6 września 2020
Jak napisać opowiadanie? Stwórz historię, która zainteresuje czytelnika!

Jak napisać opowiadanie? Stwórz historię, która zainteresuje czytelnika!

6 min

Dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki w literackim świecie i zastanawiasz się od czego zacząć? Na początek możesz spróbować swoich sił w krótszych formach literackich, takich jak opowiadania, które pomogą Ci rozwinąć Twój pisarski warsztat. Jak napisać dobre opowiadanie? Na co warto zwrócić szczególną uwagę w czasie pracy? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek!

O czym można napisać opowiadanie? Pomysł ma znaczenie!

Nie masz pojęcia, jak się pisze opowiadanie? Zacznij od opracowania głównego wątku historii, którą chcesz opisać. Spróbuj stworzyć w swojej głowie głównych bohaterów opowiadania, zastanów się co mogło nimi kierować, jakie są ich uczucia itp. Ciekawym rozwiązaniem będzie również wzór opowiadania – przeczytaj kilka popularnych opowiadań znanych autorów – to powinno Ci pomóc w zrozumieniu konstrukcji tej formy literackiej. Poza tym, pamiętaj, że odpowiedź na pytanie: jak pisać opowiadanie, jest zawsze nierozerwanie związana z rodzajem opowiadania, które chcesz stworzyć. Będzie to opowiadanie twórcze czy odtwórcze? W przypadku opowiadania twórczego cała historia od podstaw musi być stworzona przez Ciebie. W przypadku opowiadania odtwórczego autor, pisząc, bazuje na wybranym dziele, na przykład popularnym micie.


Jak napisać opowiadanie twórcze z dialogiem? Dużym ułatwieniem będzie stworzenie prostego scenariusza – zanotuj, jakie wydarzenia chcesz przedstawić w swoim opowiadaniu, opracuj szczegóły dotyczące wyglądu i charakteru postaci itp. Taki scenariusz może okazać się bardzo pomocny w czasie pisania, dzięki niemu zyskasz pewność, że w Twoim opowiadaniu znajdą się ostatecznie wszystkie elementy, które od początku chciałaś(eś) tam umieścić. Poza tym, scenariusz wesprze Cię również na gruncie krytycznego spojrzenia na opisywaną historię – już na etapie spisywania scenariusza będziesz mogła/mógł wstępnie ocenić atrakcyjność planowanej fabuły.

Co powinno zawierać odpowiadanie?

Wiesz już, że pisanie opowiadań to świetny sposób na rozwijanie swojego pisarskiego warsztatu, ale czy potrafisz wymienić najważniejsze części tej formy literackiej? To proste: każde opowiadanie musi mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Ten podział budowy opowiadania pozwala na klarowne zbudowanie jego struktury. Niekwestionowaną zaletą opowiadania jest duża swoboda – pisząc nie musisz skupiać się na zachowaniu sztywnych form gatunkowych.

Czy opowiadanie musi mieć tytuł?

Zastanawiasz się, jak rozpocząć opowiadanie? Może od tytułu? Opowiadanie zdecydowanie powinno mieć tytuł – to właśnie on bardzo często w pierwszej kolejności przyciąga uwagę potencjalnego czytelnika i zachęca go do lektury. Tytuł powinien odpowiadać treści opowiadania, ale jednocześnie musi być interesujący oraz chwytliwy. Czasami to właśnie tytuł nastraja do dalszej pracy nad opowiadaniem i wyznacza tory opisywanej historii.

Czy w opowiadaniu muszą być dialogi?

Stajesz przed pytaniem: jak powinno wyglądać opowiadanie i czy musi zawierać dialogi? Postaramy się na nie odpowiedzieć! W opowiadaniu możesz zawrzeć dialogi, ale nie jest to element obowiązkowy. Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje plany i zamierzenia względem opowiadanej historii. Zwróć jednak uwagę na to, że bardzo często dialogi potrafią być ciekawym przerywnikiem w toczącej się akcji i umożliwiają lepsze zrozumienie motywacji bohaterów.

Jakie są podstawowe zasady pisania opowiadania?

W czasie pracy twórczej, przykłady na to, jak napisać opowiadanie, mogą okazać się dużym wsparciem. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, którymi warto się kierować. Jakie są cechy opowiadania? Jak skutecznie zacząć pisać opowiadanie? Przede wszystkim, pamiętaj, że:


•    Opowiadanie nie powinno być zbyt długie. Z założenia, opowiadanie to relatywnie krótka forma literacka, dlatego w miarę możliwości postaraj się skondensować treść swojej historii. Zbyt długie opowiadanie może być dla czytelnika nadmiernie nużące. Ostateczna długość jest jednak uzależniona od Twoich autorskich planów i sposobu prowadzenia akcji.

•    Opowiadanie powinno być pisane przez cały czas w tej samej osobie. Analizując to, jak piszemy opowiadanie, zwróć uwagę na to, żeby cała historia została opowiedziana w tej samej osobie. Co to oznacza w praktyce? Na przykład, jeżeli od początku wybrałaś(eś) 1 osobę liczby pojedynczej, to w ten sposób powinnaś/powinieneś poprowadzić narrację przez cały utwór.

•    Tworząc opowiadanie należy bazować na jednej konstrukcji czasowej. Podobnie jak w przypadku osoby, w której prowadzona jest narracja, cała historia powinna być opowiadana z jednej perspektywy czasowej. Zazwyczaj autorzy decydują się na przedstawienie wydarzeń w czasie przeszłym.

Jak zacząć opowiadanie?

Znasz już główne zasady, którymi należy się kierować podczas pisania opowiadań, dlatego spróbujmy teraz zastanowić się, jak właściwie napisać wstęp do opowiadania? Po pierwsze, pamiętaj, że wstęp powinien być interesujący i przykuwający uwagę czytelnika. Nudny początek może niestety zaowocować tym, że czytający ostatecznie zdecyduje się na zaniechanie dalszej lektury, dlatego wstęp do Twojego opowiadania musi być dobrze przemyślany. Postaraj się w pierwszych zdaniach swojego opowiadania zawrzeć informację, które będą zachęcające do dalszego czytania.

Jak zakończyć opowiadanie?

Chcesz wiedzieć, jak napisać zakończenie opowiadania? Zakończenie to idealne miejsce na umieszczenie refleksji lub morału płynącego z przedstawionej w opowiadaniu historii. Zakończenie jest zwieńczeniem Twojej twórczej pracy, dlatego warto zastanowić się na jego odpowiednią konstrukcją, pomimo tego, że to już koniec lektury. Brak zakończenia może mieć negatywny wpływ na literacką jakość całego dzieła. W zakończeniu możesz się też odnieść do czytelnika i tym samym skłonić go do głębszych przemyśleń.

Rady dla piszących opowiadanie: o czym warto pamiętać?

Omówiliśmy już kwestię, jak napisać opowiadanie krok po kroku, ale na koniec mamy dla Ciebie jeszcze dwie pomocne rady.


•    Zastanów się nad wprowadzaniem zbyt dużej liczby bohaterów. Czasami mniej znaczy więcej – duża liczba bohaterów może wymusić konieczność niepotrzebnego wydłużenia opowiadania. Oczywiście, nie zalecamy redukowania liczby bohaterów opowiadania, jeśli przedstawiana historia wymaga zaprezentowania tych postaci, chcemy Cię jedynie uczulić przed wprowadzaniem do treści utworu przypadkowych jednostek.

•    Słuchaj porad obiektywnych czytelników. Jeżeli masz kogoś bliskiego, z kogo zdaniem się liczysz, możesz poprosić tę osobę o przeczytanie Twojego opowiadania i wyrażenie własnej opinii na jego temat. Konstruktywna krytyka może okazać się bardzo pomocna, zwłaszcza w przypadku osób, które dopiero zaczynają stawiać swoje pierwsze kroki w literackim świecie.


PODSUMUJMY! Jak napisać ciekawe opowiadanie? Przede wszystkim, zacznij od dokładnego przemyślenia konstrukcji utworu i stworzenia przynajmniej pobieżnej charakterystyki bohaterów. Dokładną budowę postaci możesz dopracować już w czasie pisania, ale zanim zaczniesz pracę, musisz mieć określoną podstawę, fundament, na którym będziesz bazował(a). Pamiętaj, że opowiadanie to krótka forma, w której zarówno narracja, jak i przedstawiony czas wydarzeń powinny być przez całą treść utworu takie same.

Komentarze

Brak komentarzy...

Dodaj komentarz
Tekst musi mieć więcej niż 50 i mniej niż 20000 znaków.

Dodaj komentarz

Zaloguj się na swoje konto, aby mieć możliwość komentowania. Przejdź do strony logowania.

Również warte przeczytania

Sprzedaj książki

Wypłaciliśmy już 29 458 743 zł za sprzedane książki w Skupszop.pl

Kamera

Polecamy sprawdzić

Korzystaj wygodnie z naszej aplikacji