24 lipca 2022
Czym jest fraszka?

Czym jest fraszka?

3 min

Pisanie fraszek to niezwykle kunsztowne i wymagające zajęcie. Czym charakteryzuje się ten gatunek literacki i skąd wzięła się jego nazwa? Jakie typy fraszek możemy wyróżnić? Przy okazji dowiesz się także, jakie są zasady tworzenia fraszek - nie zwlekaj z lekturą tego tekstu!

Co to jest fraszka?

Fraszki to utwory pisane  wierszem, z reguły o niewielkiej długości, często posiadające rymy, poruszające różnorodną tematykę. Jeśli uważnie przyjrzymy się cechom poszczególnych rodzajów literackich, to zauważymy, że gatunek ten przynależy do liryki. 

A co oznacza słowo fraszka? Określenie to wywodzi się od włoskiego frasca, oznaczającego gałązkę, ale także drobnostę, błahostkę, rzecz małej wagi. Etymologia tego słowa czasem wprowadza czytelników w błąd - owszem, fraszki to często utwory lekkie, żartobliwe, jednak zdarza się, że pod warstwą ironii i żartu dostrzegalne jest jej drugie, bardziej refleksyjne dno.

Chociaż korzenie fraszki sięgają starożytności, to uważa się, że do naszej literatury wprowadził ją jeden z najwybitniejszych polskich poetów, Jan Kochanowski, tworzący w epoce renesansu. Nawiązują one do popularnych w antyku epigramatów, krótkich i zazwyczaj dowcipnych utworów pisanych wierszem, za których twórcę uważa się Symonidesa z Keos.

Najważniejsze rodzaje fraszek

Wiemy już, czym są fraszki. Tematyka, którą podejmują ich autorzy, jest mocno zróżnicowana, warto jednak wspomnieć o najczęściej spotykanych typach fraszek. W literaturze polskiej najbardziej znane są fraszki biesiadne, fraszki satyryczne, fraszki obyczajowe fraszki filozoficzne, a także poruszające tematykę autotematyczną, autobiograficzną, historyczną, miłosną, polityczną, religijną oraz erotyczną. Niekwestionowanym mistrzem fraszki erotycznej był Jan Sztaudynger, poeta tworzący w XX wieku.

Jak napisać własną fraszkę?

Zastanawiasz się, jak napisać własną fraszkę? Mamy dla ciebie garść praktycznych wskazówek! Przede wszystkim zastanów się, jaką tematykę chciałbyś w niej poruszyć. Czy ma być ona utrzymana w tonie humorystycznym, satyrycznym, czy może chciałbyś nadać jej bardziej refleksyjny charakter? Decyzja należy do ciebie. Pamiętaj, że fraszka to utwór o raczej niewielkich rozmiarach, postaraj się więc zawrzeć maksimum treści w stosunkowo krótkim tekście. Nie zapomnij o budowie wierszowanej; twoją fraszkę znacznie uatrakcyjnią także rymy oraz błyskotliwa puenta, która zaskoczy czytelnika i zachęci go do refleksji na podjęty w utworze temat.

Inspiracji możesz szukać w utworach najwybitniejszych poetów tworzących w tym gatunku: Jana Kochanowskiego, Wacława Potockiego, Mikołaja Reja, a także u współczesnych autorów fraszek: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jana Sztaudyngera, Juliana Tuwima, Wiesława Dymnego, Tadeusza Gicgiera.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji