29 marca 2019
Jakie są rodzaje, gatunki książek?

Jakie są rodzaje, gatunki książek?

 Czytanie książek ma bardzo wiele zalet. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, dlaczego powinniśmy czytać książki: czytanie rozwija wyobraźnię, poszerza zasoby naszego słownictwa i przede wszystkim – może stać się doskonałą rozrywką, która pozwoli nam przenieść się do zupełnie innego świata, pełnego pasjonujących wydarzeń, ciekawie zarysowanych bohaterów i doskonale odmalowanych emocji. Na rynku dostępne są różne rodzaje książek dla dzieci i dorosłych, dzięki czemu każdy z nas może znaleźć pozycję, która przypadnie mu do gustu! 

Rodzaje literatury – rodzaje literackie

Czy jeśli bierzesz do ręki określoną książkę, wiesz do jakiego rodzaju i gatunku literackiego ona należy? Jak w praktyce wygląda podział literatury? Mówimy o trzech rodzajach literackich: liryce, epice i dramacie. Dopiero poszczególne rodzaje literackie dzieli się na gatunki literackie. Dlaczego warto o tym wiedzieć? Dzięki temu możemy łatwiej poruszać się w meandrach świata literatury i bardziej świadomie wybierać pozycje, które chcemy przeczytać.

Jakie są gatunki literackie?

Wiemy już, że rodzaje literackie dzielą się na gatunki literackie. Co to oznacza? Zobrazujmy sobie tę kwestię na konkretnych przykładach. W liryce wyróżniamy takie gatunki jak, między innymi, epitafium, ballada czy sonet. Epikę dzielimy, na przykład, na satyrę czy powieść, z kolei w przypadku dramatu możemy mówić chociażby o dramacie antycznym czy komedii. To, jakie wyróżniamy gatunki literatury to wiedza, którą warto posiadać!

Rodzaje książek dla dorosłych

Jakie rodzaje, kategorie książek możemy dzisiaj napotkać w bibliotece lub w księgarniach? Bardzo często półki opatrzone są napisem literatura piękna, często funkcjonuje dodatkowy posiadł literatury pięknej na literaturę piękną polską i literaturę piękną obcą. Przykłady? Do worka z literaturą piękną obcą możemy wrzucić chociażby „Mistrza i Małgorzatę” Michaiła Bułhakowa – dowcipną, pełną humoru powieść, która jednak skrywa wiele pobocznych wątków czy „Annę Kareninę” Lwa Tołstoja. Literatura piękna polska to, chociażby, „Król” Szczepana Twardocha i „Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego. Kategorie literatury pozwalają na łatwiejsze uporządkowanie książek na bibliotecznych i księgarskich półkach. Wiedząc co się w nich mieści, możemy uprościć sobie poszukiwania odpowiedniej pozycji.

Na rynku znajdziemy również książki, które wpisują się w kategorię, jaką jest romans, thrillery, książki fantasy, horrory czy książki biograficzne. Podstawowe znaczenie mają rodzaje tematyki książek. Weźmy na przykład książki kucharskie. Jakie rodzaje książek kucharskich możemy wyróżnić? Na przykład, książki kucharskie poświęcone konkretnej grupie produktów spożywczych (mięsom, warzywom itp.), książki kucharskie przeznaczone dla wegetarian, wegańskie książki kucharskie czy książki kucharskie, które skupiają przepisy pochodzące z określonych rodzajów kuchni – polskiej, francuskiej, niemieckiej itp.

Jakie są rodzaje książek dla dzieci?

A co z książkami dla dzieci? Jakie rodzaje literatury dziecięcej możemy spotkać na dzisiejszym rynku i dlaczego podział literatury dziecięcej jest tak istotny? Podobnie jak w przypadku literatury przeznaczonej dla osób dorosłych, podział usprawnia poszukiwania książek, które znajdują się w kręgu naszych zainteresowań. Dzieciom wydawnictwa literackie proponują, na przykład, bajeczki, książeczki z wierszykami. Wybierając książki dla dzieci, niezależnie od rodzaju, należy je dostosować do wieku dziecka, który ma być ich potencjalnym odbiorcą.

 

ZAPAMIĘTAJ!

  • Istnieją trzy rodzaje literackie: epika, liryka oraz dramat.

  • Rodzaje literackie z kolei dzielą się dodatkowo jeszcze na gatunki literackie.

Również warte przeczytania

2 grudnia 2020
skupszop

Jaka jest kolejność książek wydanych przez Agnieszkę Krawczyk?

Zastanawiasz się, jaka jest kolejność wydanych książek Agnieszki Krawczyk? W takim razie, czytaj dalej! Podpowiadamy, od czego zacząć swoją przygodę z twórczością tej autorki!   Jeżeli uwielbiasz czytać, na pewno cały czas szukasz czytelniczych inspiracji. Analizujesz, jakie książki powinien przeczytać każdy człowiek, sprawdzasz wydawnicze świeżynki i trzymasz rękę na pulsie literackiego świata? Pomożemy Ci w poszukiwaniu książkowych perełek. W tym artykule zajmiemy się twórczością Agnieszki Krawczyk, która na swoim koncie ma całkiem pokaźną kolekcję napisanych książek. Zdecydowanie warto je poznać, zwłaszcza jeśli jesteś miłośniczką/miłośnikiem kryminałów oraz opowieści o charakterze obyczajowym. To co? Kiedy zaczynasz swoją przygodę z twórczością pisarki? Agnieszka Krawczyk ma wiele do zaproponowania wielbicielom czytania.    Zastanawiasz się, jaka jest kolejność wydanych książek Agnieszki Krawczyk? W takim razie, czytaj dalej! Podpowiadamy, od czego zacząć swoją przygodę z twórczością tej autorki!   Jeżeli uwielbiasz czytać, na pewno cały czas szukasz czytelniczych inspiracji. Analizujesz, jakie książki powinien przeczytać każdy człowiek, sprawdzasz wydawnicze świeżynki i trzymasz rękę na pulsie literackiego świata? Pomożemy Ci w poszukiwaniu książkowych perełek. W tym artykule zajmiemy się twórczością Agnieszki Krawczyk, która na swoim koncie ma całkiem pokaźną kolekcję napisanych książek. Zdecydowanie warto je poznać, zwłaszcza jeśli jesteś miłośniczką/miłośnikiem kryminałów oraz opowieści o charakterze obyczajowym. To co? Kiedy zaczynasz swoją przygodę z twórczością pisarki? Agnieszka Krawczyk ma wiele do zaproponowania wielbicielom czytania. 
PRZECZYTAJ WPIS

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 8 048 308 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie na telefonie z naszej aplikacji

Unikalne promocje dla użytkowników aplikacji mobilnej