrednictwem których reportaż trafia do swoich odbiorców. Co więcej, rodzaje reportażu wyróżnia się także ze względu na poruszaną w nich tematykę. Przykładem mogą być chociażby reportaże wojenne, które opisują konkretne działania związane z konfliktami zbrojnymi w różnych regionach świata. Reasumując: reportaże można podzielić ze względu na sposób przedstawienia odbiorcom (filmowy, radiowy, literacki itp.) oraz tematykę, którą opisuje. 
 
ZAPAMIĘTAJ! Reportaż to nic innego, jak bezstronne przedstawienie przez autora zdarzeń, osób itp. Co najważniejsze, wszystkie informacje, jakie zostaną zaprezentowane w ramach danego reportażu muszą być prawdziwe. To jedna z jego podstawowych cech. W świecie reportażu możemy spotkać się z różnymi jego rodzajami. Podział bierze pod uwagę formę reportażu oraz tematykę, jaka jest przez niego poruszana.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 864 728 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji